• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nerimas yra funkcionalaus žmogaus emocija, įdiegta į mūsų savisaugos. Dr. Jenn Cooper, psichologijos dėstytoja iš Glazgo Kaledonijos universiteto, sako, kad ši sistema palaiko mūsų saugumą, įspėja mus apie pavojus ir siunčia signalus organizmui ruoštis ir reaguoti.

Nerimas yra funkcionalaus žmogaus emocija, įdiegta į mūsų savisaugos. Dr. Jenn Cooper, psichologijos dėstytoja iš Glazgo Kaledonijos universiteto, sako, kad ši sistema palaiko mūsų saugumą, įspėja mus apie pavojus ir siunčia signalus organizmui ruoštis ir reaguoti.

REKLAMA

Dr. J. Cooper panikos ataką apibūdina kaip tokią būseną, kuri sukelia tam tikrus fizinius pojūčius. Tai gali būti besidaužanti širdis, pykinimas ar blogumo jausmas skrandyje, prakaitavimas, karštis, drebėjimas, hiperventiliacija ir alpimas. Ji priduria, kad panikos atakas kai kuriems lydi ir įkyrios mintys.

Gali atrodyti, kad mirštate, kad darosi kažkas siaubingo, kad galite nualpti ar netekti kontrolės, kad išprotėjote arba kad nepavyksta susitvarkyti su esama situacija. Dėl to pasikeičia žmogaus elgesys – žmogus ima vengti tam tikrų vietų, slepiasi tualete, bėga, ieškodamas saugios vietos, arba pyksta, rašo thesun.co.uk

Dr. Jenn Cooper primena, kad apėmus nerimui galima su tuo tvarkyti penkiais skirtingais būdais, jei norite išvengti panikos atakos.

REKLAMA
REKLAMA

1. Kvėpuokite

Psichologės teigimu, svarbu valdyti savo kvėpavimą, jei jaučiate, kad artėja panikos ataką arba jei ji jau apėmė. Ji sako: „Lėtai įkvėpkite pro nosį ir skaičiuokite iki keturių, o tada iškvėpkite pro burną irgi skaičiuodami iki keturių. Pakartokite keletą kartų“.

REKLAMA

2. Nukreipkite dėmesį

Kai apima nerimas, jis greitai gali okupuoti visas jūsų mintis. Dr. J. Cooper sako, kad geras būdas yra bandyti nukreipti nuo to savo dėmesį.

„Skaičiuokite nuo 3 000 iki nulio mažėjančia tvarka. Atsidarykite kokį nors tinklapį ir jame suskaičiuokite visas „T“ raides. Susitelkite į paveikslėlį ar iliustraciją, įsižiūrėkite į spalvas ir formas. Labai svarbu nukreipti savo dėmesį“.

REKLAMA
REKLAMA

3. Nuraminkite save

Jei nerimo priepuolių jums pasitaiko dažnai, tuomet žinosite, kad jis praeina ir kad juos galima suvaldyti – psichologė pataria, kad svarbu sau tai priminti:

„Dažnai mes tiesiog pasitikime savo mintimis, bet nepamirškite, kad per panikos ataką viskas klaidingai atrodo pavojinga. Pasikalbėkite su savimi. Pasakykite sau, kad esate saugūs ir kad viskas bus gerai“.

4. Įsižeminimas

Nors koronaviruso pandemija ilgą laiką mus privertė ilgėtis paprastesnio gyvenimo, dr. J. Cooper sako, kad labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kur esame dabar. Jos teigimu, tai padeda suvaldyti mintis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Įsižeminkite čia ir dabar. Kokia dabar diena, kiek valandų? Ką pastebite aplink? Ką girdite, užuodžiate, galite paliesti ar matote?“

5. Paguoskite save

Kiekvienas žmogus nusiramina skirtingai. Dr. J. Cooper sako, kad minutę skyrus atsipalaidavimui nerimą keliančios mintys išsiblaškys.

„Pasiklausykite muzikos, suvalgykite saldainį, pauostykite ką nors gardaus ar kvepalų, arba su savimi turėkite kokį nors daikčiuką, į kurį galėtumėte sutelkti dėmesį. Tokie dalykai labai padeda ypač tuomet, kai ruošiatės nerimą keliančiai situacijai ir norite iš anksto užkirsti kelią panikos atakai“.

Psichologė sako, kad panikos atakos labai staiga užklumpa daugelį žmonių, bet pabrėžia, kad jei jos pasidaro dažnesnės ar sunkiau suvaldomos, tuomet geriau kreiptis profesionalų pagalbos. Jos teigimu, savipagalbos įrankių yra ir internete, bet jei sunku, geriau pasikalbėti su specialistu. Ji sako, kad tokiais atvejais šeimos gydytojas paskiria kognityvinę elgesio terapiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų