• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žiemos sezonui įsibėgėjus ne vienas gali pasijusti prasčiau, susidurti su nemaloniais simptomais vien dėl to, kad organizmui trūksta būtinų mineralinių medžiagų. Viena iš jų – kalis, kuris atsakingas už ne vieną svarbią organizmo funkciją.

Žiemos sezonui įsibėgėjus ne vienas gali pasijusti prasčiau, susidurti su nemaloniais simptomais vien dėl to, kad organizmui trūksta būtinų mineralinių medžiagų. Viena iš jų – kalis, kuris atsakingas už ne vieną svarbią organizmo funkciją.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su vaistinių tinklo „BENU“ budinčios vaistinės vedėja Inga Norkiene, specialistė paaiškino, kokie simptomai gali išduoti mineralo kalio trūkumą bei kokius maisto produktus įtraukus į savo mitybą galima papildyti organizmą kalio atsargomis.

„Kalis – vienas pagrindinių elektrolitų organizme, atliekantis daugybę svarbių funkcijų“, – apie kalio svarbą aiškino vaistinės vedėja.

Kalio funkcijos

Pradėjus analizuoti procesus, už kuriuos organizme atsako kalis, I. Norkienė neslėpė, kad šių yra ne vienas.

REKLAMA
REKLAMA

Ji aiškino, kad kalis yra susijęs su širdies ir kraujagyslių sistema bei nervų sistemos optimalios veiklos palaikymu.

„Kalio funkcijos – širdies ir kraujagyslių sistemos, kraujospūdžio, širdies ritmo reguliavimas, normalios raumenų veiklos, raumenų masės palaikymas, nervinio impulso generavimas, nervų sistemos palaikymas“, – išvardijo specialistė.

REKLAMA

Įdomu ir tai, kad pokalbio metu I. Norkienė atkreipė dėmesį į kalio ir natrio elementų pusiausvyrą. Anot jos, ši yra labai svarbi, mat elementai vienas be kito funkcionuoti negali.

Ši pusiausvyra padeda žmogaus organizme užtikrinti skysčių balansą ir neiškrypti iš normos ribų.

„Jeigu kažkurio vieno iš šių šarminių metalų trūksta, gali kauptis skysčiai tiek ląstelės viduje, tiek išorėje. Šis balansas, kaip ir rūgščių ir šarmų pusiausvyra, yra labai reikalingas ir svarbus“, – pasakojo vaistinės vedėja.

REKLAMA
REKLAMA

Kalio trūkumo simptomai

I. Norkienė pasakojo, kad kalio trūkumas organizme gali pasireikšti ne vienu simptomu. Ji tikino, kad šių požymių pro akis praleisti nevertėtų.

„Kai trūksta kalio, galime jausti silpnumą, nuovargį, gali pasireikšti raumenų skausmas, kraujospūdžio disbalansas, vidurių užkietėjimas, širdies ritmo sutrikimai, vadinami „permušimais“, – pokalbio metu aiškino ji.

Paklausta apie tai, kokiais atvejais organizmas gali netekti kalio, I. Norkienė atskleidė, kad dažniausiai tai įvyksta netekus skysčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokie atvejai pasitaiko vemiant, viduriuojant, labai stipriai prakaituojant, pavyzdžiui, karštų vasarų metu arba patiriant didelius fizinius krūvius.

Kita priežastis, kurią įvardijo specialistė, yra tam tikri gydytojų paskirti vaistai, kurie yra vadinami diuretikais:

„Žinoma, tuos vaistus dažnai ir skiria dėl to, kad organizme esama kalio pertekliaus, kurį reikia sumažinti.“

REKLAMA

 

Kalio šaltiniai

Dar vienas aspektas, aptartas pokalbio metu  kalio šaltiniai. Anot specialistės, kalio galima pasisavinti natūraliais būdais arba pasitelkiant maisto papildus.

Pradėjus nagrinėti natūralius kalio šaltinius, t. y., maisto produktus, I. Norkienė atkreipė dėmesį, kad vartojant pakankamai šių maisto produktų galima užtikrinti pakankama elemento kiekį organizme.

„Kalio gausu tokiuose maisto produktuose kaip bananai, burokėliai, bulvės, pomidorai, batatai, lašiša, ankštinės daržovės. Jo taip pat randama kruopose, džiovintuose vaisiuose, riešutuose, avokaduose“, – atskleidė vaistinės vedėja.

REKLAMA

Vis tik, yra ir kitų būdų užtikrinti pakankamą kalio mineralo kiekį organizme. Anot I. Norkienės, tai – maisto papildai, kurių yra pačių įvairiausių. Pasak jos, tokiu atveju svarbu nepamiršti, kad kalis dažniausiai yra vartojamas su magniu.

„Kalbant apie maisto papildus, jų esama įvairiausių: ir tokių, kuriuose – tik tirpios formos kalis, ir kalio papildų su magniu bei kitų kombinuotų variantų. Galimi ir elektrolitų tirpalai, kurių sudėtyje – kalis, natris, chloridai. Esama ir receptinių vaistų kalio kiekiui atstatyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profilaktinis kalio vartojimas, jeigu nesame atlikę tyrimų, yra galimas tuomet, jeigu kelis kartus per savaitę intensyviai sportuojame ir būname išties suprakaitavę. Tačiau patartina kalio preparatus vartoti kartu su magniu“, – įspėjo ji.

Kalio perteklius

I. Norkienė pokalbio metu išryškino ir dar vieną aspektą, apie kurį svarbu kalbėti aptariant kalio temą. Tai – kalio perteklius.

Anot jos, kalis nėra toks nepavojingas elementas, kaip daug kam gali atrodyti. Perteklius yra pavojingas.

REKLAMA

„Atrodytų keista, bet kalis turi įtakos osteoporozės bei inkstų akmenligės vystymuisi – jis sumažina kalcio jonų buvimą šlapime“, – paaiškino ji.

Pasak pašnekovės, vertėtų nepamiršti ir to, kad esant inkstų funkcijos nepakankamumui, vertėtų kalio kiekį sekti kartu su gydytojo priežiūra.

„Jo perteklius gali turėti toksinį poveikį tiek inkstams, tiek širdies ritmui. Taigi, kalio normas derėtų palaikyti labai atsakingai, nes organizmui kenkia tiek jo trūkumas, tiek perteklius“, – akcentus sudėjo I. Norkienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų