Baigta 1863-ųjų sukilimo muziejaus rekonstrukcija Kėdainių rajone Paberžėje. Lankytojai bus kviečiami jau šį pavasarį, praneša LTV „Panorama“.Nuošalų, prieš du šimtus metų statytą Šilingų dvarą Paberžėje išgarsino paskutinis jo palikuonis baronas Stanislovas Šilingas ir čia klebonavęs Antanas Mackevičius. Kasdien, pietaudami dvare, jiedu planavo 1863-ųjų sukilimą prieš rusijos imperijos valdžią Lietuvoje.
Sukilimas prasidėjo A. Mackevičiui perskaičius manifestą Paberžės bažnyčioje.
„Antano Mackevičiaus dėka 1863 metais kovo 20 dieną iš Paberžės buvo išvesta 250 jaunų žmonių. Mackevičius pats ėjo agituoti pas žmones į Butonių, Užupės kaimus. Būdamas abstinentu išgerdavo net ir alaus kokį bokalą“, – pasakojo Paberžės komplekso vadovė Regina Galvanauskienė.
Kaip praneša LTV „Panorama“, prieš septyniolika metų įkurtas sukilimo muziejus pusantrų metų buvo rekonstruojamas: atkurtos autentiškos dvaro grindys, pakeisti langai, stogas.
Šiuo metu rengiama nauja ekspozicija.
Lankytojai turės progą išvysti, kaip prasidėjo, vyko ir buvo numalšintas sukilimas, sužinos apie Paberžės dvarą ir jo savininkus Šilingus. Atskiras ekspozicijos skyrius pasakos apie vieną iš sukilimo vadų Antaną Mackevičių.
Muziejininkai sako autentiškus eksponatus pasiskolinę iš istorijos archyvo, Lietuvos nacionalinio, Kauno karo istorijos muziejų.
„Sovietinė istoriografija labai paviršutiniškai vertino sukilimą, daugiau pabrėžė socialinį aspektą, pvz., kovos prieš priespaudą, prieš carizmo aspektą. Iš tikrųjų tai buvo sukilimas skirtas Abiejų tautų rspublikos, tai yra bendros Lietuvos–Lenkijos valstybės atkūrimui“, – teigė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.
Muziejus rekonstruotas Europos Sąjungos ir Kėdainių savivaldybės lėšomis.
Nauja ekspozicija bus atidaryta jau šį pavasarį.
Zina Paškevičienė