• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rugsėjį pasaulyje minima seksualinės sveikatos diena, deja Lietuvoje šios dienos minėjimas tebėra naujovė, kaip ir daugybė su seksualumu ar lytiškumu susijusių temų yra griežtas tabu net tik šeimose, bet ir visuomenėje apskritai.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistai pripažįsta, kad turėdami per mažai informacijos, jausdami tam tikrą socialinį spaudimą žmonės dažnai tampa visuomenės sukurtų mitų ir stereotipų ir tradicinių vaidmenų įkaitais, o to pasekmės – ankstyva seksualinė patirtis, smurtas šeimose, nemokėjimas kurti visaverčių santykių. Stebėdami liūdną situaciją įvairių sričių specialistai kelia klausimą, ar mūsų šalyje egzistuoja seksualinė kultūra?

REKLAMA

Ar sveikata – tik ligų nebuvimas?

Pasaulio Sveikatos Organizacijos biuro Lietuvoje vadovas dr. Doc. Robertas Petkevičius seksualinę sveikatą apibrėžė taip: „Seksualinė sveikata – tai fizinės, psichinės ir socialinės gerovės būklė, susijusi su žmogaus seksualumu. Tam reikalingas pozityvus ir pagarbus požiūris į seksualumą bei seksualinius santykius, taip pat galimybė turėti teikiantį malonumą saugų seksą, laisvą nuo prievartos, diskriminacijos ir smurto“.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistas pabrėžė, kad sveikata – tai ne tik ligų nebuvimas, bet ir gera savijauta apskritai.

Orgazmo nepatyrimas – pasyvus smurtas?

Minint Pasaulinę seksualinės sveikatos dieną į diskusiją apie visuomenei aktualias problemas susirinko įvairių sričių ekspertai. Diskusijos dalyvius savo klausimu, ar jei moteris nepatiria orgazmo, tai reikia vadinti seksualiniu smurtu prieš moterį, ryžosi provokuoti psichologas Andrius Kaluginas. Jis teigė, kad sulaukia iš moterų daug laiškų, kuriuose jos teiraujasi: jei 20 metų gyvendamos su vyru nepatiria orgazmo ir jų partneriams tai nerūpi, ar tai nėra pasyvi seksualinio smurto prieš moterį forma?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į šį klausimą atsakė psichologė psichoterapeutė I. Kajokienė: „Moteris be orgazmo gali gyventi pakankamai kokybišką gyvenimą. Kai gyvenama su supratingu, emociškai jautriu partneriu, vienas kitam jaučiama emocinė trauka, kūniškas pasitenkinimas, intymiame gyvenime praktikuojant tai, kas abiems pusėms priimtina, net ir nepasiekusi kulminacinio seksualinio susijaudinimo pora gali labai sėkmingai gyventi.“

REKLAMA

„Tikrai nepasiduodu toms provokacijoms, kad „orgazmas mus išgelbės“. Tikrai neišgelbės, bet išgelbės pagarbūs santykiai, supratimas ir nesigėdijimas pripažinti savo poreikių. Ypač moters atveju, orgazmas nėra būtina seksualinės sveikatos požymis“, – kalbėjo specialistė ir pridūrė, kad visai nereiki jaudintis, jei orgazmo pasiekti nepavyksta.

REKLAMA

Orgazmą gali patirti ne visi vyrai

„Reiktų tuomet savęs klausti kitaip: koks seksualinis gyvenimas tenkina mane ir mano partnerį? Seksualumas yra kaskadinis patyrimas poros santykiuose, tai reiškia, kad tai, kas patinka vienam iš partnerių, sujaudina ir kitą. Visaverčiame seksualinio suartėjimo momente visai nėra aišku, kuris buvo iniciatorius, bet svarbu emociškai tai priimti kaip labai malonų patyrimą, kuriame nėra smurto ar prievartos. Tai reikia priimti nesigėdijant.“ Specialistė taip pat akcentavo, kad kai kurių moterų fiziologija yra tokia, kad patirti orgazmą joms fiziškai sunkiai įmanoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vyrai taip pat nėra „šventuoliai“, statistika rodo, kad vidutiniškai vienas iš šimto vyrų orgazmo nepatiria per visą savo gyvenimą, bet jie patiria iškrovą, kuri suteikia pasitenkinimą. Šių dienų seksualumo kultūroje nėra būtinybė, kad būtų patiriamas orgazmas“, – kalbėjo I. Kajokienė.

REKLAMA

Iš patiklių „pacientų“ uždirba farmacininkai

Žmonių noras gydyti nesančias ligas ar siekis naujais preparatas pagerinti kokias nors savo organizmo funkcijas – tikras lobis farmacijos verslui, juk per televiziją viena po kitos sukasi reklamos, pasakojančios, kokių puikių rezultatų galima pasiekti vartojant vieną ar kitą vaistą bei papildą.

REKLAMA

Diskusijoje dalyvavęs Lietuvos seksualinės medicinos draugijos vadovas Robertas Adomaitis teigė, kad pastaruoju metu su seksualumu susiję tyrinėjimai yra itin suintensyvėję, nes farmacijos verslas iš to gauna labai realų pelną.

Pasak specialisto, atsiradusi tendencija: jei yra galimybė pagerinti kokias nors žmogaus funkcijas, vadinasi, galima uždirbti. Medikas pateikė pavyzdį apie vaistus, kurie skirti erekcijos sutrikimams gydyti: „Daug dėmesio skiriama vyro seksualinei funkcijai – jiems fizinis malonumas neatsiejamas nuo psichologinio. Toks pats požiūris brukamas ir moterims – esą joms irgi turėtų tikti. Mano praktikoje dažniausia seksualinio gyvenimo sutrikimų priežastis – informacijos trūkumas arba netinkamas jos interpretavimas. Lytinis švietimas turėtų prasidėti šeimoje.“ R. Adomaitis pridūrė, kad vyresnioji karta taip pat neturi pakankamo išsilavinimo šioje srityje, tad elgiasi taip pat, kaip su jais elgėsi tėvai. Medikas išsakė pastebėjimą, kad veikiausiai tik dabartinių jaunuolių karta įgaus laisvesnio mąstymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų