Li paaiškino, kad remiantis jo matytais tyrimais, ši liga yra koronavirusas – tai didelė virusų šeima, į kurią įeina ir SŪRS.
Apie SŪRS Kinijoje žino visi – 2003 metais nuo tokios pandemijos mirė šimtai žmonių, o valdžia viską užglaistė. „Norėjau tik priminti savo bendrakursiams, kad jie būtų atsargūs.“ – sako Li.
Norėjau tik priminti savo bendrakursiams, kad jie būtų atsargūs
Li Wenliang, gydytojas iš Wuhano
Li, 34-erių metų gydytojas, dirbantis Wuhane, centrinės Kinijos mieste, atsidūrusiame mirtino koronaviruso protrūkio epicentre, draugus ragino savo artimuosius įspėti asmeniškai. Tačiau vos po kelių valandų ekranvaizdžiai su jo žinutėmis tapo interneto sensacija, o jo vardas iš jų nebuvo pašalintas. „Kai pamačiau, kad mano žinutė plinta internte, supratau, kad nieko nebegaliu padaryti ir kad greičiausiai būsiu nubaustas.“ – sako Li.
Jis buvo teisus. Neilgai trukus po žinučių išsiuntimo, Wuhano policija Li apkaltino gandų skleidimu. Jis buvo vienas iš keleto medikų, kuriuos policija persekiojo už pastangas įspėti kitus apie mirtiną virusą pirmosiomis jo protrūkio savaitėmis.
Nuo to laiko virusas jau pasiglemžė 425 žmonių gyvybes, o visame pasaulyje juo serga daugiau nei 20 000 žmonių, įskaitant ir patį Li.
Iš intensyvios terapijos palatos ligoninėje Li „CNN“ patvirtino, kad šeštadienį jam buvo patvirtinta koronaviruso diagnozė.
Jo diagnozė Kinijoje sukėlė tikrą įsiūtį, nes šalyje daugėja pasipriešinimo cenzūrai su liga susijusiais informacijai ir apie mirtiną virusą visuomenei buvo pranešta ne iš karto.
Iškvietė į policijos nuovadą
Tą pačią gruodžio dieną, kai Li išsiuntė savo žinutes draugams, Wuhano savivaldybės sveikatos komisija išleido skubų pranešimą, kuriuo miesto sveikatos apsaugos įstaigos buvo informuojamos apie tam tikrą kiekį pacientų iš Huanano žuvies didmeninės prekybos turgaus, susirgusių „neaiškiu plaučių uždegimu“.
Pranešime buvo įspėjama: „Visoms įstaigoms bei privatiems asmenims draudžiama be leidimo skleisti informaciją visuomenei apie gydymą.“
Pirmosiomis gruodžio 31 dienos valandomis Wuhano sveikatos apsaugos valdžios įstaigos suorganizavo skubų susitikimą protrūkiui aptarti. Vėliau Li buvo iškviestas pasiaiškinti ligoninės, kurioje dirba, vadovams dėl to, iš kur jis žinojo apie šiuos susirgimus, rašoma valstybiniame laikraštyje „Beijing Youth Daily“.
Vėliau tą pačią dieną Wuhano valdžia pranešė apie ligos protrūkį ir apie jį įspėjo Pasaulio sveikatos organizaciją. Tačiau Li bėdos tuo nesibaigė.
Sausio 3 dieną jis buvo iškviestas į vietos policijos nuovadą, kur jam buvo pareikštas papeikimas dėl „gandų skleidimo internete“ ir „sunkaus viešosios tvarkos trikdymo“ žinutėmis, kurias jis išsiuntė į pokalbių grupę.
Savo žinutėse Li rašė, kad pacientams buvo diagnozuotas SŪRS ir citavo tyrimų rezultatus, kurie rodė, kad patogenų SŪRS viruso testas buvo teigiamas su aukštu „patikimumo koeficientu“ – tai tyrimų tikslumui įvertinti naudojamas matas. Tolesnėje žinutėje jis paaiškino, kad šis virusas iš tiesų yra kitoks koronaviruso tipas, tačiau pirmoji jo žinutė jau buvo pasklidusi internete.
Li buvo priverstas pasirašyti raštą, kurio nuotrauką gavo „CNN“ ir kuriame jis pripažįsta savo „nusižengimą“ ir pasižada daugiau nekartoti „neteisėtų veiksmų“.
Jis bijojo, kad bus suimtas. „Mano šeima būtų labai dėl manęs nerimavusi, jei net ir kelioms dienoms būčiau praradęs laisvę.“ – žinute „WeChat“ jis rašė „CNN“. Vyras tuo metu labai kosėjo ir negalėjo kalbėti telefonu.
Laimei, po valandos Li buvo leista palikti policijos nuovadą.
Wuhano policija į „CNN“ prašymą pakomentuoti situaciją straipsnio publikavimo metu dar nebuvo atsakiusi. Taip pat komentuoti atsisakė Wuhano savivaldybės sveikatos apsaugos komisija.
