• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šinšilos smulkių naminių gyvūnėlių pasaulyje – unikalūs padarėliai. Jos atrodo lyg voverės, žiurkės ir triušio hibridas. Šie gyviai – neįtikėtinai mielai atrodantys švelnaus kailio kamuoliukai.

Šinšilos smulkių naminių gyvūnėlių pasaulyje – unikalūs padarėliai. Jos atrodo lyg voverės, žiurkės ir triušio hibridas. Šie gyviai – neįtikėtinai mielai atrodantys švelnaus kailio kamuoliukai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šinšilos nėra draugiškos ir socialios kaip žiurkės ar šeškai, nors tinkamai nuo mažens su jomis bendraujant, jas galima išmokyti elgtis meiliai.

REKLAMA

Miela, bet nepriklausoma

Šinšila nebus „rankinis“ augintinis. Labai mažai žmonių gali sėdėti laikydami šinšilą glėbyje ir valandų valandas ramiai žiūrėti televizorių.

Šešką, triušį, žiurkę ar jūrų kiaulytę galima išmokyti tuštintis tam skirtoje dėžutėje, tačiau šinšilai tokie mokslai – neįkandamas riešutas. Šinšila neišmoks ir tokių smagių triukų, kokių galima išmokyti žiurkę. Tad jei ieškote mielo, dresuojamo ir itin socialaus smulkaus gyvūnėlio, įsigykite žiurkę, o jei norite mielo, pusiau nepriklausomo gyvūnėlio, tiks ir patiks šinšila.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, neverta panikuoti ir laikyti šį gyvūną atšiauriu vienišiumi – šinšilą galima paimti į rankas, priglausti, paglostyti, pažaisti, tačiau neilgai. Šinšila gali smalsiai pribėgti prie narvo durelių, kai ten prisiartins žmogus ir netgi maloniai atsukti skruostą pakasyti ar džiugiai įsiropšti į ištiestą delną, tačiau dažniau ji trokšta bėgioti ir šokinėti aplink, o ne meiliai sėdėti žmogaus glėbyje. Tačiau visiška vienatvė šinšiloms nepatinka. Labai gerai, jei šie gyvūnėliai laikomi poromis. Du „berniukai“ ar dvi „mergaitės“ bus laimingesni, nes turės nuolatinį žaidimų draugą, jiems reikės mažiau žmogaus dėmesio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mėgsta džiovintus vaisius

Šinšiloms reikalingas specialus kokybiškas granuliuotas maistas, visa kita gali būti tik skanėstai. Šiems augintiniams kasdien reikia duoti šieno.

Kaip skanėstus šinšiloms galima siūlyti džiovintų vaisių (obuolių, papajų, aviečių, mėlynių, razinų), nesūdytas saulėgrąžų ar moliūgų sėklas. Galima pamaloninti ir specialiais vitaminizuotais skanėstais.

REKLAMA

Šokinėja

Šinšilos narvas turi būti erdvus, o aukštis – didesnis už plotį. Šie gyvūnėliai kilę iš Andų kalnų, o ne iš lygumų, todėl narvą reikia įrengti taip, kad šinšila jame galėtų šokinėti. Narve turi būti briaunų ir lentynų. Į šinšilų, kaip ir kitų mažų gyvūnų, narvą negalima dėti pušų ar kedrų drožlių, nes jose daug aromatinių medžiagų ir aliejų. Jautruolėms šinšiloms tokios medžiagos gali sukelti sveikatos problemų. Narvą būtina valyti ne rečiau kaip kartą per savaitę, visada reikia patikrinti, ar grindys nedrėgnos. Svarbu nepalikti šlapių medžiagų narve, nes gali užsiveisti pelėsiai.

REKLAMA

Nuolat kramto

Šinšilos labai subtilūs gyvūnai. Jų kvėpavimo sistema itin jautri. Lengvai pažeidžiamas ir jų skeletas. Niekada nepurkškite jokių kvėpiklių tame kambaryje, kur gyvena šinšilos.

Šie švelniakailiai gyvūnėliai nuolat kramto. Jų dantys auga visą gyvenimą, tad jos visą laiką turi ką nors kramsnoti. Šiems augintiniams galima pasiūlyti pemzos, medienos plokščių gabaliukų, kabančių medinių žaislų (tiks skirti papūgoms). Šinšilų narve neturi būti plastiko, nes jos tikriausiai jį kramtys, o prarytas plastikas gali sudraskyti jų virškinimo traktą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Imdami šinšilą į rankas, nespauskite jos stipriai. Stipresnis spustelėjimas gali sulaužyti augintinio šonkaulius. Jei tik gyvena tinkamoje aplinkoje, skirtingai nei daugelis kitų smulkių gyvūnėlių, tokių kaip šeškai ar žiurkėnai, šinšilos – tikros švaruolės.

Faktai apie šinšilas

* Šinšilų gyvenimo trukmė – apie 15 metų,

* Vidutinis dydis – 20–38 cm (uodegos ilgis – 8–16 cm),

* Vidutinis svoris – 0,5–1 kg,

* Nėštumo trukmė – 110–112 dienų,

* Vadoje būna 2 mažyliai, kurie atjunkomi 6–8 savaitę.

Kaip prižiūrėti šinšilą

Karštis – didžiausias šinšilų priešas. Niekada nepalikite augintinio tiesioginiuose saulės spinduliuose. Nelaikykite ir skersvėjyje.

REKLAMA

Šinšilų narvelyje nerekomenduojama naudoti kedro drožlių, nes jos gali būti toksiškos, geriau rinktis pušies. Bent kas 2–3 dienas sudarykite šinšilai sąlygas nusimaudyti smėlyje. Nemaudykite šinšilos vandenyje – tai gali jai sukelti šoką.

Pasiūlykite šinšilai medinių kramtomų žaislų. Galima rinktis iš skirtų papūgoms.

Šinšiloms visada duokite šviežių granulių ir šviežio šieno. Liucernų, dobilų, vikių ir panašių augalų šinšiloms duoti nepatariama. Neduokite ir vandeningų maisto produktų, pavyzdžiui, salotų lapų.

REKLAMA

Jei šinšilai užkietėjo viduriai, galite jai pasiūlyti keletą razinų. Viduriavimą sumažins keletas paprastų smulkintų kviečių sausainių.

Pasirinkite vieną šinšilų maisto gamintoją. Nekeiskite maisto. Jei tai vis tiek tenka padaryti, keiskite pamažu, įmaišydami naujo maisto į senąjį.

Nepersistenkite lepindami augintinį. Dienai užtenka 1–2 razinų ar saulėgrąžų sėklų. Jaunesnių kaip pusės metų amžiaus šinšilų visai nederėtų lepinti skanėstais arba rinktis specialiai jos skirtus skanumynus. Negalima šinšiloms duoti distiliuoto vandens, nes iš jo pašalintos visos maistinės medžiagos.

Rapolas TAMOŠIŪNAS

Parengta pagal UAB „Vetvila“ inf.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų