Dažni žarnyno kirminų simptomai yra šie: pilvo skausmas, viduriavimas, pykinimas ar vėmimas, pilvo pūtimas, nuovargis, nepaaiškinamas svorio kritimas, pilvo skausmas ar jautrumas.
Žmogus, turintis žarnyno kirminų, taip pat gali patirti dizenteriją. Dizenterija atsiranda tada, kai žarnyno infekcija sukelia viduriavimą su krauju ir gleivėmis išmatose. Žarnyno kirminai taip pat gali sukelti bėrimą ar niežulį aplink tiesiąją žarną ar makštį.
Kai kuriais atvejais tuštinimosi metu su išmatomis pasišalins kirminas. Kai kurie žmonės žarnyno kirmėles gali turėti daugelį metų ir nejausti jokių simptomų.
Priežastys
Vienas iš būdų užsikrėsti žarnyno kirmėlėmis – valgyti nepakankamai termiškai apdorotą užsikrėtusio gyvūno, pavyzdžiui, karvės, kiaulės ar žuvies, mėsą.
Kitos galimos žarnyno kirminų infekcijos priežastys: užteršto vandens suvartojimas, užterštas dirvožemis, kontaktas su užterštomis išmatomis, prasta higiena.
Apvaliosios kirmėlės paprastai perduodamos per sąlytį su užterštu dirvožemiu ir išmatomis. Kai suvalgote užteršto maisto, parazitas keliauja į jūsų žarnyną. Tada jie dauginasi ir auga žarnyne. Kai jie dauginasi, jų daugėja, todėl gali atsirasti simptomų.
Kokie rizikos veiksniai?
Svarbu paminėti, kad vaikai yra ypač jautrūs žarnyno kirmėlėms. Taip yra todėl, kad jie gali žaisti aplinkoje, kurioje yra užterštas dirvožemis. Pavyzdžiui, tai gali būti smėlio dėžės ir mokyklų žaidimų aikštelės. Vyresnio amžiaus žmonėms taip pat kyla didesnė rizika dėl susilpnėjusios imuninės sistemos.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, maždaug 10 procentų besivystančių šalių žmonių yra užsikrėtę žarnyno kirmėlėmis. Žmonėms besivystančiose šalyse kyla didžiausia rizika dėl geriamojo vandens užterštumo ir dėl netinkamos higienos, rašo portalas healthline.com.
Kaip nustatomi žarnyno parazitai?
Jei jaučiate bet kurį iš aukščiau išvardytų simptomų, ypač jei neseniai buvote išvykę iš šalies, turėtumėte susitarti su gydytoju. Tada gydytojas gali atlikti jūsų išmatų tyrimą.
Norint patvirtinti parazito buvimą organizme, gali prireikti kelių išmatų mėginių. Kitas testas yra „Scotch tape“ testas, kurio metu lipni juosta kelis kartus užklijuojama ant išangės, kad būtų galima aptikti kirmėlių kiaušinėlius, kuriuos galima atpažinti po mikroskopu.
Jei kirminų ar kiaušinėlių neaptikta, gydytojas gali atlikti kraujo tyrimą, kad nustatytų antikūnus, kuriuos organizmas gamina užsikrėtęs parazitu. Be to, atsižvelgdamas į įtariamos ligos mastą ar vietą, gydytojas gali atlikti rentgeno nuotrauką arba kompiuterinę tomografiją.
Gydymas
Kai kurios žarnyno kirmėlių rūšys, pavyzdžiui, kaspinuočiai, gali išnykti savaime, jei turite stiprią imuninę sistemą ir sveikai maitinatės. Tačiau, atsižvelgiant į žarnyno kirminų infekcijos tipą, gali prireikti gydymo antiparazitiniais vaistais. Negalima ignoruoti rimtų simptomų.
Kreipkitės į savo gydytoją, jei: išmatose yra kraujo arba pūlių, vemiate kasdien arba dažnai turite pakilusią temperatūrą, esate labai pavargę ir dehidratuoti.
Jūsų gydymo planas bus nustatytas atsižvelgiant į žarnyno kirminų tipą ir simptomus. Kaspinuočių infekcijos paprastai gydomos geriamaisiais vaistais, kurie paralyžiuoja suaugusį kaspinuotį.
Komplikacijos
Žarnyno kirminai padidina anemijos ir žarnyno užsikimšimo riziką. Komplikacijos dažniau pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurių imuninė sistema yra susilpnėjusi, pvz., ŽIV arba AIDS užsikrėtusiems žmonėms.
Kad išvengtumėte žarnyno kirminų, reguliariai plaukite rankas su muilu ir karštu vandeniu prieš ir po pasinaudojimo tualetu bei prieš ruošdami ar valgydami maistą.
Taip pat turėtumėte vengti žalios žuvies ir mėsos, kruopščiai iškepti mėsą. Leiskite iškeptai mėsai pastovėti bent tris minutes prieš valgydami. Prieš naudojant užšaldykite žuvį arba mėsą iki –20°C temperatūros bent 24 valandoms.
Jei lankotės besivystančiose šalyse, prieš valgydami vaisius ir daržoves, juos apliekite virintu arba švariu vandeniu ir venkite sąlyčio su dirvožemiu, kuris gali būti užterštas žmonių išmatomis.