Oftalmologas Li į darbą Wuhano centrinėje ligoninėje grįžo jausdamasis bejėgis. Jis sakė: „Negalėjau nieko padaryti. Niekas negali prieštarauti oficialiam diskursui.“
Sausio 10 dieną, po to, kai to nežinodamas rūpinosi Wuhano koronavirusu sergančiu pacientu, Li ėmė kosėti ir kitą dieną jam pakilo temperatūra. Sausio 12 dieną jis buvo paguldytas į ligoninę. Per kelias kitas dienas Li būklė taip pablogėjo, kad jis buvo perkeltas į intensyvios priežiūros skyrių ir prijungtas prie deguonies aparato.
Vasario 1 dieną jam atliktas koronaviruso testas buvo teigiamas.
Protrūkis buvo menkinamas
Nuo pat pradžių Kinijos valdžia norėjo kontroliuoti informaciją apie ligos protrūkį, nutildyti visus jų naratyvui prieštaraujančius balsus, nepaisant to, ar jie sako tiesą.
Sausio 1 dieną Wuhano policija paskelbė, kad „imasi teisinių veiksmų“ prieš aštuonis asmenis, kurie neseniai „internete skelbė ir skleidė gandus“ apie į plaučių uždegimą panašią ligą bei „padarė visuomenei neigiamą poveikį“.
„Internetas nėra šalis, kurioje negalioja įstatymai. Už visus neteisėtus informacijos fabrikavimo, gandų skleidimo ir viešosios tvarkos trikdymo veiksmus bus baudžiama pagal įstatymus, jie nebus toleruojami.“ – buvo rašoma policijos pranešime, paskelbtame „Weibo“, Kinijos socialiniame tinkle, panašiame į tviterį.
Policijos pranešimas buvo transliuojamas visoje šalyje „CCTV“, Kinijos nacionalinio transliuotojo eteryje, kad būtų aišku, kaip Kinijos valdžia elgsis su tokiais „gandų skleidėjais“.
Per kitas dvi savaites Wuhano savivaldybės sveikatos apsaugos komisija buvo vienintelis naujienų apie protrūkio eigą šaltinis. Sausio 7 dieną Kinijos mokslininkai patogeną identifikavimo kaip naują koronavirusą. Maždaug savaitę naujų ligos atvejų nebuvo patvirtinta. Sveikatos apsaugos įstaigos teigė, kad „nėra jokių akivaizdžių įrodymų, kad liga galima užsikrėsti nuo kito žmogaus“, jokių sveikatos apsaugos darbuotojų užsikrėtimo atvejų ir kad ligos protrūkis yra valdomas bei jam galima užkirsti kelią.
Sausio 31 dieną „Weibo“ Li rašė, kaip jautėsi tuo metu: „Svarsčiau, kodėl oficialūs valdžios pranešimai ir toliau teigia, kad liga negali užsikrėsti nuo kito žmogaus ir kad nėra ja užsikrėtusių sveikatos apsaugos darbuotojų.“
Tuomet staiga labai padidėjo užsikrėtimo atvejų. Iki sausio 17 dienos Wuhano valdžia buvo įregistravusi tik 41 viruso atvejį. Sausio 20 dieną jų jau buvo 198.
Tuomet situacijos ėmėsi Kinijos centrinė valdžia ir prezidentas Xi Jinpingas įsakė imtis „ryžtingų veiksmų koronaviruso protrūkiui stabdyti“ bei pabrėžė, kad informacija turi būti perduodama laiku – tai buvo vienintelis kartais, kai Xi Jinpingas viešai kalbėjo apie ligos protrūkį.
Vėliau tą patį vakarą Zhongas Nanshanas, valdžios paskirstas kvėpavimo takų ligų ekspertas, žinomas dėl savo darbų kovoje su SŪRS prieš 17 metų, nacionalinio transliuotojo „CCTV“ eteryje pareiškė, kad naujasis koronavirusas yra užkrečiamas nuo žmogaus žmogui.
Po trijų dienų valdžia įvedė precedentų neturinčią Wuhano miesto, Kinijos ekonomikos variklio ir svarbaus centrinės Kinijos transporto mazgo, izoliaciją. Tačiau penki milijonai žmonių jau buvo išvažiavę iš miesto švęsti Mėnulio Naujųjų metų.
Dabar virusas yra išplitęs visuose šalies regionuose, įskaitant tolimąjį vakarinį Xinjiang regioną ir atokiai esantį Tibetą.
Interviu „CCTV“ sausio 27 dieną Wuhano meras Zhou Xianwang pripažino, kad jo vadovaujamos tarnybos laiku neatskleidė informacijos apie koronavirusą.
Jis paaiškino, kad pagal Kinijos infekcinių ligų įstatymą vietos valdžia visų pirma turi apie protrūkį pranešti nacionalinėms sveikatos apsaugos tarnybos ir prieš išplatinant pranešimą gauti Valstybinės tarybos sutikimą.
„Dėl pavėluoto informacijos atskleidimo, tikiuosi, kad visi supras, jog tai yra infekcinė liga ir kad su ja susijusi informacija turi būti perduodama tam skirtais kanalais, kaip numato įstatymai.“ – sakė jis.