• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje ryškiai pastebima energetinė krizė, tik ši neturi nieko bendra su atominės energijos išteklių problemomis. Ši krizė – mumyse, mūsų kūne ir dvasioje. Tūkstančiai žmonių kiekvieną rytą prabunda jau pavargę nuo būsimos dienos ir tai ne tik fizinių jėgų stoka - šias dar galima sugrąžinti keliomis papildomomis miego valandomis ir sveika mityba. Be to, pasak statistikos, nuo 2005 m. daugelis sveikatos rodiklių pagerėjo arba bent jau stabilizavosi. Vadinasi, problema ne tiek mūsų kūnuose, kiek mūsų dvasioje. Mums trūksta psichinės, emocinės energijos.

REKLAMA
REKLAMA

Kokia tai energija?

Mokslininkai, psichologai ir sėkmės specialistai išskiria 3 pagrindines energijas, kuriomis pasižymi sėkmingi žmonės. Kiekviena iš jų yra būtina aukštiems rezultatams pasiekti bei visiškam savo sugebėjimų realizavimui.

REKLAMA

Fizinė energija – tai pradinė žaliava, neatidirbta, brutali ir šiurkšti. Ši energija būtina judėjimui ir visiems fiziniams darbams atlikti. Ankstyvaisiais žmonijos istorijos laikotarpiais tai buvo pagrindinis pragyvenimo, maisto bei stogo virš galvos šaltinis. Gyvenimas iš žmonių reikalaudavo didžiulio fizinio krūvio – kaip iš mechaninių įrenginių, kurių akumuliatorius reikia 8 valandas krauti, kad galėtų visą dieną dirbti.

REKLAMA
REKLAMA

Emocinė energija – tai entuziazmo, pasitenkinimo ir džiaugsmo šaltinis. Ši energija užpildo žmogaus gyvenimą laimės akimirkomis. Dėl jos mes jaučiame meilę ir pilnatvę bei galime mėgautis gyvenimu. Iš tikrųjų, viskas, ką mes sakome ir darome,  turi tam tikrą emocinį atspalvį. Skiriasi tik jausmo intensyvumo bei negatyvumo/pozityvumo laipsnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Protinė energija – joje slypi visa kūrybingumo, problemų sprendimo bei sprendimų priėmimo jėga. Žmogus savo protinius sugebėjimus naudoja mokydamasis, planuodamas, vadovaudamas, sakydamas kalbą, ruošdamas ataskaitas bei dar nesuskaičiuojamoje galybėje darbų. Visas idėjas, mintis ir informaciją apdoroja protas, o žinios – vienas iš vertingiausių kapitalų šiuolaikiniame pasaulyje.

REKLAMA

Gyvybinė energija – tai tų trijų energijų visuma, tai tas pats proto ir sielos guvumas, kuris suteikia fizinių jėgų ir skatina džiaugtis gyvenimu.

Deja, gyvenimas dažnai mus tiesiog „išdžiovina“. Mes dirbame, turime šeimyninių įsipareigojimų, mus ištinka įvairūs stresai ir krizės. Todėl nenuostabu, kad tiek žmonių jaučia emocinį nuovargį.

REKLAMA

Dažnai nesugebame realizuoti savo potencialo, nes mums, arba trūksta kažkurios iš energijos rūšių, arba jos būna tuščiai išvaistomos, arba ne iki galo išnaudojamos. Negatyvūs jausmai – pati greičiausia bei dažniausiai pasitaikanti tikimybė, kaip prarasti savo emocinę energiją. Tai tas pats, kaip įmesti į kuro baką degantį degtuką. Liepsna žaibiškai sudegina visus degalus. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad 5 nekontroliuojamo pykčio minutės išsiurbia iš žmogaus tiek pat energijos, kiek žmogus sunaudoja per 8 (!) darbo valandas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau bet kuris iš mūsų turime nors kelis pažįstamus, tiesiog spinduliuojančius energija ir džiaugsmu, nepriklausomai nuo to, kokių nemalonių siurprizų jiems pateikia gyvenimas. Vienintelis skirtumas tarp energingų ir paprastų žmonių yra tas, kad pirmieji sugeba pasiekti tai, ko nori, o kiti tam paprasčiausiai neturi jėgų. Kartais kankinami negalios arba gyvenantys ant skurdo ribos žmonės žvelgia į gyvenimą su didesniu optimizmu, nei tie, kuriems, rodos, viskas yra tvarkoje. Prisiminkime dailininkę Fridą Kalo, kuri nežiūrint į lydėjusius ją visą gyvenimą siaubingus skausmus, sugebėjo kurti ryškius, gyvenimo džiaugsmo kupinus paveikslus. Tokius žmones jų nelengvose situacijose palaiko gyvybinė energija.

REKLAMA

Skirtingai nei fizinės jėgos, kurios bėgant metams silpsta ir išsenka, gyvybinė energija yra neišsenkanti ir nepriklauso nuo genų arba sveikatos. Jūs paprasčiausiai turite išmokti žiūrėti į gyvenimą pozityviai ir stengtis jame pamatyti kuo daugiau šviesių pusių.

REKLAMA

Yra šešios, paprastos strategijos, padėsiančios to išmokti:

1. Padarykite ką nors tokio, kas jums bus iš tikrųjų nauja. Rutinos poveikis mūsų gyvybiškoms jėgoms nepastebimas, bet labai stiprus. Tai, kaip oras, palaipsniui išeinantis iš nesandariai užrišto balionėlio – iš pradžių nuotėkis nepastebimas, bet labai greitai balionėlis pavirs į beformį skuduriuką. Taip ir rutina, pabodusi buitis pakerta mūsų gyvybines jėgas. „Nustebinkite“ save ir jūs tuoj pat pajusite naujos emocinės energijos antplūdį. Užsirašykite į sporto klubą, pakeiskite šukuoseną, susipažinkite su naujais žmonėmis, įsigykite šunį, paklausykite muzikos, kurios anksčiau neklausėte, nukeliaukite ten, kur dar nebuvote, nors ir į naują savo miesto rajoną. Įsimylėkite! Jūs suprasite, kad visiškai nežymūs pasikeitimai išjudins troškimą gyventi ir veikti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2. Išsiaiškinkite, kokia yra reali jūsų gyvenimo prasmė. Juk kaip dažnai mes painiojame poreikius su būtinybe ir eikvojame savo energiją mums ne labai svarbiems dalykams. Įsiklausykime į savo vidinį balsą: kame tikra mūsų gyvenimo prasmė? Vargu ar tik tame, kad uždirbtume kuo daugiau pinigų. Pinigai – tik priemonė, leidžianti mūsų norams išsipildyti. Pasistenkite suprasti, kas jus jaudina, kas jums rūpi, o po to pabandykite ką nors padaryti, kad savo tikslą įgyvendintumėte.

REKLAMA

3. Pramogaukite. Suaugę, solidūs žmonės, dažniausiai per mažai pramogauja, taip kirsdami smūgį savo gyvybinei energijai. Energingi žmonės turi tiek pat rūpesčių, kiek ir mes, bet jie ir įprastose situacijose sugeba rasti ką nors džiugaus. Net pats banaliausias pomėgis, kuriam skiriate keletą minučių per dieną, puikiai papildo energijos atsargas.

REKLAMA

4. Atsisveikinkite su kaltės ir apgailestavimo jausmais. Bet kokio žmogaus praeityje būta klaidų, apgailestavimo ir neišnaudotų galimybių, ko ne taip lengva atsikratyti ir kurie karts nuo karto skaudžiai smigteli į širdį. Šie jausmai duoti mums ne šiaip sau, jie primena, kad esame žmonės ir kad turime sąžinę. Bet žvelgiant iš emocinės pusės, tokie jausmai – sunki našta, trukdanti mums eiti toliau per gyvenimą. Žinoma, nėra paprasta numoti į juos lengva ranka, bet juk galima kartais sau priminti, kad neigiamos patirties turi visi, bet viskas, kas įvyko, liko praeity ir turi ten ir pasilikti. O dabartyje bus naujos patirties ir naujų jausmų.

REKLAMA
REKLAMA

5. Priimkite sprendimus ir nesidairykite atgal. Juk kaip dažnai būna, jog jūs negalite apsispręsti ir pasirinkti to, kas jums geriausia. Ar jums nusikirpti plaukus trumpai, ar tegu lieka taip, kaip buvo? Jūs smegenyse dėliojate įvairius variantus, pasveriate visus „už“ ir „prieš“, tariatės su draugais. Tai atima labai daug gyvybinės energijos. Kiekvieną kartą, kai negalite apsispręsti, ar daryti jums ką nors ar ne, neapkraukite savo emocinio bagažo daugybe alternatyvų. Darykite tai, kas jums atrodo teisinga. Arba darykite tai, kas jums atrodo labiausiai panašu į teisingą išeitį. Padarykite nors ką nors. Tik neužsiciklinkite ties problema. Galų gale, neigiama patirtis – taip pat patirtis.

6. Duokite tam, kad gautumėte. Gyvybinė energija turi magišką savybę: kuo daugiau jos atiduodi, tuo daugiau gauni atgal. Čia slypi dar vienas skirtumas tarp gyvybinės energijos ir fizinių jėgų. Kad pasidalintumėme fizinėmis jėgomis, turime būti jų sukaupę. O emocinę energiją gauname, ja pasikeisdami. Lengviausiai tai vyksta bendraujant su maloniais žmonėmis ir draugais. Todėl daugiau bendraukite, kalbėdami apie gerus dalykus, ir dažniau šypsokitės žmonėms. Pasistenkite padėti artimajam, nors ir smulkmenose, tik tegu pagalba būna reali ir reikalinga. Jūs gausite tokį gyvybinės energijos užtaisą, kurio jums pakaks dar ilgam.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų