Jeigu norite pailsėti – vykite į Sardiniją. Šioje saloje tikrai pasijusite kaip rojuje ir viską pamiršite. Juk ne veltui salos gyventojai garsėja ilgaamžiškumu ir pasaulyje pirmauja šimtamečių žmonių skaičiumi. Sardinija – tai Italijos sala, esanti Viduržemio jūroje, šalia Korsikos salos, o jos rytinę pakrantę skalauja Tirėnų jūra, salą skirianti nuo Italijos, rašo kelionių žurnalas „Makaliaus kelionės“.
Čia šilta, saulėti orai būna apie 300 dienų per metus. Sardinija garsėja įstabaus grožio paplūdimiais, primenančiais Karibų pakrantę – ryškios turkio spalvos skaidrus vanduo ir baltas smėlis. Salos paviršių puošia kalnai, o pakrantes – įspūdingi skardžiai. Šioje saloje aplankysite autentiškus miestus, paskanausite Viduržemio regiono maisto ir pasigrožėsite gyvūnais, įvairiaspalviais paukščiais, galbūt net nusišypsos laimė išvysti rožinius flamingus. Turistų šioje saloje nėra daug, tačiau vietiniai juos labai šiltai priima. Po salą geriausia keliauti išsinuomotu automobiliu, kurio nuoma savaitei gali kainuoti šiek tiek daugiau nei 100 eurų. Apie ketvirtadalį Sardinijos salos sudaro nacionaliniai parkai ir automobilį, nuvažiuokite už miesto palydėti saulę ant Capa Caccia skardžio arba į valčių prieplaukos bokšto paplūdimį (Spiaggia Torre del Porticciolo).
Lankantis Alghero būtina aplankyti Neptūno grotą – tai urvas, „išpuoštas“ stalaktitais ir stalagmitais. Iki jo nukakti galima dviem būdais: plaukti laivu ir grožėtis sala bei jos pakrantėmis iš jūros pusės arba, norint sutaupyti ir kartu pasportuoti, įveikti 654 laiptelius žemyn „ožkos laiptais“ vadinamu takeliu. Į šiaurę nuo Alghero aplankykite vieną iš populiariausių kurortų – Stintino ir Asinaros salą, kurioje gyvena baltieji asiliukai. Vertas dėmesio ir už draustiniai. Nenustebkite saloje išvydę mažųjų arklių, elnių, baltųjų asiliukų. Jei nukeliausite iki Molentargius baseino (Kaljaryje) ir Oristano apylinkių kūdrų, jums gali pasisekti –pamatysite rožinių flamingų.
Alghero – mėgstantiems nepaprasto grožio saulėlydžius Pasivaikščiokite siaurutėmis akmenimis grįstomis gatvelėmis ispaniškame senamiestyje, užeikite į autentiškas viduramžių bažnyčias, pasigrožėkite jachtų prieplaukomis ir miesto gynybinėmis sienomis, kurios driekiasi miesto pakrante. Jei nuomojatės poros kilometrų nuo Stintino kurorto esantis La Pelosa paplūdimys. Čia, miniatiūrinėje salelėje, stūkso vienas seniausių Sardinijoje La Pelosa bokštas. Būnant šioje salos dalyje verta aplankyti ir le Bombarde, Mugoni bei Maria Pia paplūdimius. Norintieji aktyviau praleisti dieną, gali panardyti su akvalangu arba ekstremaliai palaipioti olomis. Olbia, arba šiaurinė Sardinimos dalis
Istorijos mėgėjams, viešintiems Olbijos mieste, siūlau aplankyti archeologijos muziejų, San Simplico baziliką ir pasivaikščioti po senamiestį, kur rasite net VII amžiaus pastatų. Viešėdami šiaurinėje Sardinijos dalyje, būtinai aplankykite garsiąją Costa Smeralda pakrantę, kur stovi Berluskonio vila. Tai – vienas prabangiausių kurortų, pamėgtas garsenybių ir turtuolių. Aplinka čia griežtai prižiūrima, tačiau paplūdimiai prieinami visiems. Šioje 55 kilometrų ilgio pakrantėje rasite nuostabaus grožio paplūdimių ir pašalinių akims nematomų pakrantės įlankų – kai kurias jų galima pasiekti tik laivu. Pasivaikščiokite ir Porto Cervo miestelyje, kuriame yra daug prabangių parduotuvių, puikių restoranų ir viešbučių, skirtų milijardieriams, karaliams ir popžvaigždėms.
