Dėl objektyvių priežasčių didžiuosiuose miestuose ir rajonuose skaičiai didžiausi, bet procesas aktyviai vyksta ir kitose Lietuvos teritorijose, rašoma Lietuvos geologijos tarnybos pranešime.
Kuo skiriasi gręžinys ir šulinys?
Pasak LGT Duomenų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Redos Reipšleger, gyventojams vis dar kyla klausimų, kuo šulinys skiriasi nuo gręžinio. Tad reikia žinoti, kad tai skirtingi įrenginiai – skiriasi jų konstrukcija ir teisinis reguliavimas.
Gręžinys
Gręžskylė apribota sienelėmis ir dugnu, viduje įmontuoti vamzdžiai. Skirtas požeminio vandens gavybai, monitoringui ar tyrimams.
Visi gręžiniai, įrengti Lietuvos Respublikos teritorijos sausumoje ir vidaus vandenyse, teritorinėje jūroje, kontinentiniame šelfe ir išskirtinėje ekonominėje zonoje – Baltijos jūroje, privalo būti registruoti Žemės gelmių registro gręžinių dalyje.
Šulinys
Kastinė plati (dažniausiai 1–3 m skersmens) anga. Sienelės tvirtinamos betoniniais žiedais ar kitomis medžiagomis. Skirtas gruntiniam vandeniui pasiekti, dažniausiai vienam namų ūkiui. Registruojamas VĮ Registrų centre. Netaikomas gręžinių įteisinimo įstatymas.
„Gyventojai neretai klausia, ar reikia įteisinti „vandens adatą“ (dar vadinamą adatiniu gręžiniu, Abisinijos pompa, mini gręžiniu). Atkreipiame dėmesį, kad šis įrenginys naudojamas požeminio vandens gavybai, jis laikomas gręžiniu ir jam taikomi visi įteisinimo reikalavimai“, – sako R. Reipšleger.
Kaip įregistruoti gręžinį?
Kaip anksčiau skelbė Lietuvos geologijos tarnyba, norint įregistruoti gręžinį, LGT reikia pateikti prašymą ir dokumentus, įrodančius nuosavybės teisę į gręžinį.
Kai gręžinys yra nuosavame žemės sklype:
- Fiziniai asmenys turi pateikti to sklypo pirkimo-pardavimo sutartį, dovanojimo sutartį, paveldėjimo ar kitus dokumentus, patvirtinančius nuosavybės teisę į žemės sklypą.
- Juridiniai asmenys gali pateikti reorganizacijos dokumentus, pirkimo–pardavimo sutartį.
- Viešojo vandens tiekėjai turi pateikti savivaldybės akcijų didinimo sutartis, savivaldybės sprendimus, potvarkius dėl nuosavybės perdavimo.
Kai gręžinys yra kaimyniniame sklype, reikia pateikti žemės sklypo pirkimo–pardavimo sutartį, jeigu joje aiškiai nurodyta gręžinio dalies nuosavybės pirkimo informacija (pvz., gręžinio dalies pirkimo–pardavimo sutartis).
Kai gręžinys yra valstybinėje žemėje ir nėra išlikusių dokumentų apie jo nuosavybės perdavimą konkrečiam asmeniui, būtina atlikti:
- nuosavybės teisės į bešeimininkį daiktą įgijimo procedūras – bešeimininkis daiktas nuosavybėn gali būti perduotas tik valstybei arba savivaldybėms teismo sprendimu, priimtu pagal valstybės arba savivaldybės institucijos pareiškimą (detaliau žr. CK 4.58 str.);
- nuosavybės teisių į gręžinį įgijimą pagal įgyjamąją senatį (detaliau žr. CK 3-iąjį skirsnį).
Svarbu visais atvejais: išrašas iš Registrų centro nėra nuosavybę patvirtinantis dokumentas.
Jei neturite nė vieno iš paminėtų dokumentų, bet planuojate atnaujinti savininko duomenis ŽGR, rekomenduojame pasikonsultuoti su LGT specialistais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!