Visos trys ekspertės įsitikinusios, kad vokelyje esanti suma turėtų tarsi padengti svečio vakarienę ir jei yra – nakvynę. Taip jauniesiems padovanosite mažesnes šventės išlaidas.
Rekomenduoja apsvarstyti išlaidas
Vestuvių planuotojos tikina, kad puikus būdas orientuotis, kiek gi reikia padovanoti, yra apsvarstyti, kiek nuotaka ir jaunikis išleido organizuodami šventę.
Nors pasitaiko ir pigesnių švenčių, tačiau visos planuotojos it sutartinai teigia, kad vidutinių vestuvių, kurias joms tenka planuoti, kainos prasideda nuo 10–15 tūkstančių eurų.
Laura Vagonė pasakoja, kad jai kartais tenka susidurti ir su itin didelėmis vestuvėmis, kurių biudžetai iš ties įspūdingi:
„Aš pati dažniausiai susiduriu su didelėmis vestuvėmis, sudėtingos logistikos projektais. Pasakysiu atvirai, tokių švenčių biudžetai prasideda nuo 20 000 Eurų, kai kurie tiek išleidžia vien dekorui.“
Žinoma, kartais planuotojų laukia iššūkis, kai į jas kreipiasi klientai turintys ir 5 000 eurų biudžetą.
„Viskas priklauso nuo svečių skaičiaus, vietos, tiekėjų. Tačiau tai nereiškia, kad planuotoja negali suorganizuoti ir nedidelio biudžeto vestuvių, tarkim už 5 000 eurų.
Taip, tai iššūkis, norint pasisamdyti profesionalus, bet tam ir yra planuotoja, kad sugalvotų, kaip tai padaryti, kad vestuvės atrodytų kaip už 10 000 eurų“, – patirtimi dalijasi Sigita Gofman.
Gali prireikti ir kelių šimtų eurų
Justina Vasiljevaitė juokauja, kad būdama vestuvių planuotoja, vokelių, atneštų jaunavedžiams, tikrai nesveria ir netikrina, kiek ten vis dėlto įdėta pinigų. Ji pasakoja, kad kartais tenka patarti draugams ar šeimos nariams pakviestiems į vestuves, koks turėtų būti voko turinys.
Merginos manymu, vidutiniškai svečių pora jauniesiems įteikia apie 150 eurų. Kartais ši suma gali pasiekti ir beveik 300 eurų:
„Šventę suplanuoti visgi kainuoja, todėl palikite pinigėlių tiek, kiek jūs galvojate, kad kainuojate šventės kontekste. Aš manau, kad įprasta nuo poros į vokelį įdėti nuo 150 iki 250 eurų. Aišku, artimieji ir geriausi draugai įdeda gal ir didesnes sumas, bet kad visi neštų po 500–600 eurų net nemanau, kad taip yra.“
J. Vasiljevaitė pasakoja, kad vis dėlto norintiems dovanoti ne pinigus yra išeitis – išliekamąją vertę turintys daiktai.
Planuotojos nuomone, tai galėtų būti paveikslai ar kiti daiktai, kurie ir praėjus kuriam laikui, nebus praradę savo vertės, tačiau tai jokiu būdu neturėtų būti puodų ar įrankių rinkiniai:
„Šiuo metu jau dauguma porų gyvena kartu iki vestuvių, viską jau turi susipirkę, ko jiems reikia ir geriausia dovana yra pinigai. Manau tai ir išliks, nebent atsirastų senelių ar tėvelių, norinčių kažką padovanoti, kas turi išliekamąją vertę.“
Atsižvelgia į santykius
Laura Vagonė, specialiai apklausė savo puslapio „Lapės vestuvės“ sekėjus socialiniame tinkle „Instagram“, kiek jie yra pasiryžę padovanoti jauniesiems per vestuves.
Žmonės pažymi, kad deda nuo 100 iki 500 eurų, tačiau suma labiau priklauso nuo svečio santykio su besituokiančiais.
L. Vagonė pasakoja, kad vis dėlto vertėtų atsižvelgti ir į savo pajamas bei galimybes, ir tikrai nereikia atsisakyti eiti į vestuves, jei negalite padovanoti atitinkamos pinigų sumos:
„Jei jus kviečia pora, labai tikiuosi, kad jie iš karto negalvoja apie vokelio, kurį gaus iš jūsų turinį. Ir, labai tikėtina, liūdės, jei jūs atsisakysite dalyvauti šventėje tik todėl, kad negalite padovanoti jiems vienos ar kitos sumos – visų finansinės galimybės skirtingos.“
Į savo galimybes atsižvelgti kviečia ir S. Gofman, atkreipdama dėmesį į tai, kad daugelio pajamos galėjo sumažėti dėl pandemijos. Ir nors vokeliai jaunavedžiams gali paplonėti, tačiau tai vis tiek išliks populiariausia dovana.