Jei dar neužteko kvapą gniaužiančių vaizdų Costa Smeralda pakrantėje, vykite toliau į salos šiaurę. Ten jūsų laukia garsusis Maddalenos salynas su septyniomis salomis ir dar dvidešimčia mažyčių salelių. Šios salos, išskyrus La Maddalena salą, yra negyvenamos arba su retomis gyvenvietėmis, pavyzdžiui, Capreroj ir Santa Maria. Šiose salose garsiausi paplūdimiai: Porto di Madona, Spiaggia Rosa, Cala Corsara, Cala Granara. Čia puiki vieta nardyti. Į šias salas galite patekti keltu iš Palau miesto. Jeigu norite pajusti, kas yra eiti vandeniu, siūlau pėsčiomis (arba su automobiliu) į Caprerą salą vykti gana siauru keliu, nutiestu ant vandens ir jungiančiu Caprera bei La Maddalena salas. Caprera saloje aplankykite Garibaldžio muziejų, tai – namai, kur jis gyveno paskutiniuosius savo gyvenimo metus. Geriausia atrakcija šiose salose – pasiplaukiojimas laivu jūroje tarp salų ir salelių. Viešint šioje salos dalyje užsukite ir į Capo Testa pakrantę, iš kurios pamatysite Korsikos pakrantę. Gražiausi rytinės salos paplūdimiai: Cala Luna, Cala Mariolu ir Cala Goloritze.
Kaljaris – žavinga salos sostinė
Keliaudami į pietus, aplankykite Sardinijos sostinę Kaljarį ir jo apylinkes. Kiekvienas atras savo rojaus kampelį. Marina rajonas, esantis šalia uosto, garsėja barais ir restoranais; Via Manno rajone apsipirksite įvairaus stiliaus parduotuvėse; Stampace rajone išvysite ne vieną žadą atimančią bažnyčią, o Castello nustebins viduramžiška atmosfera ir muziejais. Jei esate banglenčių sporto mėgėjas, Kaljario apylinkės paplūdimiuose galėsite gaudyti trumpas, bet stiprias bangas. Taip pat čia yra dėmesio vertų rifų, kuriuos galėsite apžiūrėti nardydami.
Lankydamiesi Kaljaryje, aplankykite nuo XIV amžiaus stūksančius didžiulius miesto gynybinius bokštus Torre di San Pancrazio ir Torre dell‘Elefante. Užkopę į juos galėsite pasigrožėti vaizdu į jūrą ir miestą. Taip pat aplankykite romėnų amfiteatrą, o pavažiavę į pietus nuo Kaljario, netoli Pulos miestelio, rasite kartaginiečių ir romėnų paliktus griuvėsius. Keliaudami dar toliau į pietinę salos dalį, privažiuosite mažą ir žavų kurortinį miestelį Chia. Nuvykite į Capo Spartivento – piečiausią Sardinijos vietą. Geriausi šios vietovės paplūdimiai – Porto Campana ir Su Giudeu. Tik Sardinijoje rasite unikalių akmens statinių – nuraghi, kurie pastatyti be jokios rišamosios medžiagos. Jų paskirtis neaiški, o kilmė siekia bronzos amžių. Šių statinių rasite visoje saloje, iš viso jų yra apie 7 tūkstančius. Garsiausias salos nuraghi yra netoli Kaljario, Su Nuraxi di Barumini, jis įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą.
Sardinija – gumanams
Sardinijoje paragaukite vietinių kepyklėlių keptos kvapnios, ką tik iš krosnies ištrauktos duonos, taip pat – šviežių jūros gėrybių patiekalų, įvairių rūšių sūrio, alyvuogių ir gero vyno. Vyno mėgėjai turėtų apsilankyti Sardinijos vynuogynuose, kur spaudžiami ir parduodami vietiniai vynai. Vienas iš tradicinių Sardinijos patiekalų yra bottagra – rūkyti kuojų ikrai, kurie patiekiami kaip užkandis arba su spagečiais. Taip pat paragaukite pane carasau, vadinamosios piemenų duonos, o pagardinta pomidorų padažu ir kiaušiniu ji vadinama pane frattau. Mėsos mėgėjams patiks porchetto arrosto – ant iešmo keptas paršiukas, arba tradicinis sardiniečių patiekalas Carne a carraxiu, kuris ruošiamas išties ypatingai: paršiukas, ėriukas arba veršiukas, apdengtas mirtos lapais, kepamas žemėje iškastoje duobėje.
Sardinija garsėja pekorinu – avių pieno sūriu. Jo įvairiausių rūšių rasite visoje saloje. Taip pat paragaukite rūkyto rikotos sūrio. Saldumynų mėgėjai turėtų paragauti sas seadas (saldžių bandelių su sūriu ir medumi), torrone (nugos rūšis) bandelių sas pardulas, sos papassinos, formaggelle ir, žinoma, vietinių ledų. Salos šiaurėje yra garsusis Maddalenos salynas su septyniomis salomis ir dar dvidešimčia mažyčių salelių.