• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pamažu šylant orams ir vis dažniau susimąstant apie artėjančią vasarą, ne vienas nori paplūdimyje pademonstruoti savo dailų kūną. Vis tik, siekiant gerų rezultatų ir dailių kūno vingių, svarbu gerai peržvelgti savo šaldytuvo turinį.

Pamažu šylant orams ir vis dažniau susimąstant apie artėjančią vasarą, ne vienas nori paplūdimyje pademonstruoti savo dailų kūną. Vis tik, siekiant gerų rezultatų ir dailių kūno vingių, svarbu gerai peržvelgti savo šaldytuvo turinį.

REKLAMA

Pokalbio metu apie tai, kokie maisto produktai yra tikra paskata neprašytiems kilogramams augti ir kaip galima juos pakeisti, naujienų portalui tv3.lt pasakojo mitybos specialistas Mantas Liekis.

Specialistas įvardijo, kodėl valgant tam tikrus maisto produktus auga kilogramai, o valgant kitus – jaučiamasi kur kas geriau ir sotumo jausmas išlaikomas ilgiau.

Maisto produkto sudėtis

Pokalbio metu prakalbus apie svorį auginančius ir padedančius neprašytų kilogramų atsikratyti maisto produktus, specialistas aiškino, kad, šiuo atveju, svarbu tai, kas sudaro produktą.

Anot jo, tam tikrame maiste galima aptikti kur kas daugiau jokios naudos organizmui neteikiančių arba netgi žalingų medžiagų.

„Jeigu mes paimsime svorį auginančius produktus, jie dažniausiai turi daugiau kalorijų, rafinuotų angliavandenių, cukraus, nesveikų riebalų.

Šie produktai dažniausiai sukelia greitą insulino lygio šuolį ir skatina riebalų kaupimąsi bei didina alkį. Būtent dėl šių priežasčių jų lengva persivalgyti, dėl to auga svoris bei gali pablogėti sveikatos rodikliai“, – paaiškino jis.

Tuo tarpu į savo mitybą įtraukiant vis daugiau sveikesnių produktų galima sulaukti naudos. Dietologas pasakojo, kad šiuose produktuose yra kur kas daugiau naudingųjų medžiagų.

M. Liekis tikino, kad sveikesni produktai ne tik suteikia naudingų medžiagų, bet taip pat pagerina tam tikrus organizme vykstančius procesus, padedančius greičiau numesti svorio.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu mes renkamės sveikesnius produktus, jie turi daugiau skaidulų, baltymų, sveikųjų riebalų, mažiau angliavandenių arba tie angliavandeniai yra kompleksiniai.

Šių dalykų visuma padeda ilgiau išlaikyti sotumo jausmą. Dažniausiai cukraus lygis valgant juos būna stabilus bei teigiamai veikia medžiagų apykaitos darbą, ji būna greitesnė. Štai dėl to suvalgius sveikesnį produktą jaučiamės geriau.“

REKLAMA

Svorį auginantys produktai ir jų alternatyvos

Prakalbus apie nepageidaujamus, papildomus kilogramus pridedančius produktus, M. Liekis pasakojo, kad jie priklauso skirtingoms maisto produktų grupėms.

Anot jo, pagrindinės tokių maisto produktų grupės yra perdirbti maisto produktai, daug cukraus savyje turintys produktai, rafinuotų angliavandenių turintys produktai, daug perdirbtų riebalų turintys produktai bei alkoholis.

„Galėčiau teigti, kad perdirbti maisto produktai, greitas maistas, saldainiai, sausainiai. Taip pat – cukrumi prisotinti produktai, tarkime, limonadas, sultys, energiniai gėrimai.

REKLAMA
REKLAMA

Kilogramus augina ir rafinuoti angliavandeniai: tai balta duona, makaronai, pyragai, taip pat produktai, kuriuose yra daug perdirbtų riebalų, kaip picos, šaldyti gaminiai ir alkoholis“, – pasakojo specialistas.

Vis tik, jis pridūrė, kad šiuos maisto produktus galima pakeisti sveikesnėmis alternatyvomis ir taip net kelis kartus sumažinti gaunamų kalorijų kiekį.

„Greitą maistą galime sveikiau pasigaminti namuose. Tarkime, galime nepirkti kebabų greitojo maisto užkandinėse, o pasigaminti juos namuose, naudojant pilno grūdo tortilijas, liesą mėsą, dėti mažiau padažo, kuris kebabinėje būna prisotintas majonezu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Namuose galime padažą pasigaminti iš žolelių ir graikiško jogurto. Tad galime paversti greitą maistą sveikesniu“, – pavyzdį pateikė jis.

Taip pat pašnekovas teigė, kad saldainius galima pakeisti šaldytomis uogomis ir valgyti daugiau šilauogių, mėlynių, braškių ar aviečių.

Tuo tarpu kepinius galima keptis patiems namuose, taip įdedant į juos mažiau sviesto, aliejaus, pakeičiant kaloringą šokoladą į džiovintus vaisius.

„Kas liečia gėrimus, galima rinktis parduotuvėje tuos, kurie turi mažiau cukraus arba namuose paskaninti vandenį su citrinomis, žolelėmis, šaldytomis uogomis.

REKLAMA

Kas liečia baltą duoną – galima ją pakeisti pilno grūdo duona, makaronus galima rinktis pilno grūdo, o renkantis ryžius – imti juoduosius ar raudonuosius“, – pasakojo jis.

Prakalbus apie alkoholį, pašnekovas ragino jo atsisakyti, nes jis alternatyvų neturi, o nuo jo greičiau išalkstama bei jis prideda nepageidaujamų kalorijų.

Kaip pradėti valgyti sveikiau?

Paprašytas pasidalinti patarimais, kaip į savo meniu įtraukti daugiau sveikų produktų, M. Liekis pasakojo, kad, visų pirma, reikia suprasti, jog sveikų alternatyvų – daug.

REKLAMA

Pasak jo, daugelis mano, kad sveika mityba tėra vištiena su brokoliais, tačiau, pasak jo, tai – netiesa.

„Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti, ką jums patinka valgyti, nes tokio maisto yra gausybė sveikesnių alternatyvų. Jeigu pasižiūrėtume į traškučius, yra daugybė jų pakaitalų. Pavyzdžiui, „oven-baked“ (liet. kepti orkaitėje), kur kalorijų yra mažiau, arba ryžių trapučiai, lęšių traškučiai, kukurūzų traškučiai. Jų kaloringumas nėra didelis“, – atkreipė dėmesį jis.

Taip pat pašnekovas ragino pasidaryti eksperimentą parduotuvėje ir patyrinėti maisto produktų etiketes. Pasak jo, taip galima atskirti, kurie produktai turi daugiau kalorijų, o kurie – mažiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pridėjo, kad daugelis taip pat mano, kad sveikas maistas – beskonis. M. Liekis griežtai paneigė tokius svarstymus ir tikino, kad gaminant sveiką maistą galima naudoti galybę prieskonių.

„Prieskonių įvairovė didelė ir mes galime sumažinti patiekalų kaloringumą, bet išlaikyti skonių įvairovę. Tarkime, galime ruošti apkepintą vištieną, prisidėti ryžių su sojos padažu, daržovėmis, šalia pasigaminti sveiką padažą.

Tai – skaniai paruoštas sveikas maistas. Esmė – atrasti sveikos mitybos grožį“, – paaiškino ir baigė pokalbį dietologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų