• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Kaip nustatoma ir gydoma rožinė? Konsultuoja gydytoja dermatovenerologė Agnė Bagdonė.

Kaip nustatoma ir gydoma rožinė? Konsultuoja gydytoja dermatovenerologė Agnė Bagdonė.

REKLAMA

1) Rožinė, kuperozė, eritrozė.... ar tai vienas ir tas pats?

Rožinė yra lėtinis ir progresuojantis odos uždegimas, kuris labiausiai pasireiškia centrinėje veido dalyje. Rožinei yra būdingas laipsniškumas kuomet iš pradžių skruostai tik laikinai parausta,tačiau su laiku vystosi nuolatinis raudonis, vadinamas eritroze. Kuperoze vadinamas pastovus raudonis su paviršiuje matomomis kraujagyslėmis. Taigi visi šie terminai tarpusavyje yra susiję.

REKLAMA
REKLAMA

2) Manau, kad man gali būti rožinė, tačiau ar tikrai būtina kreiptis į gydytoją? Kas blogiausio gali nutikti, jeigu nesikreipsiu?

REKLAMA

Žmonės dažnai mano, kad rožinės simptomai yra laikini ir savaime greitai išnyks, deja, tinkamai nesirūpinant veido oda, rožinė progresuoja. Jei šiandien tai tik paraudimas, nekreipiant į tai dėmesio veidas gali pasipuošti ir ryškiai matomais kapiliarais, pūlinukais. Progresuojanti rožinė ardo odos vientisumą, daro odą grublėtą ir sukelia vis daugiau diskomforto. Kuo anksčiau kreipiamasi į specialistą, tuo lengviau sukontroliuoti odos būklę.

REKLAMA
REKLAMA

3) Kokiu būdu gydytojas nustato odos rožinę? Ar tai iškart matoma, o gal atliekami kažkokie tyrimai?

Patyręs dermatologas rožinę atpažįsta be jokių specifinių tyrimų - dažniausia bėrimų lokalizacija yra centrinė veido dalis (nosis, skruostai, kakta, smakras), rečiau apima užausio zoną, kaklą, dekoltė. Kaip atskira forma, gali būti akių, nosies rožinė. Kartais diagnozės patvirtinimui gali būti atliekamas odos biopsijos tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4) Ar rožinė visiems pasireiškia vienodai?

Pirmieji veido rožinės simptomai gali pasireikšti jau 16-18 metų amžiuje, kada stebimi paraudę skruostai. Šitame amžiuje svarbu atskirti ar tai aknė, ar veido rožinė, o gal abi odos ligos kartu. Rožinė - nepagydoma, tačiau kontroliuojama liga, linkusi progresuoti. Skirstoma į stadijas - praeinanti eritema, nuolatinė (teleangiektazinė) eritema, papulopustulinė forma, forma, kuomet išveši odos jungiamasis audinys ir riebalinės liaukos, nosies ar akių rožinė. Nuo ligos stadijos ir priklauso, kaip atrodo veido oda.

REKLAMA

5) Ar yra kažkokie faktoriai, kurie nulemia rožinės atsiradimą?

Tikslios rožinės atsiradimo priežastys nėra išaiškintos, tačiau yra veiksnių, kurie padidina šios odos ligos išsivystymo riziką. Pastebėta, kad šiai ligai yra būdingas paveldimumas, todėl jei tėvai turi šią odos problemą, tikėtina, kad ji gali pasireikšti ir vaikams. Taipogi rožinei įtakos gali turėti Demodex erkutės. Kai kuriais atvejais rožinė gali išsivystyti dėl smarkaus nudegimo saulėje.

REKLAMA

6) Kokių rezultatų galiu tikėtis gydant rožinę? Ar mano oda dar kada bus skaisti ir šviesi?

Visų pirma reikia suprasti, kad rožinė nėra pilnai išgydoma. Reikia stengtis kontroliuoti šią ligą ir išmokti su ja gyventi. Pirmiausia, reikia vengti odos būklę bloginančių faktorių, tokių kaip saulė, pirtys, karštas ir aštrus maistas, alkoholis, intensyvus fizinis krūvis. Taipogi svarbu rinktis tinkamą kosmetiką raustančiai odai ir, jei gydytojas paskyrė, naudoti vaistus. Deja, stebuklingų vaistų nėra, tačiau tinkamai prižiūrint odą, situaciją galima kontroliuoti ir pagerinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7) Kokie vaistai būna skiriami rožinės gydymui? Ar juos geria/tepa visi turintys rožinę?

Vaistai skiriami, atsižvelgiant į ligos sunkumo formą: pasireiškus pirmiesiems simptomams, dažnai užtenka pasirinkti tinkamą kosmetiką, esant lengvai formai - skiriami vietiškai naudojami vaistai, t.y. tepami ant odos. Kai liga būna pažengusi, gali būti skiriamas kombinuotas gydymas geriamais ir tepamais vaistais arba lazeriu. Žinoma, visais atvejais yra svarbu tinkama kasdienė kosmetika.

REKLAMA

8) Ar rožinės spuogams tinkama tokia pati kosmetika kaip ir aknei?

Rožinės spuogai ir aknė nėra tos pačios kilmės problema, todėl ir kosmetika šioms odos problemoms turi būti skirtinga. Spuogai, atsirandantys dėl rožinės yra kitokie nei aknės spuogai, todėl netinkamai pasirinkus priemones, galima tik dar labiau pabloginti odos būklę. Rožinės pažeistai odai patariama rinktis specialiai jautriai, raustančiai odai sukurtą dermatologinę kosmetiką. Tokios priemonės biologiškai veikia raudonio atsiradimo priežastis, saugo nuo jo paūmėjimų bei ramina jautrią odą.

REKLAMA

9) Ar vaistus ir kremus reikia naudoti net tada, kai odos būklė pagerėja?

Vaistų nuolatos naudoti nereikia (juos paskiria gydytojas, esant paūmejimo atvejui), tačiau kosmetika raustančiai odai turi būti naudojama kasdien.

10) Ar rožinę galiu gydyti natūraliomis priemonėmis (žolelėmis, aliejais ir pan.)?

Internete gausu diskusijų ir įvairių patarimų kaip rožinę gydyti natūraliomis priemonėmis. Nebūtinai tie metodai ir priemonės pakenks, tačiau nebūtinai jos ir padės. Alternatyvūs gydymo metodai nėra moksliškai įrodyti, o jautrią odą gali lengvai sudirginti net nekalčiausiai atrodantys natūralūs produktai. Todėl geriau rinktis dermatologiškai patikrintas, saugias ir specialiai šiai odos problemai pritaikytas kosmetikos priemones.

Daugiau apie raustančią odą: www.raustu.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų