Ilkos Adams ir Andriaus Pauliukevičiaus šeimai ateinančios šventės yra tikrai ypatingos, nes tai pirmosios dukrelės Adrianos Kalėdos.
Pati Ilka vis dar atsimena, kokios buvo jos pirmosios Kalėdos Lietuvoje. Moteris sako, kad atvykusi į Lietuvą galėjo pagaliau pamatyti tokias Kalėdas, kurias matė Holivudo sukurtuose filmuose – su sniegu ir šalčiu, nes gimtojoje Namibijoje Kalėdos švenčiamos vasarą.
„Mes esame krikščionys, kaip lietuviai, todėl Kalėdas švenčiame tuo pačiu metu. Tačiau skirtumų yra“, – sako ji.
Kalėdos Namibijoje
Moteris pasakoja, kad kaip ir Lietuvoje, taip ir Afrikoje moterys visą gruodžio 24 dieną sukasi virtuvėje. Tačiau skirtumas čia yra – Lietuvoje ruošiamasi Kūčių vakarui, o Namibijoje – viskas gaminama Kalėdų dienai.
„Vienas iš skirtumų yra, kad, pavyzdžiui, Lietuvoje pagrindinė šventė yra Kūčių vakarą, kai visi susirenka ir valgo 12 patiekalų, o pas mus Kūčių vakaras yra labai ramus. Jis visiškai nesusijęs su maistu, tai dvasiškas vakaras.
Tą vakarą einame į mišias, o po jų grįžę namuose valgome užkandį iš žuvies ar krevečių. Vėliau susėdame prie eglės ir iš Biblijos skaitome Kalėdinę istoriją apie tai, kaip gimė Jėzus. Po to tarp 22 ir 24 valandos dalinamės dovanomis“, – pasakoja Ilka.
O išaušus gruodžio 25 dienai, Namibijoje būna labai didelė šventė, kai visa šeima susirenka prie bendro stalo, nusėto įvairiais valgiais.
„Pas mus pagrindinis desertas yra kalėdinis pyragas. Jį šiemet dariau ir aš pati. Šio deserto esmė, kad jis kepamas 2–3 mėnesiai prieš Kalėdas iš džiovintų vaisių ir jis brandinamas su brendžiu. Tai pagerina jo skonį“, – šypsosi ji.
Kalėdas sutiko kaip filmuose
Per pirmąsias Kalėdas Lietuvoje Ilkai labiausiai patiko oras, nes čia buvo sniegas.
„Baltos Kalėdos buvo labai ypatingos. Į namus siunčiau nuotraukas, kaip viskas balta ir gražu. Mes Afrikoje niekada nesiejome Kalėdų su šaltu oru. Tačiau visi atvirukai, visi filmai buvo susiję su sniegu, nes kalėdinius filmus dažniausiai filmuoja Amerikoje arba Europoje, kur sniegas yra įprasta.
Visada su šeima žiūrėdavome ir galvodavome, kokios ypatingos Kalėdos, kai per jas apsivelki paltą, užsimauni pirštines ir apsivynioji šaliku. Todėl buvo labai smagu, kai galėjau švęsti Kalėdas taip, kaip rodydavo visuose filmuose ar aprašydavo knygose“, – prisimindama šypsosi ji.
Kūčių vakarą jai nuostabą kėlė tai, kad yra tiek daug patiekalų, kuriuos galima pagaminti iš žuvies ir visą vakarą valgyti vien tik žuvį.
„Buvo įdomu ir tai, kad daugiau dėmesio skiriama Kūčių vakarui. Tačiau aš jau pripratau ir bandau suvalgyti tuos 12 patiekalų, nors tiek maisto suvalgyti iškart yra labai sunku“, – juokiasi Ilka.
Nors lietuviams Kūčios neatsiejamos nuo kūčiukų, aguonpienio ar kisieliaus, jų Ilka paragavo pirmą kartą šventes sutikusi Lietuvoje.
„Negaliu pasakyti, kad man labai patinka kisielius ar kūčiukai. Aguonpienis man visai patinka. Žinoma, kisieliaus puodelį galiu išgerti ir suvalgyti šiek tiek kūčiukų, bet nėra taip, kad labai jų laukčiau. Kūčiukai man buvo visiškai nauja, nes pas mus tokio dalyko visiškai nebuvo. Šimtalapis irgi patinka.
Pas mus vietoj kisieliaus geriamas karštas šokoladas su zefyrais ant viršaus. Lietuvoje pirmą kartą paragavau kisieliaus ir man kilo klausimas, kodėl jis toks ypatingas“, – šypsenos nesulaiko moteris.
Nuo šiol šventės dar ypatingesnės
Šiemet šventės Ilkos ir Andriaus namuose yra kitokios ne tik dėl valdžios numatytų apribojimų ar esamos situacijos, tačiau ir dėl to, kad jų šeimą balandį papildė dukrelė Adriana.
„Šiemet pasiruošimas šventėms buvo kitoks. Labai jų laukiau dėl dukrelės. Žinoma, ilgai nebuvo aišku, kaip viskas bus per karantiną, tačiau aš neleidžiu tam sugadinti šventinių nuotaikų. Šiemet pradėjau ruoštis iš anksto.
Kalėdų eglutė namuose stovi nuo gruodžio pradžios. Norėjosi namuose kurti tą magišką jausmą. Žinoma, mano dukrytė yra labai maža, tik 8 mėnesių, ir ji nesupranta, kas yra Kalėdos. Tačiau tikiu, kad Kalėdų prasmė man dar labiau sustiprės, kai ji paaugs ir pradės suprasti, kas yra ta šventė, kas tas Kalėdų senelis. Bet ir šiemet norėjau jau dovanėlę paruošti“, – sako Ilka.
Moteris juokiasi, kad ji tikrai nėra tas žmogus, kuris labai mėgtų gaminti, tačiau ji jau gruodžio pradžioje pradėjo kepti imbierinius sausainius, o kalėdinį pyragą ruošė dar anksčiau. Ir viskas tik dėl to, kad norėjosi sukurti ypatingą šventinę atmosferą namuose.
„Atsiradus dukrai yra didelis džiaugsmas. Dukra turi didelę įtaką šventiniam jausmui. Andriaus šeima irgi labai laukia Kalėdų ir atrodo, kad viskas vyksta apie dukrelę. Iki jos mes jau buvome šeima, bet atsiradus jai šventės įgijo naujas prasmes“, – jaukiai sako ji.
Adriana pirmąjį sniegą pamatė per langą. Ji gulėdama lovoje įdėmiai stebėjo, kas ten už lango krenta.
„Vėliau tą dieną mes buvome sutarę padaryti fotosesiją, tai išėjus į lauką jos akys buvo tokios didelės ir jose buvo tiek džiaugsmo. Ji visą laiką juokėsi.
Šiemet aš norėjau papuošti eglę tikromis kalėdinėmis spalvomis – raudona, žalia, balta. Norėjau, pirmosios dukros Kalėdos ir būtų tikros Kalėdos“, – šypsodamasi pokalbį užbaigia Ilka.