Tačiau ruošiantis gaminti šventines dekoracijas, vertėtų išsaugotimoliūgo minkštimą bei sėklas,turinčius daugybę sveikatai naudingų savybių. Iš šių komponentų galima pasigaminti ne tik gardžius pietus, bet ir neįtikėtinai skanų krembriulė desertą.
Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pažymi, jog dėl savo maistinės vertės moliūgas yra priskiriamas prie sveikatai palankių ir mažai kalorijų turinčių produktų, kurį verta įtraukti į kasdieninės mitybos racioną.
Tuo tarpu „Rimi“ produktų vadovė Mariana Markevičienė pataria, kaip moliūgą kuo ilgiau išlaikyti šviežią ir kur panaudoti jo sėklas.
Kaip teigia gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, dėl savo maistinės vertės moliūgas yra priskiriamas prie sveikatai palankių ir mažai kalorijų turinčių produktų. Juose galima rasti praktiškai visų vandenyje tirpių vitaminų: A, C, E ar K, kuris itin reikalingas kraujo krešumui, kaulų būklei bei kitoms žmogaus organizmo funkcijoms palaikyti.
„Ši daržovė turtinga skaidulomis ir antioksidantais – beta karotenu bei liuteinu, kurie reikalingi žmogaus regai.Moliūguose taip pat gausu mineralinių medžiagų: kalio, vario, mangano, šiek tiek geležies. Apskritai, moliūgas yra vienas iš nedaugelio produktų, kuris įvairiais pavidalais privalo rasti vietą žmogaus mitybos racione“, – teigia gydytoja dietologė.
Dr. E. Gavelienė pažymi, jog vertingos yra ir moliūgų sėklos, kuriomis galima skaninti salotas ar sriubas: „Moliūgų sėklos nuo seno vartojamos dėl maistinių savybių.
Mažai kas žino, bet moliūgai iš pradžių ir buvo auginami dėl sėklų ir odelės, o ne dėl minkštimo, tačiau šis paprotys palaipsniui išnyko, nes buvo išvestos vaisiškesnio skonio ir daugiau minkštimo turinčios moliūgo veislės. Sėklose yra daug Omega 3 bei Omega 6 riebalų rūgščių. Be to, jose gausu antioksidantų, kurie padeda palaikyti gerą ląstelių būklę ir užkirsti kelią laisvųjų radikalų poveikiui.“
Kaip ilgiau išlaikyti šviežią
Nors moliūgai yra sezoninė daržovė, Marianos Markevičienės teigimu, parduotuvių lentynose jų galima rasti ištisus metus: „Šiuo metu parduotuvėse turime penkias rūšis moliūgų: sviestinį, paprastąjį lietuvišką, kepimui skirtą, muskatinį bei spagetinį moliūgus.
Sviestiniais moliūgais prekiaujame visus metus, juos atsivežame iš užsienio, o sezono metu iš mūsų kaimynės Latvijos, tad šios veislės moliūgų parduotuvėse tikrai nepritrūksta.
Iš jų galima gaminti troškinius, dėti į salotas, naudoti verdant trintas sriubas ar dėti į pyragų įdarą. Tuo tarpu paprastųjų moliūgų sezono metu turime vietinių, užaugintų Lietuvos ūkininkų.“
M. Markevičienė pastebi, jog moliūgas vis labiau tampa ne sezonine, o įprasta daržove, kurią parduotuvėje galima nusipirkti visus metus ir iš jos gaminti įvairiausius patiekalus, tačiau šios daržovės perkamumo pikas pasiekiamas savaitę prieš Heloviną. „Ši šventė Lietuvoje vis labiau prigyja ne tik šeimose, bet ir bendruomenėse, ypač jaunimo rate. Tačiau prieš dekoruojant ar gaminant patiekalus iš moliūgų, reikėtų atsižvelgti į jų rūšis, kurios ženkliai skiriasi viena nuo kitos –tiek vaizdiškai, tiek ir skoninėmis savybėmis.
Pavyzdžiui, muskatinis moliūgas yra šiek tiek saldesnis bei išsiskiria maloniu kvapu, ką jau sufleruoja pats pavadinimas, jo išorė yra žalios spalvos, tačiau forma primena paprastą moliūgą. Šie moliūgai puikiai tinka troškiniams, sriuboms, o taip pat įvairiems kepiniams bei saldumynams. Tuo tarpu šventinėms dekoracijoms puikiai tiks paprastasis moliūgas.“
Produktų vadovė rekomenduoja moliūgus laikyti vėsioje bei sausoje vietoje. Tokį moliūgą, kurio žievė nepažeista, galima išlaikyti visą žiemą.
Prapjovus ir nesunaudojus viso moliūgo, jį reikia įvynioti į sandarią pakuotę, pavyzdžiui, maistinę plėvelę ir laikyti šaldytuve, nes kitaip moliūgas praras drėgmę. Specialistė pataria neskubėti išmesti moliūgų sėklų, jas galima džiovinti, pasūdyti ir vėliau panaudoti ne tik skanavimui, bet ir įvairių patiekalų, pavyzdžiui, sriubų bei salotų pagardinimui.
RECEPTAS
Veganiška krembriulė su moliūgu
Krembriulė reikės:
150 g kokosų kremo;
170 g tofu;
150 g moliūgo;
80 ml migdolų pieno;
70 g cukraus;
10 g kukurūzų krakmolo;
1/4 ankšties vanilės sėklos;
1 žiupsnelio ciberžolės;
1 žiupsnelio druskos.
Gaminimo eiga:
1. Moliūgą nulupkite, supjaustykite stambiais gabaliukais ir virkite 10–15 minučių. Nupilkite vandenį ir sutrinkite moliūgo gabaliukus elektriniu trintuvu.
Pastaba. Moliūgo tyrę galite pasiruošti ir kepdami jį orkaitėje. Nurodytą kiekį moliūgo suvyniokite į kepimo popierių, tada – į foliją ir apie 20 min. kepkite iki 180 °C įkaitintoje orkaitėje, kol moliūgas suminkštės. Kepimo laikas priklauso nuo gaminamo moliūgo kiekio (jei ruošite visą moliūgą, kepkite 40 min.).
2. Sudėkite visus ingredientus į trintuvą ir sutrinkite. Gautą masę dėkite į puodą ir nuolat maišydami virkite ant silpnos ugnies, kol masė ims burbuliuoti ir tirštėti. Sumaišykite su moliūgo trinta mase.
3. Masę po 50 gramų supilkite į krembriulė indus ir palikite atvėsti.
4. Indelius įdėkite į šaldytuvą ir leiskite masei sutirštėti bent 30 minučių.
5. Prieš patiekdami ant kiekvieno deserto paviršiaus šaukšteliu užberkite truputį cukraus ir atsargiai kaitinkite virtuviniu dujiniu degikliu, kol cukrus išsilydys ir karamelizuosis.