Dėl šių priežasčių tinkamas kalcio kiekis organizme yra būtinas norint išlaikyti sveikatą ir gerą fizinę būklę.
Apie tai, kaip palaikyti rekomenduojamą kalcio normą organizme bei iš kokių organizmo siunčiamų ženklų galima suprasti, kad kūnui trūksta kalcio papasakojo „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė.
Kalcio trūkumo ženklai
Pokalbio metu vaistininkas pasakojo, kad iš tiesų – kalcis organizmui yra labai svarbus. Pasak jo, be kalcio organizmui būtų sunku palaikyti kaulų ir dantų struktūrą bei stiprinimą.
Jis atskleidė, kad taip pat kalcis yra labai svarbus nervų, širdies ir kraujagyslių sistemų funkcijoms. Tad vyras papasakojo, kas rodo, kad kalcio organizme yra per mažai:
„Kalcio gali pradėti trūkti, kai mityboje trūksta pieno produktų. Taip pat kalcis sudėtingiau įsisavinamas, jeigu mums trūksta vitamino D arba sergant inkstų ligomis, skydliaukės sutrikimais bei moterims išgyvenant menopauzę.
Be to, kalcio poreikis padidėja nėštumo ir žindymo metu, taip pat aktyvaus vaiko augimo metu.“
M. Rutalės teigimu, kalcio trūkumas gali pasireikšti keliais ženklais, kurių vertėtų neignoruoti ir skirti jiems dėmesio.
Vaistininkas pasakojo, kad, visų pirma, kalcio deficitą signalizuoja raumenų spazmai, mėšlungis, lėtinis nuovargis, silpnumo jausmas, dilgčiojimas galūnėse, silpni ir trapūs nagai, dantų ėduonis.
„Sunkesniais atvejais yra jaučiamas kaulų skausmais. Taip pat kaulai tuomet gali lengviau lūžti“, – pridėjo jis.
Kalcio šaltiniai
Paklaustas, kaip papildyti savo organizmą kalciu, M. Rutalė atsakė, jog neretai gali padėti tinkama ir subalansuota mityba.
Pasak jo, tai yra vienas lengviausių ir efektyviausių būdų organizmui pasisavinti pakankamai kalcio.
Vaistininkas nurodė kelis kalcio šaltinius:
- pienas;
- sūris;
- jogurtas;
- brokoliai;
- špinatai;
- lapinis kale kopūstas;
- migdolai;
- šalavijo sėklos;
- sardinės;
- lašiša.
„Nėštumo ir žindymo metu bei esant osteoporozės rizikai, gydytojas gali rekomenduoti vartoti nereceptinius vaistinius preparatus, turinčius kalcio ir vitamino D“, – pridūrė vaistininkas.
Taip pat vaistininkas kalbėjo apie tai, kad kalcio galima pasisavinti ir iš maisto papildų. Tik jis pabrėžė, kad vartojant tokius papildus svarbu nepamiršti gerti vitamino D, mat tai lengvina kalcio įsisavinimą.
„Vitamino D galima gauti tiek iš maisto papildų, tiek iš saulės bei tokių maisto produktų, kaip riebi žuvis ir kiaušiniai“, – paaiškino M. Rutalė.
Kalcio deficito padariniai
Pasak vaistininko M. Rutalės, ilgalaikis kalcio trūkumas gali turėti rimtų pasekmių žmogaus organizmui. Jis gali sukelti osteopeniją.
„Tai būklė, kai nustatomas mažesnis nei norma kaulų tankis, bet didesnis nei 2,5“, – pasakojo M. Rutalė.
Anot jo, negydoma osteopenija yra pavojinga tuo, kad ji gali progresuoti į osteoporozę, kuriai būdingi silpni, trapūs kaulai. Tuomet padidėja ir kaulų lūžių pavojus.
Priedo, dėl šios būklės gali išsivystyti ir dangų problemos, pavyzdžiui, dantų ėduonis, kuris pažeidžia dantis.
„Žinoma, kalcis yra svarbus ir širdies raumenų veiklai, todėl jo trūkumas ilgainiui gali paveikti širdies sveikatą“, – pridėjo M. Rutalė.
Tam, kad būtų galima išvengti šių skaudžių pasekmių, vaistininkas rekomendavo reguliariai darytis kraujo tyrimus, kad būtų galima įsitikinti, jog organizmui netrūksta reikalingų vitaminų ar mineralų.
Dėl tam tikrų priežasčių šių tyrimų neatlikus laiku, vaistininkas rekomendavo jaučiant kalcio trūkumo simptomus kreiptis į gydytoją ir atlikti rekomenduojamus sveikatos tyrimus.
„Taip pat į gydytoją svarbu kreiptis, jeigu priklausote rizikos grupėms, pavyzdžiui, esate menopauzės amžiaus moteris ar sergate inkstų bei virškinimo ligomis, kurios gali paveikti kalcio absorbciją“, – pabrėžė jis.