11 ženklų, kad jūsų mylimas žmogus gali būti arti mirties.
Sumažėjęs apetitas
Artėjant mirties akimirkai, žmogaus organizmas reikalauja mažiau energijos. Tai lemia sumažėjęs fizinis aktyvumas ir mažėjantis maisto bei skysčių poreikis, rašo mirror.co.uk.
Apetito praradimas yra natūrali kūno reakcija, ir dažnai mirštantis žmogus gali visiškai nustoti valgyti. Šiuo laikotarpiu gali būti naudinga pasiūlyti lengvai virškinamų maisto produktų, tokių kaip ledai ar jogurtas, kad padėtumėte išlaikyti drėgmę.
Didesnis miegas
Prieš kelis mėnesius iki mirties, žmogus gali praleisti vis daugiau laiko miegodamas. Mieguistumas gali būti sukeltas natūralaus medžiagų apykaitos sumažėjimo ir energijos trūkumo.
Rūpinantis miegančiu artimuoju, svarbu leisti jam pailsėti ir suteikti patogią aplinką. Taip pat galite paskatinti jį pajudėti, kai jis jaučiasi pakankamai energingas, kad būtų išvengta pragulų.
Mažesnis bendravimas
Artėjant mirties akimirkai, žmogus gali pasijusti mažiau linkęs bendrauti su kitais. Tai natūralus procesas, nes jie gali jaustis nepatogiai dėl savo fizinės būklės.
Tokiu atveju svarbu nesijaudinti ir suteikti jiems erdvės. Būkite kantrūs ir susitarkite dėl apsilankymų, kai mirštantis asmuo jaučiasi pasiruošęs priimti svečius.
Gyvybinių požymių pokyčiai
Artėjant mirties akimirkai, gyvybiniai požymiai, tokie kaip kraujospūdis, kvėpavimo ritmas ir širdies plakimas, gali keistis. Kraujospūdis gali sumažėti, kvėpavimas gali tapti paviršutiniškas arba nereguliarus, o širdies plakimas gali tapti silpnesnis.
Šie pokyčiai gali būti sunkiai pastebimi, tačiau jie dažniausiai nesukelia skausmo. Būtina stebėti šiuos požymius ir jei kyla klausimų, pasikonsultuoti su gydytoju.
Tualeto įpročių pokyčiai
Dėl sumažėjusio maisto ir skysčių vartojimo gali sumažėti ir tuštinimasis bei šlapinimasis. Tai yra normalu, tačiau gali sukelti diskomfortą.
Jei mirštantis žmogus susiduria su šiais pokyčiais, gali prireikti pasikalbėti su medicinos personalu dėl galimų sprendimų, pavyzdžiui, kateterio.
Raumenų silpnumas
Artėjant mirties akimirkai, raumenys gali silpnėti, todėl žmogus gali nebegalėti atlikti smulkių užduočių, pavyzdžiui, gerti iš puodelio ar apsiversti lovoje.
Svarbu teikti pagalbą, kai tik įmanoma, ir skatinti juos, kad jie stengtųsi išlikti aktyvūs, kiek tik gali.
Kūno temperatūros pokyčiai
Kai organizmas artėja prie mirties, kraujotaka gali sumažėti, o kraujas sutelkiamas į vidaus organus. Dėl šios priežasties galūnės, tokios kaip rankos ir kojos, gali tapti šaltos, o oda – blyški arba pasidengti mėlynomis dėmėmis.
Mirštantis žmogus gali nejausti šalčio, tačiau, jei artimieji mano, kad jam gali prireikti šilumos, verta pasiūlyti antklodę.
Sumišimas
Mirštančiojo smegenys vis dar aktyvios, tačiau gali pasireikšti sumišimas arba dezorientacija. Tokiu atveju, rūpinantis mirštančiuoju, svarbu nuolat bendrauti su juo, paaiškinti, kas vyksta aplink ir pristatyti lankytojus. Tai gali padėti jam jaustis saugiau ir ramiau.
Kvėpavimo pokyčiai
Kvėpavimas gali tapti nereguliarus, su staigaus greičio pasikeitimais arba ilgomis pauzėmis tarp įkvėpimų. Tai gali sukelti nerimą, tačiau dažniausiai nėra skausminga ar varginanti.
Jeigu kyla abejonių dėl šių pokyčių, verta pasitarti su gydytoju dėl galimų sprendimų.
Didėjantis skausmas
Pastebėti skausmą, pavyzdžiui, skausmingą veido išraišką ar garsus, yra itin sunku. Rūpinantis mirštančiu žmogumi, būtina pasikalbėti su gydytoju apie skausmą malšinančių vaistų galimybes, kad jis jaustųsi patogiau.
Likus kelioms valandoms iki mirties, organai nustoja funkcionuoti ir kūnas artėja prie gyvenimo pabaigos. Tokiu metu svarbu būti šalia ir teikti komfortą.
Kalbėjimasis su mirštančiuoju iki pat mirties gali būti itin svarbus, nes jis dažnai gali girdėti, kas vyksta aplink. Svarbu pasidalinti savo jausmais ir prisiminimais, kad jam būtų suteikta paguoda ir meilė.