Po tokių siūlymų pasipylė kritikos lavina: kai kurie parlamentarai aiškina, kad valdžia negali kontroliuoti suaugusio žmogaus.
Seimo narių užmojį drausti rūkalus parduoti jaunuoliams iki 21 metų kai kurie gyventojai deda į šuns dienas. Žmonės piktinasi, kad valdžia nori kontroliuoti suaugusiuosius ir jiems nurodinėti, ką galima daryti ir ko ne:
„Žinote kaip, jeigu pilnametis yra pilnametis nuo 18 metų, tai jam visos teisės ir būtų suteiktos.“
„Aš tai už tai, kad nuo 18 leistų ir gert, ir mylėtis, ir rūkyt.“
„Geras sprendimas. Kuo mažiau tų rūkančių, tuo sveikiau gyvenam.“
„Tai jau yra kišimasis į žmogaus asmeninę laisvę. Nereikėtų tokių dalykų draust ir nereikėtų kištis į žmogaus gyvenimą per daug. Tų draudimų turim tiek, kad tikrai nereikia.“
Sako, kad tokia priemonė bus veiksminga
Įstatymo pataisas siūlanti konservatorė Jurgita Sejonienė užtikrinta – tabako gaminių įsigijimo ir vartojimo amžiaus vėlinimas iki 21 metų turės teigiamą įtaką jaunuolių sveikatai.
„Iki 21 metų psichologiškai žmonės yra patys pažeidžiamiausi. Ir juos paveikti yra lengviausia. Ir būtent iki 21 metų pradėję rūkyti žmonės vėliau tampa tais lėtiniais rūkaliais“, – teigia J. Sejonienė.
Kritikuojantiems ir sakantiems, kad ribojimai neturi prasmės, Seimo narė atkerta – tokia priemonė veiksminga, o puikus to pavyzdys – nuo 2018 metų galiojantis draudimas alkoholį parduoti asmenims, jaunesniems nei 20 metų.
„Skaičiai rodo, kad iš tiesų sergamumas alkoholio sukeltomis ligomis mažėja, mirčių nuo alkoholio sukeltų ligų mažėja, mirčių keliuose dėl alkoholio irgi mažėja. Tai tikrai tie ribojimai duoda efektą“, – sako Seimo narė.
E. Gentvilas: „Kodėl mes jam lesam smegenis?“
Tačiau toks konservatorės siūlymas Seime sulaukė ir kritikos strėlių. Pasak liberalo Eugenijaus Gentvilo, valdžia neturėtų taip smarkiai kontroliuoti suaugusio žmogaus pasirinkimų.
„Pradedame iš jo reikalauti duoti priesaiką Lietuvai, tarnauti kariuomenėje. Jis tampa pilnaverčiu piliečiu. Tačiau tu, piemenie, neturi teisės išgert per savo vestuves šampano. Sakau, Jurgita, kodėl mes jam lesam smegenis tam jaunam žmogui?“ – komentuoja E. Gentvilas.
„Manau, kad tai nėra smegenų lesimas. Tiesiog, tokia yra politika, kaip žinote. Turime kovos su vėžiu planą“, – atsikerta J. Sejonienė.
Visgi siūlomas įstatymo pakeitimas turi ir daugiau niuansų. Siūloma uždrausti rūkyti transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra asmenų iki 21 metų. Tik nežinia, kaip tokia kontrolė turėtų būti vykdoma.
A. Širinskienė: „Kažkada prieisime ir saldainių uždraudimą“
Tokiems siūlymams nepritaria net ir demokratė Agnė Širinskienė. Politikė sako, kad griežta vienos amžiaus grupės asmenų kontrolė teigiamų rezultatų neatneš, būtų geriau tiesiog mažinti tabako prieinamumą ir branginti cigaretes.
„Ir tai tikrai būtų daug geresnis būdas negu bandyti dabar uždrausti ir pradėti kontroliuoti 21 metų žmones“, – teigia A. Širinskienė.
A. Širinskienė kelia klausimą, kur yra draudimų riba ir prie ko galiausiai prieis valstybė: „Jeigu mes taip eitumėm per priklausomybės atsiradimo prizmę, tai matyt kažkada prieisime ir saldainių uždraudimą.“
Šiuo metu Lietuvoje galiojantis įstatymas draudžia asmenims iki 18 metų parduoti, įsigyti, turėti ir vartoti tabaką, tabako gaminius ir su jais susijusius gaminius. Taip pat asmenims pardavusiems tabako gaminius gresia baudos: pirmą kartą iki 200 eurų, už pakartotinį pažeidimą – bauda iki 400 eurų.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.























































































































































































































































