• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rotavirusas – nemalonus virusas, kuris gali užklupti žmogų visai netikėtai. Kokie simptomai būdingi ir kodėl virusas plinta labiausiai šaltuoju metu laiku, paaiškino Baltijos Amerikos klinikos šeimos gydytoja Vaida Bartašiūtė.

Rotavirusas – nemalonus virusas, kuris gali užklupti žmogų visai netikėtai. Kokie simptomai būdingi ir kodėl virusas plinta labiausiai šaltuoju metu laiku, paaiškino Baltijos Amerikos klinikos šeimos gydytoja Vaida Bartašiūtė.

REKLAMA

Rotavirusas, virusinė žarnyno infekcija, kuri pasireiškia gastroenterito sindromu, karščiavimu ir bendra organizmo intoksikacija.

„Rotaviruso genomą sudaro 11 dvigrandinės RNR segmentų, apsuptų dvigubu apvalkalu kapsidėje. Šis virusas priskiriamas Reoviridae šeimai, Rotavirus genčiai. Pagrindinis viruso platintojas yra sergantis žmogus aktyvia forma, taip pat platina ir sergantieji  besimptome infekcijos foma. Užsikrėtimo kelias yra fekalinis, oralinis ir buitinis kontaktinis“, – aiškina šeimos gydytoja V. Bartašiūtė.

Pasak gydytojos, tokie virusai gali išlikti gyvybingi aplinkoje, todėl laisvai plinta per įvairiausius daiktus, užkrėstą vandenį ar maistą. „Mažiems vaikams ir ypač tiems, kurie lanko grupinius darželius, taip pat vaikams sauskelnių keitimo kambariuose yra didesnė rizika užsikrėsti rotavirusu“, – priduria V. Bartašiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Pavojinga užsikrėsti šaltuoju sezonu

Lietuvoje, didžiausi šio viruso sergamumo rodikliai yra 2-jų metų amžiaus vaikų grupėje, nes vyresni vaikai ir suaugusieji asmenys serga žymiai rečiau.

REKLAMA

„Taip pat pastebėta sąsaja tarp vaikų mažo gimimo svorio bei neišnešiotukų ir hospitalizacijos dėl rotavirusinės infekcijos“, – paaiškina sergamumo rizikas šeimos gydytoja.

Šeimos gydytoja teigia, kad inkubacinis infekcijos periodas yra 1-3 dienos. Pirmosiomis dienomis yra būdinga ūmi pradžia:

„Dažniausiai pasireiškia karščiavimas, vandeningas ir gausus viduriavimas, vėmimas, pilvo skausmai, taip pat išsekimas bei dehidratacija. Vaikams gali pasireikšti ir lengvų viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymių. Iki 3 mėnesių amžiaus kūdikiams kliniškai pasireiškiantys simptomai reti, nes jie gauna motinos antikūnus iš jos pieno.“

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, daugiausiai rotavirusinė infekcija plinta šaltuoju metu laiku – nuo gruodžio iki gegužės mėnesio, tačiau besivystančiose šalyse ji pasitaiko ištisus metus. Baltijos Amerikos klinikos šeimos gydytojos Vaidos Bartašiūtės teigimu, Lietuvoje stebimas didžiausias sergamumas gruodžio-balandžio mėnesiais.

„Beveik kiekvienas vaikas pasauliniu mastu yra užsikrėtęs rotavirusu nuo 3 iki 5 metų amžiaus“, – priduria medicinos specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydymas ir profilaktika

Susirgus atžalai, tėvai turėtų namuose stebėti bendrą vaiko būklę, atkreipti dėmesį ar vaikas vangus, ar ne, ar geria skysčius, domisi aplinka, kokia yra jo kūno temperatūra:

„Turėtų tėvai sunerimti, jeigu vaikui nepavyksta atstatyti skysčių balanso, nekrenta kūno temperatūra, vaikas darosi vangus. Iki patenkant į ligoninę, medicinos specialistai turėtų atlikti saugų kvėpavimo takų ir kvėpavimo užtikrinimą, kraujotakos sutrikimo nustatymą ir tinkamai palaikyti cirkuliaciją.

REKLAMA

Kūdikiams reikėtų sušvirkšti 20 ml/kg izotoninio natrio chlorido tirpalo arba Ringerio laktato tirpalo boliusų, kad būtų atstatomas jų skysčių tūris, kuris sumažėjo dėl dehidratacijos (bendras poreikis 60–80 ml/kg nėra neįprastas).“

Neretai apsikrėtus šiuo virusu, neprireikia jokių vaistų. Tačiau šeimos gydytoja V. Bartašiūtė nurodo, kad reikia atkreipti dėmesį į tinkamą skysčių suvartojimą. Vartojant daug skysčių bus palaikomas normalus jų kiekis organizme ir sergantysis nespės dehidratuoti.

REKLAMA

„Labai svarbu pasirinkti tinkamą skystį, idealiu atveju – komerciniai kūdikių tirpalai.  Dažnas ir nedideliais kiekiais maitinimas geriau tinka vemiantiems kūdikiams. Pasibaigus vėmimui, duokite įprastą  mišinį kūdikiams sojos pagrindu.

Be to, turėtų būti užtikrintas ir papildomas maitinimas kūdikiams, netekusiems daug skysčių. Vaistai nuo vėmimo bei mažinantys viduriavimą kelia tam tikrą pavojų vaikams toje amžiaus grupėje, kuriai būdingas rotavirusas, todėl, jei įmanoma, jų reikėtų vengti“, – pataria šeimos gydytoja V. Bartašiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apsisaugoti nuo rotaviruso infekcijos galima ir taikant profilaktines priemones. Viena jų yra skiepai. Taip pat reikėtų nepamiršti ir kitų nespecifinių priemonių, kurios sumažina viruso plitimą. Jos yra: rankų higiena, nevedimas sergančio vaiko į darželį, tinkamos higienos namuose užtikrinimas, naudojant atskirus indus, rankšluosčius:

„Geriausia  rotavirusinės infekcijos profilaktika yra skiepijimas rotavirusine vakcina. Šiuo metu yra dvi patvirtintos rotaviruso vakcinos, apsaugančios nuo rotavirusinio gastroenterito – „RotaTeq“ ir „Rotarix“.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų