Harvardo universiteto mokslininkai nustatė, kad suaugusieji, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu, dažniau miršta nuo širdies ligų, jei per dieną išgeria daugiau nei vieną skardinę gazuotų gaiviųjų gėrimų.
Tačiau gyvenimo trukmė ilgėjo, jei vietoj gazuotų gėrimų jie gėrė daugiau arbatos ar kavos, rašo thesun.co.uk.
Tyrėjai teigia, kad sveikatai kenksmingus gazuotus gėrimus iškeitus į karštus gėrimus galima prailginti savo gyvenimo trukmę.
Dr. Le Ma sakė: „Apskritai šie rezultatai suteikia papildomų įrodymų, kurie pabrėžia gėrimų pasirinkimo svarbą kalbant apie bendrą suaugusiųjų, sergančių diabetu, sveikatą.“
Didėja širdies ligų ir insulto rizika
Jungtinės Karalystės diabeto organizacijos duomenimis, daugiau kaip 4,3 mln. britų serga cukriniu diabetu, daugiau kaip 90 proc. jų serga 2 tipo diabetu.
Jį sukelia organizme esančios cheminės medžiagos, vadinamos insulinu, kuris skaido cukrų kraujyje, sutrikimai.
Dėl šios būklės cukraus kiekis kraujyje yra per didelis ir ilgainiui gali sukelti širdies ligas ir insultą.
Ankstesniais tyrimais nustatyta, kad per dieną išgeriant maždaug du ar tris puodelius arbatos ar kavos, sumažėja širdies ligų rizika, nes mažėja uždegimas.
Naujausiame tyrime, paskelbtame žurnale „BMJ“, buvo nagrinėjama, kaip skirtingų gėrimų vartojimas veikia pacientų gyvenimo trukmę.
Tyrėjai stebėjo daugiau nei 15 tūkst. suaugusių JAV gyventojų, sergančią šia liga, kurie gėrė arbatą, kavą, saldžius gazuotus gėrimus, becukrius gaiviuosius gėrimus, vaisių sultis, pieną ir vandenį.
Praėjus vidutiniškai 18,5 metų, apie 3447 iš jų susirgo širdies ligomis, o 7638 mirė. Pacientai, kurie per dieną išgerdavo daugiau nei vieną skardinę gazuotų gėrimų, turėjo penktadaliu didesnę riziką mirti anksčiau nei tie, kurie per mėnesį išgerdavo mažiau nei vieną skardinę.
Keiskite į kavą
Priešingai, pacientai, kurie gėrė daugiau kavos, arbatos, paprasto vandens ar neriebaus pieno, turėjo mažesnę riziką mirti anksčiau laiko.
Kavos mėgėjų, išgeriančių iki šešių kavos puodelių per dieną, mirties rizika sumažėjo daugiau nei ketvirtadalių, arbatos mėgėjų – penktadaliu.
Tiems, kurie po to, kai jiems buvo diagnozuotas diabetas, gėrė daugiau avos, ankstyvos mirties rizika buvo 18 proc. mažesnė nei tiems, kurie kavos negėrė.
Iškeitus gazuotus gėrimus į kavą, ankstyvos mirties tikimybė sumažėjo 18 proc., o į arbatą – 16 proc.
Dr. Le Ma sakė: „Kavoje yra įvairių naudingų biologiškai aktyvių sudedamųjų dalių, kurios gali sumažinti oksidacinį stresą ir uždegimą.
Arbata taip pat yra geras polifenolių, ypač katechinų, kurie pasižymi antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, šaltinis.“