Lisa įsigijo Harry 2020 spalį už 2 350 svarų sterlingų, o 2021 vasarį jį nuvežė į apdovanojimus pelniusį šunų grožio saloną. Sekantį kartą nuvykus į saloną gegužės 6 dieną, Haris buvo išmaudytas ir tada įvestas į „džiovinimo narvą“ pas kirpėjus, kuriuos Lisa atsisakė įvardinti.
Šuo narve pargriuvo ir Lisai teko jį skubiai nuvežti pas savo vietinius veterinarus į Eršyrą. Kitą dieną jis buvo nuvežtas į „Vets Now“ ligoninę Glazge ir gegužės 8 buvo užmigdytas.
Policijos pareigūne dirbanti Lisa iš Kilmarnoko (East Ayrshire) tvirtina, kad šunų kirpėjai turi būti tikrinami, jai pritaria ir gyvūnų gerove besirūpinančios organizacijos, rašo mirror.co.uk
Nieko nežinojo apie šunų džiovinimą narvuose
SSPCA teigia, kad Harry mirtis kliniškai nebuvo siejama su kirpėjais, tačiau palaikė raginimus priimti taisykles. Lisa sakė: „Aš pasidomėjau... Kirpėjas, pas kurį nuvedžiau šunį, turėjo 30 metų patirtį, buvo laimėjęs daug apdovanojimų, todėl man nekilo jokių dvejonių. Aš pati esu naujokė ir nieko nežinojau apie šunų džiovinimą narvuose.
Kai jį grąžino, jis atrodė gerai, maloniai kvepėjo, labai norėjo lakti, bet aš maniau, kad tai visiškai natūralu po džiovinimo. Taigi mes išvykome ir aš labai džiaugiausi, kad jais pasitikėjau.
Gegužę scenarijus buvo tas pats – atėjo mergina ir nusivedė Harry vidun. Maždaug po valandos man paskambino, kad šuo pargriuvo džiovinamas. Tuo metu aš dar neturėjau jokio supratimo apie džiovinimo narvą. Veterinaras man pasakė, kad šuo patyrė karščio smūgį ir kad tie džiovinimo narvai yra mirties spąstai“.
Pasirodo, šuo uždaromas į džiovinimo narvą ir laikmatis nustatomas 30 minučių. „Harry buvo judrus šuniukas, jis nemėgo būti niekur uždarytas, todėl džiovinimo narve tikriausiai visą laiką nerimavo ir šokinėjo.
Nuvežėme jį pas veterinarą Glazge, deja, dėl karščio smūgio kilusi komplikacija reiškė, kad jo kraujas nekrešėjo. Buvau kartu su Harry kai jį užmigdė. Jis siaubingai kentėjo. Dėl patirto streso narve jam prasidėjo invaginacija.
Reikėjo šunį skubiai operuoti, tačiau jo kraujas nekrešėjo – jis būtų tiesiog nukraujavęs ant stalo. Galiu apie tai diskutuoti nepaliaudama, bet prireiks laiko, kol apsiprasiu su jo netektimi. Šuo yra šeimos narys Jis tikrai labai kentėjo uždarytas džiovinimo narve“.
Skelbia peticiją
Dabar ji paskelbė peticiją, kad Škotijos vyriausybė imtųsi veiksmų dėl šunų kirpyklų veiklos reguliavimo, ją jau pasirašė beveik 3000 žmonių. Lisa sakė: „Neįtikėtina, kad tiek daug šunų savininkų nieko neišmano apie džiovinimo narvus, jie atiduoda savo šunis ir net neįsivaizduoja, kad jie yra užrakinami toje dėžėje.
Škotijos ministrai turi galių reguliuoti šią veiklą, bet jie to dar nepadarė. Kai susisiekiau su SSPCA ir inspektorius, tyręs mano atvejį, net nebuvo girdėjęs apie džiovinimo narvus. Kadangi šunų kirpėjams oficialiai nėra įstatymų, jie savininkams apie tai nė nepasakoja.
Džiovinimo narvas buvo tvarkingas, matyt, vienas geriausių versle, kainavęs 2000 svarų sterlingų, jis nebuvo sugedęs, todėl SSPCA nieko negalėjo padaryti“.
Škotijos SSPCA vyriausioji inspektorė Laura McIntyre sakė: „2021 metų gegužę ištyrėme širdį veriančią šuns mirtį, kai jis netrukus po džiovinimo narve susirgo.
Šuo buvo nuvežtas pas privatų veterinarijos gydytoją, kur jo būklė, deja, pablogėjo ir galiausiai jis buvo užmigdytas. Mes pasirūpinome, kad būtų atliktas pomirtinis tyrimas ir būtų visapusiškai ištirtos visos aplinkybės.
Buvo nustatyta, kad šuo nemirė nuo karščio smūgio. Škotijos SSPCA veterinarijos gydytojas taip pat atliko tolesnį patikrinimą. Atsižvelgiant į veterinarijos ekspertų nuomonę, kad mirties priežastis nebuvo karščio smūgis ar bet kokia kita problema, susijusi su kirpėjų darbu, tyrimas buvo nutrauktas. Ekspertų, veterinarijos specialistų, nuomonė yra labai svarbi atliekant bet kokį Škotijos SSPCA tyrimą“.
„Šunys turi lankytis pas kirpėjus. Kai kuriems šunims tai gali sukelti stresą, todėl reikia imtis visų priemonių, kad jie visada būtų saugūs ir jaustųsi patogiai.
Škotijoje vyrauja kirpėjų bumas
Spartus šunų savininkų skaičiaus augimas Škotijoje paskatino tokių verslų, kaip kirpėjai, bumą. Nors daugelis yra patikimi, gerai apmokyti ir rūpinasi prižiūrimų šunų gerove, Škotijos SSPCA palaiko griežtesnį šios pramonės teisinį reguliavimą. Savininkai turėtų domėtis patys, skaityti atsiliepimus ir visada rinktis patikimus kirpėjus“.
Škotijos vyriausybės atstovas spaudai sakė: „Esame įsipareigoję Škotijoje užtikrinti aukštus gerovės standartus naminiams gyvūnėliams. Žmonės yra atsakingi už gyvūnus, sukelti jiems bereikalingas kančias yra nusikaltimas, todėl neseniai padidinome maksimalias galimas bausmes iki penkerių metų laisvės atėmimo ir neribotas baudas.
Mes pristatėme naują kai kurių veiklų, susijusių su gyvūnais, licencijavimo sistemą ir konsultuosime, ar ją išplėsti įtraukiant į papildomą veiklą, įskaitant šunų kirpimo verslą.
Konsultacijas šioje srityje planuojame surengti, kai susipažinsime su naujausiais licencijavimo pakeitimais, kad būsimuose pasiūlymuose būtų galima atsižvelgti į praktinę vietos valdžios patirtį juos įgyvendinant.
Raginame visus, turinčius informacijos apie netinkamą elgesį su gyvūnais, atkreipti į tai Škotijos policijos, vietos valdžios institucijos arba Škotijos SSPCA dėmesį“.