Blinstrubiškių socialinių globos namų vyriausioji socialinė darbuotoja Vaida Bendikaitė-Vaičekauskienė pasakoja, kad kiekvienais metais per Velykas stengėsi seneliams padovanoti kuo daugiau gerų emocijų:
„Organizuodavom renginius, į globos namus atvažiuodavo mokiniai. Jie kartu su seneliais margindavo kiaušinius, ridendavo, žaisdavo žaidimus. Mūsų gyventojai pasidalindavo savo senąja patirtimi, o vaikiukai papasakodavo eilėraščių, padainuodavo dainelių. Taip gražiai ir minėdavom tas šventes“.
Šventes sutiks vieni
Šiais metais teko atšaukti ne tik seneliams daug džiaugsmo teikusius susitikimus su jaunąja karta, bet ir visus artimųjų apsilankymus.
„Į globos namus niekas negali įeiti, neleidžiam jokių lankytojų. Mes ar su savo asmeniniais, ar su darbo telefonu ir kompiuteriu leidžiam ir padedam jiems pabendrauti su artimaisiais per vaizdo kameras. Tai bendravimas tik toks, jokio tiesioginio kontakto“, – pasakoja specialistė.
Globos namuose nebesilanko ir kunigas, aukojantis mišias. Įprastai jis atvykdavo kiekvieno mėnesio pirmą penktadienį, kartu su gyventojais melsdavosi. Dabar jie tai daro kitokiu būdu:
„Pas mus yra tokia kaip ir vidinė politika, kad atvyksta kunigas, laiko mišias už mirusius. Dabar, kadangi kiekvienam kambary turim po televizorių, įjungiam jį, kai vyksta mišios, tiems, kas nori pasimelsti“.
Vyr. socialinė darbuotoja pasakoja, kad ypatingos šventinės nuotaikos globos namuose nei prieš šventes, nei per pačias Velykas tikrai nėra.
„Tiesiog esam truputį papuošę globos namų vidų – gyventojai padarė darbelių, tai aplinka šiek tiek pasikeitė. O pačios Velykos bus paminimos ir pasijaus nebent dėl to, kad virtuvė pagamins truputį skanesnį, šventiškesnį maistą. Daugiau šiais metais didelių pompastikų nebus“, – sako V. Bendikaitė-Vaičekauskienė.
Šypsenų globos namuose gerokai mažiau
Globos namuose gyvena apie 200 senelių. Ir nors iš pradžių galėtum galvoti, kad Velykų dieną jie visi sės prie bendro stalo, šnekučiuosis ir juoksis, iš tiesų, to nebus – dėl jų pačių saugumo:
„Šiais metais jie nesės prie bendro stalo. Aišku, bus toje pačioje patalpoje, didelėje valgykloje, bet kiekvienas prie savo vietelės. Esam padarę didesnius tarpus tarp stalų, kad jie laikytųsi to atstumo vienas nuo kito“.
Nors globos namų darbuotojai ir stengiasi, kad seneliai pabendrautų su artimaisiais nuotoliniu būdu, ir patys, kiek įmanoma, palaiko draugiją, kad jie nesijaustų vieniši, dabartinė situacija gyventojus tikrai liūdina.
„Jie supranta dėl ko visa tai, bet ne su vienu gyventoju šnekėjau ir visi sako, kad jiems labai liūdna – negali nei lankytojų turėti, nieko. Be tokia jau situacija, mes nieko padaryti negalim“, – sako specialistė.
Ji neatmeta galimybės, kad Velykos į globos namus ateis kiek vėliau, tačiau, vėlgi, viskas priklausys nuo to, kiek tęsis karantinas:
„Mes turim daug planų ir su tomis pačiomis šventėmis, galbūt ir kiaušinius marginsim vėliau, bet tai priklauso ne nuo mūsų, tad kažką konkretaus galvoti dar anksti, žiūrėsim, kaip viskas klostysis“.