• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baigiantis vasarai ir turint omenyje klimato kaitos aktualijas, dar kartą vertėtų pakalbėti apie augalus, kuriems tikrai turėtų atsirasti vietos mūsų aplinkoje. Dauguma augalų nuo karščio ir sausros leipsta ir džiūsta.

Baigiantis vasarai ir turint omenyje klimato kaitos aktualijas, dar kartą vertėtų pakalbėti apie augalus, kuriems tikrai turėtų atsirasti vietos mūsų aplinkoje. Dauguma augalų nuo karščio ir sausros leipsta ir džiūsta.

REKLAMA

Tačiau yra augalų, kurie nuo seno prisitaikę prie sausros. Alpinariumus ir sodus galima puošti ir žoliniais augalais, kurie gražiai atrodo ir nereikalauja jokios ypatingos priežiūros.

Pasiruošia iš anksto

Sausrai pakantūs augalai dažniausiai turi ilgas šaknis. Gluosniai auga ant smėlio kopų. Jie geba išauginti ilgas šaknis ir atsigerti iš vandens šaltinio, esančio net 20 metrų atstumu. Panašaus ilgio šaknis išsiaugina gubojos, smiltiniai lendrūnai, rugiaveidės ir kiti smiltiniai augalai.

Alpinariumuose, kapinaitėse dažnai sodinamos šilinės perkūnropės, šilokai, karpažolės. Nors jų šaknys yra visai trumputės, šie augalai puikiai ištveria sausrą. Jie iš anksto ruošiasi „sunkmečiui“, laiko lapuose vandens sankaupas, kurias naudoja per sausrą.

REKLAMA
REKLAMA

Su dujų debesėliu

Vienas gražesnių augalų, kuris pakelia sausrą ir dažnai auginamas mūsų soduose, yra diktonas. Tai daugiametis augalas, galintis užaugti net iki metro aukščio. Diktonas – labai įdomi gėlė, ji išskiria eterinių aliejų debesėlį, kuris ir saugo augalą nuo sausros. Užžiebus degtuką netoli diktono, susikaupusios dujos užsiliepsnoja. Dėl šios priežasties šis krūmas vadinamas „Mozės krūmu“.

REKLAMA

Nuo sausros ginasi plaukeliais

Nuo sausros puikiai ginasi mažažiedės tulpės, dygliuotosios kardažolės, glažutės, sidabriniai šalavijai, vilnotosios notros. Šių augalų lapai yra gauruoti, tankiai apaugę smulkiais plaukeliais, kurie neleidžia vandeniui išgaruoti.

Atspari ligoms ir sausroms kraujažolė yra labai vertinamas augalas. Jos skleidžiamas kvapas atbaido kenkėjus ir apsaugo šalia augančius augalus. Pasirinkus tinkamas kraujažolių veisles, jomis galima papuošti alpinariumus, gėlynus. Tai visiškai nereiklus augalas, galintis augti ir nederlingose dirvose.

REKLAMA
REKLAMA

Gali augti po medžiais

Mažoji žiemė – nedidelis, amžinai žaliuojantis daugiametis augalas, kurio šliaužiantys ūgliai su blizgančiais kietaodžiais lapeliais auga tarsi tankus žalias kilimas. Nuo gegužės iki birželio mažosios žiemės žydi mažais žydrais žiedeliais. Šie daugiamečiai augalai paprastai sodinami pusšešėlyje ar šešėlyje, tačiau gali augti ir saulėtoje vietoje, nes gerai ištveria sausrą. Dažniausiai žiemės sodinamos, kad pridengtų dirvą po aukštais medžiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tinka ir kapams apželdinti. Taip pat galima apsodinti šlaitus ir sklypą šešėlinėje pastato pusėje. Žiemes kai kas naudoja stogams želdinti. Mažosios žiemės galėtų būti plačiau naudojamos dekoratyviniam sodo apželdinimui, ypač turint omenyje, kad šiems augalams nereikia ypatingos priežiūros.

Žydi iki šalnų

Žėrinčioji rudbekija „Goldsturm“ – ištverminga ir labai puošni. Jungtinėse Valstijose rudbekija paskelbta metų daugiamečiu augalu, o Didžiosios Britanijos Karališkoji sodininkų bendrija šiai veislei skyrė „Award of Garden Merit“ – apdovanojimą, kurį pelno augalai, turintys išskirtinę dekoratyvinę vertę, kuriems nereikalingos ypatingos auginimo sąlygos ar ypatinga priežiūra ir kurie yra atsparūs ligoms bei kenkėjams.

REKLAMA

Gamtoje rudbekijos auga drėgnose pievose ar retuose miškuose Šiaurės Amerikoje, soduose jos pradėtos auginti nuo praėjusio amžiaus vidurio. Tai lengvai prižiūrimas augalas, kuriam reikalinga vidutiniškai drėgna, gerai drenuota dirva.

Sodinamos rudbekijos saulėtoje vietoje, bet auga ir šešėlyje. Tinka mišriems dekoratyviniams želdiniams. Gražiai atrodo kartu su kitomis antroje vasaros pusėje žydinčiomis gėlėmis – ežiuolėmis, puošniosiomis baltagalvėmis, astrais ir kt. Žėrinčiosios rudbekijos žydi 7–8 savaites – nuo vasaros vidurio iki pirmųjų šalnų.

REKLAMA

Gražiai atrodo ir viena

Nendrinė melvenė – varpinis augalas, kuris žydėjimo metu gali siekti net dviejų metrų aukštį. Melvenės žydi rudais su violetiniu atspalviu žiedais virš smaragdo žalumo lapų. Aukšta, didelė, graži žolė žydi nuo rugpjūčio iki pat šalnų. Nenupjauti žiedai dekoratyviai atrodo ir rudenį, kai lapai nusidažo aukso geltoniu. Šis augalas sodinamas gerai drenuotoje drėgnoje dirvoje. Melvenės nereikalauja ypatingos priežiūros ar sąlygų. Sodinamos grupėmis, tačiau efektingai atrodo ir vienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mėgsta šešėlį

Karališkoji gyslotinė melsvė „Royal Standart“ iš tiesų karališka melsvės veislė. Tai Amerikoje išvesta vidutinio dydžio melsvės veislė su ovaliais, šviesiai žaliais šiek tiek blizgančiais lapais. Augdamos šios veislės melsvės formuoja kupstelius, virš kurių antroje vasaros pusėje iškyla žiedynai. Žiedai balti, piltuvėlio formos, gardžiai kvepiantys. Juos galima naudoti skintų gėlių puokštėms. Žali, rievėti lapai gražiai atrodys šešėlinėje sklypo pusėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų