Plaučių uždegimas yra viena iš didžiausio mirtingumo ligų visame pasaulyje. Pasak UNICEF ataskaitos, ši infekcija nužudo po vieną vaiką kas 39 sekundes. Didžiojoje Britanijoje dėl šios ligos kas valandą į ligoninę išvežami šeši vaikai. Nors plaučių uždegimas nėra reta liga, ji dažnai apibūdinama kaip „užmiršta epidemija“. Taip yra todėl, kad tik nedaugelis žino, kokiais įspėjamaisiais simptomais pasižymi plaučių uždegimas. Jie gali pasireikšti nuo 24 iki 48 valandų po susirgimo, o kai kuriais atvejais šalutiniai simptomai vystosi pamažu.
Svarbu žinoti, į kokius simptomus reikia atkreipti dėmesį, ir kada kreiptis į gydytojus, jei juos patiria jūsų vaikas arba jūsų patys. Didžiosios Britanijos sveikatos tarnybos tinklapyje pateikiamas dažniausių simptomų sąrašas. Į jį įtraukta:
kvėpavimo sunkumas
aukštas pulsas
stiprus karščiavimas
prakaitavimas ir drebulys
dingęs apetitaskrūtinės skausmas
Kartais plaučių uždegimas pasireiškia ir šiais mažiau paplitusiais simptomais:
kraujingas kosulys
galvos skausmas
silpnumas
pykinimas
švokštimas
sąnarių ir raumenų skausmas
sumišimas
Jei patiriate šiuos simptomus, užsiregistruokite pas savo gydytoją. Tuomet gydytojas patikrins jums krūtinę, kai kuriais atvejais prireikia išsamesnių tyrimų. Tai gali būti temperatūros matavimas, rentgeno tyrimai ir kraujo tyrimai.
Turintieji sunkesnių simptomų, pavyzdžiui, kvėpavimo sunkumą ar krūtinės skausmą, turėtų į medikus kreiptis nedelsdami. Nesunkūs plaučių uždegimo atvejai gali būti gydomi antibiotikais. Pacientams taip pat patariama gerti daug skysčių ir daug ilsėtis. Sunkesniais atvejais pacientai gydomi ligoninėse. Toks sprendimas priimamas todėl, kad ši infekcija gali peraugti į gyvybei pavojingas komplikacijas, pavyzdžiui, kraujo užkrėtimą.