Anksčiau jam pašalinti būtų reikėję chirurginės operacijos. Tačiau pensininkui pasisekė. Jis – vienas pirmųjų, kuriam atlikta kriobiopsija. Ji atrodo štai taip. Per kvėpavimo takus įvedamas zondas, kurio galas atšaldomas iki minus 80-ies laipsnių. Audiniai suledėja ir prilimpa prie kriozondo, o tada – ištraukiami. Taip navikas ir sunaikinamas.
Įprastos biopsijos metu, nenaudojant šalčio, audiniai irgi ištraukiami vadinamomis žnyplelėmis, tačiau audinio gabalėliai gerokai mažesni. Santariškių medikai kriobiopsiją išbandė pirmieji Baltijos šalyse, per porą mėnesių procedūra atlikta keliolikai pacientų. Medikų teigimu, naujovės nauda – akivaizdi.
„Reikėdavo prapjauti krūtinės ląstą, padidėdavo komplikacijų skaičius, nors ir nedažnai, bet yra ir mirties tikimybė dėl komplikacijų. Čia nepažeidžiamas kūnas, tiesiog į bronchus įvedamas zondas, nustumiamas natūraliais kvėpavimo takais, bronchais į plaučių distalinę dalį, užšaldome, ištraukiame – ir štai diagnozė“, - aiškina Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas Edvardas Danila.
Kriobiopsija naudojama ir ligoms gydyti, ir diagnozuoti. Kitam pacientui Eimantui naujas metodas būtent ir padėjo nustatyti ligą. Vyras 15 metų dirbo aplinkoje, kur gausu smėlio, apsauginių kaukių beveik nenaudojo, kol galiausiai pradėjo dusti. Medikai įtarė pneumokoniozę. Prieš mėnesį jam irgi atlikta kriobiopsija.
Vakarų Europos šalyse šis metodas kol kas irgi naujas, naudojamas tik porą metų. Medikai teigia, kad dabar bus galima rinktis, kurį metodą pacientams taikyti.
Kiek Santariškių klinikoms atsiėjo nauja aparatūra, neatskleidžiama, tačiau pati procedūra esą bus pigesnė.
Iš viso kriobiopsija leis diagnozuoti apie pusantro šimto plaučių ligų.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.