Ekspertai įspėja, kad daugėja gimdos vėžio atvejų. „Eve Appeal‘ praneša, kad JK gimdos vėžio diagnozių skaičius per praėjusį dešimtmetį išaugo 19 procentų. Teigiama, kad tokį šuolį nulėmė tai, kad daugiau žmonių yra nutukę – perteklinės riebalų ląstelės yra vienas iš šios ligos rizikos faktorių.
Naujas JAV „Mayo Clinic“ tyrimas parodė, kad prie gimdos vėžio susiformavimo gali prisidėti moters gimdoje esančios bakterijos, todėl ši vėžio rūšis dar vadinamas endometriniu vėžiu. Tyrėjai sako, kad ši liga yra pati dažniausia ginekologinio vėžio forma JAV ir ketvirtas pagal dažnumą vėžinis susirgimas moterų tarpe.
Jie teigia: „Endometrinio vėžio atvejų Vakarų pasaulyje daugėja, o tai reiškia, kad šią ligą sukelti gali aplinkos faktoriai, pavyzdžiui, mityba, gyvenimo būdas ir makšties mikrobiomai.“
Tyrimui vadovavusi dr. Marina Walter–Antonio sako, kad šio tyrimo rezultatai galėtų nutiesti kelią į naują gimdos vėžio testą. Ji sako: „Jei mikrobiomai iš tiesų svarbūs endometrinio vėžio atvejais, jie nėra tik ligos žymiklis – tai gali turėtų svarbių pasekmių endometrinio vėžio prevencijai.“
Tačiau šiuo metu, kadangi kitokių testų nėra, geriausias būdas pastebėti ligą – atidžiai stebėti požymius ir simptomus.
Gimdos vėžio požymiai
„Eve Appeal“ ragina įsiminti pagrindinius simptomus, kad liga būtų pastebėta ankstyvojoje stadijoje, kai išgyvenimo tikimybė didesnė.
Pats dažniausias gimdos vėžio požymis yra abnormalus kraujavimas iš makšties. Kraujavimas gali prasidėti nestipriai, su vandeningomis išskyromis, kurios laikui bėgant gali pasidaryti sunkesnės, rašoma „NHS Choices“.
Kadangi daugelis moterų, kurioms diagnozuojamas gimdos vėžys, jau yra išgyvenusios menopauzę, kraujavimas iš makšties yra neįprastas. Jei moteriai menopauzės dar nebuvo, mėnesinės gali būti sunkesnės, nei įprastai, taip pat kraujavimas gali pasireikšti tarp mėnesinių.
Kiti simptomai gali būti:
Abnormalus kraujavimas
Skausmas apatinėje pilvo dalyje
Skausmas lytinio akto metu
Nugaros skausmas
Dingęs apetitas
Nuovargis
Pykinimas
Jei nerimaujate dėl šių simptomų, reikėtų apsilankyti pas gydytoją.
Athena Lamnisos, moterims besirūpinančios labdaringos organizacijos „The Eve Appeal“ vadovė, sako: „Abnormalus kraujavimas yra dažnas gimdos vėžio požymis, tačiau dažnai į jį nekreipiama dėmesio, nes manoma, kad tai – nieko rimto, ir turime pabrėžti, kad daugeliu tai būna tiesa.
Tačiau labai svarbu pasitikrinti pas gydytoją, kadangi tai gali būti ir rimta liga, pavyzdžiui, vėžys. Nors tai ketvirtas pagal dažnumą vėžinis susirgimas moterų tarpe, apie gimdos vėžį žinoma labai mažai. Tai kelia nerimą, nes daugelis moterų simptomų nepastebi, nors jei aptinkama anksti, ši liga pasiduoda gydymui.“
Gimdos vėžio rizikos faktoriai
Tiksli gimdos vėžio priežastis nežinoma, bet tačiau tam tikri faktoriai padidina moterų šansus juo susirgti. JK sveikatos tarnyba sako, kad šie faktoriai padidina moters riziką susirgti gimdos vėžiu:
Amžius – Daugeliu atveju gimdos vėžiu moteris suserga nuo 40 iki 74 metų, ir tik vienas procentas ligos atvejų pasireiškia jaunesnėms, nei 40 metų moterims.
Estrogenas – Jei jūsų estrogeno lygis nesubalansuotas ir jei jo gaminasi per daug, gali imti dalintis gimdos sienelių ląstelės, ir taip didėti gimdos vėžio rizika.
Pakaitinė hormonų terapija – Tai susiję su padidėjusiu estrogeno kiekiu, ir išskirtinai estrogeno pakaitinė terapija turėtų būti skiriama tik moterims, kurioms gimda buvo pašalinta chirurginiu būdu.
Viršsvoris ir nutukimas – Viršsvorio turinčios moterys tris kartus dažniau suserga gimdos vėžiu, lyginant su sveiką svorį turinčiomis moterimis.
Vaikų neturėjimas – Labiau rizikuoja susirgti gimdos vėžiu tos moterys, kurios nėra susilaukusios vaikų – medikai mano, kad taip yra didesnių progesterono ir mažesnių estrogeno kiekių kraujyje nėštumo metu, kurie apsaugo gimdos sieneles.
Diabetas – Diabetu sergančioms moterims gimdos vėžys išsivysto du kartus dažniau, nes tai gali padidinti insulino kiekį kraujyje ir savo ruožtu pakelti estrogeno kiekį.
Policistinės kiaušidės – Policistines kiaušides turinčios moterys dažniau suserga gimdos vėžiu, nes jų organizmuose taip pat yra daugiau estrogeno.
Endometrinė hiperplazija – Dėl šios ligos sustorėja gimdos sienelės, o tai sukelia ir didesnę vėžio riziką.
Naujausi tyrimai rodo, kad aukštesniu liemens ir klubų išmatavimų santykių pasižyminčios moterys penktadaliu dažniau suserga gimdos vėžiu. Tyrėjai pastebėjo, kad sulig kiekviena dešimtąja santykio dalimi rizika susirgti gimdos vėžiu didėjo 21 procentu, rašoma „British Medical Journal“.
Savo liemens ir klubų išmatavimų santykį galima sužinoti padalinus liemens išmatavimus iš klubų išmatavimų.
Anksčiau šiais metais Daniella Westbrook atskleidė, kad jai gydytojai patvirtino galutinį išgijimą nuo gimdos vėžio. Įžymybė praėjusį rugsėjį papasakojo, kad kovojo su šia liga ir bijojo, kad mirs taip pat, kaip jos gera draugė Jade Goody, nuo gimdos kaklelio vėžio mirusi 2009 metais. Daniellos šeimoje jau yra sirgusiųjų gimdos vėžiu – jos mamai liga buvo diagnozuota, kai būsimai aktorei tebuvo 15 metų.