• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovo 24 – ąją, Pasaulinę tuberkuliozės dieną medikai apgailestauja, kad Lietuvoje visuomenė dėl informacijos stokos netoleruoja žmonių, kurie susirgo tuberkulioze, o kartais net ir tada, kai jie jau būna sėkmingai išgydyti. Taip pat nepagrįstai manoma, kad tai tik socialinės rizikos grupės šeimų liga.

Kovo 24 – ąją, Pasaulinę tuberkuliozės dieną medikai apgailestauja, kad Lietuvoje visuomenė dėl informacijos stokos netoleruoja žmonių, kurie susirgo tuberkulioze, o kartais net ir tada, kai jie jau būna sėkmingai išgydyti. Taip pat nepagrįstai manoma, kad tai tik socialinės rizikos grupės šeimų liga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kauno klinikinės ligoninės vaikų pulmonolgė Vaida Kudirkienė griauna įsisenėjusius mitus apie tuberkuliozę ir tikina, kad turintys latentinę tuberkuliozės infekciją ar sergantys neatvira tuberkuliozės forma nekelia jokio pavojaus aplinkiniams. Pagrindiniai bakterijų platintojai – piktybiškai nesigydantys ir sergantys atvirąja tuberkuliozės forma žmonės, dažniausiai suaugusieji.

REKLAMA

Vaikams – didžiulė drama

Pasak V. Kudirkienės, kilus įtarimui, kad vaikas užsikrėtęs tuberkulioze, stresą patiria ir pacientas, ir jo šeimos nariai. ,,Diagnozės patvirtinimui ir būklės stebėjimui skiriant intensyvų gydymą vaikai guldomi į ligoninę, o tai iš esmės keičia nusistovėjusią kasdienybę – nelankoma darželio, mokyklos, tėvams kyla rūpesčių, kaip derinti darbą, kitus įsipareigojimus ir buvimą su vaiku“, - kalbėjo medikė.

REKLAMA
REKLAMA

Daugybę rūpesčių kelia ir psichologinės problemos. „Pacientai dažnai gėdijasi šios ligos, slepia nuo kitų diagnozę, - sakė V. Kudirkienė. - Žinome atvejų, kai sužinojus apie vaiko gydymą dėl tuberkuliozės darželio kolektyve kyla didelė sumaištis, sergančio paciento šeima patiria spaudimą neleisti vaiko į ugdymo įstaigą, nors jis serga aplinkiniams nepavojinga ligos forma.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labai skaudžiai ši liga paveikia paauglius. Ne vienas guodėsi ligoninėje juos lankantiems psichologams, savanoriams, kad buvo atstumti draugų, patyrė patyčias socialiniuose tinkluose. „Nemaža dalis pas mus gulinčių vaikų yra iš visiškai tvarkingų šeimų. Juk tuberkulioze galima užsikrėsti bet kur viešose vietose: parduotuvėse, masiniuose renginiuose, autobusuose, lėktuvuose“, - teigė V. Kudirkienė.

REKLAMA

Šiuo metu Lietuva ir Rumunija išsiskiria iš Europos Sąjungos šalių kaip didžiausio sergamumo tuberkulioze šalys.

Užkrečiama tik atviroji tuberkuliozės forma

Vaikams dažnai nustatoma latentinė tuberkuliozės infekcija. Tai reiškia, kad organizme yra tuberkuliozės bakterijų, bet pati liga dar nepasireiškia. „Mūsų skyriuje vaikai gydomi tada, kai dėl latentinės tuberkuliozės formos atsiranda nuovargis, prakaitavimas, neaukšta temperatūra, pablogėjusi bendra savijauta.

REKLAMA

Kiti vaikai hospitalizuojami dėl to, kad jiems taikyti gydymą namuose nėra galimybių, nes šeima įtraukta į socialinės rizikos grupę. Nuolatinis medikų stebėjimas skiriant vaistus, pilnavertė mityba, aktyvumo ir poilsio režimas gerina vaiko būklę, padeda sveikti“, - aiškino V. Kudirkienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuomenei būtina žinoti, kad tuberkulioze įmanoma užsikrėsti tik nuo sergančiojo atvirąja jos forma. „Pas mus gydomi vaikai yra visiškai nepavojingi aplinkiniams. Kasmet turime ir sergančių atvirąja tuberkuliozės forma. Jie izoliuojami vienvietėse palatose su atskiru sanitariniu mazgu ir nekontaktuoja su kitais pacientais“, - tvirtino V. Kudirkienė.

REKLAMA

Pacientų nemažėja

Kauno klinikinės ligoninės Vaikų ligų II skyriuje 20 lovų skirta vaikams sergantiems tuberkulioze. Šiuo metu čia gydoma 13 vaikų, vienam jų diagnozuota atviroji tuberkuliozės forma. Pernai per metus Kauno klininėje ligoninėje tuberkuliozės diagnozė patvirtinta 31 vaikui, 16 iš jų – Kauno miesto ir rajono gyventojai. 4 sirgo atvirąja, o 3 iš jų – dar ir itin pavojinga, atsparia daugeliui vaistų tuberkulioze. Daugelis vaikų turėjo kontaktą su sergančiu atvira tuberkulioze asmeniu artimoje aplinkoje – šeimoje, kaimynystėje.

REKLAMA

„Ši liga nesirenka nei socialinio sluoksnio, nei amžiaus. Turėjome ligoniukų, kuriems atviroji tuberkuliozė buvo nustatyta jau pirmaisiais gyvenimo metais“, - sakė V. Kudirkienė.

Kauno klinikinėje ligoninėje ligoniams atliekami bakteriologiniai, imunologiniai, alerginiai, radiologiniai, endoskopiniai tyrimai. Juos konsultuoja visi vaikų ligų specialistai bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai. Pacientams skiriamas gydymas pagal naujausius medicinos reikalavimus bei sutarimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuberkulioze sergantiems vaikams skyriuje sudarytos visos galimybės tęsti mokslą. Yra žaidimų ir kompiuterių kambariai, dirba auklėtojos – pedagogės. Trys kartus per savaitę su vaikais užsiima fondo „Saulės smiltys“ savanoriai, kviečiami dailės terapijos specialistai, psichologai.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2014 m. pasaulyje tuberkulioze susirgo 9,6 mln. žmonių ir 1,5 mln. mirė nuo šios ligos. Tarp susirgusiųjų tuberkulioze 2014 m. buvo apie 1 mln. vaikų, apie 140 tūkst. iš jų mirė.

Pagrindinis PSO siekis yra iki 2030 m. pažaboti tuberkuliozės epidemiją pasaulyje, o iki 2035 m. – 95 proc. sumažinti mirtingumą ir 90 proc. sergamumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų