Dėl šios pražūtingos ligos sutrinka žmonių gebėjimas mąstyti, atsiminti ir atlikti pagrindines kasdienes užduotis. Deja, bet šiuo metu vaisto šios ligos gydymui nėra, rašo mirror.co.uk.
Tačiau vienas demencijos ekspertas teigia, kad trys mitybos pokyčiai gali trečdaliu sumažinti riziką susirgti šia liga, o vienas iš jų yra susijęs su populiarios maisto produktų grupės vartojimo mažinimu.
Patrickas Holfordas yra mitybos specialistas ir labdaros organizacijos „Food For the Brain Foundation“ įkūrėjas, vadovaujantis Alzheimerio ligos prevencijos projektui.
Ekspertas rekomenduoja sumažinti tam tikros rūšies užkandžių ir produktų suvartojimą, jei norite sumažinti demencijos išsivystymo tikimybę ateityje.
Atsisakyti cukraus ir perdirbtų maisto produktų
Jis sakė: „Trys svarbiausi mitybos pokyčiai, kurie bent trečdaliu sumažina demencijos riziką ateityje, yra šie: cukraus ir perdirbtų maisto produktų atsisakymas, žuvies, ypač riebios žuvies, kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių, vartojimas ir gausesnis daržovių, vaisių, žolelių ir prieskonių, kuriuose gausu antioksidantų ir polifenolių, vartojimas.
Kaip rodo žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbti tyrimo rezultatai, didesnis omega-3 suvartojimas su maistu, maisto papildais arba didesnis omega-3 kiekis kraujyje sumažina demencijos riziką penktadaliu, 20 proc.“
Rafinuoti, baltos spalvos angliavandeniai, kurių dažnai gauname iš baltos duonos ir makaronų, yra daugelio mityboje naudojami produktai, tačiau kai jų valgome per daug, mūsų organizme vyksta tam tikros reakcijos. Ilgainiui tai gali pakenkti smegenims ir sukelti Alzheimerio ligą.
Patrickas paaiškino: „Kasdien valgant per daug rafinuotų, „baltų“ angliavandenių, pavyzdžiui, cukraus, baltos duonos, ryžių ar makaronų, sutrikdomas smegenų aprūpinimas gliukoze ir skatinamas atsparumas insulinui.
Insulinas yra hormonas, padedantis pernešti gliukozę į smegenis, o dėl per didelio cukraus ir angliavandenių kiekio mityboje insulino receptoriai išsijungia ir nebefunkcionuoja tinkamai.“
Tai vadinama atsparumu insulinui ir sukelia paradoksalų gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą, tačiau smegenys prastai aprūpinamos gliukoze. Ekspertas teigia, kad net šiek tiek didesnis nei įprastai gliukozės kiekis vyresnių nei 35 metų asmenų kraujyje didina demencijos riziką.
Patrickas sako, kad norint sumažinti demencijos riziką vertėtų pasirūpinti ir dar keletu dalykų, ne tik anksčiau minėtais mitybos pokyčiais. Rekomenduojama palaikyti sveiką svorį, laikytis Viduržemio dietos, nes joje gausu vaisių, daržovių ir vitamino C.
Taip pat reikėtų pasirūpinti depresijos ir streso prevencija, vengti miego trūkumo, būti fiziškai, socialiai ir intelektualiai aktyviems. Sumažinti demencijos riziką taip pat galite nerūkydami ir nevartodami alkoholio.