Kultūros vertybių globos tarnybos archeologų, vadovaujamų archeologo, dr. Lino Kvizikevičiaus, atkastų palaikų vaizdas šokiruoja ir liudija žudikų žiaurumą.
Visai negiliai, keturiasdešimt centimetrų po velėna, rasti vienų palaikų tik fragmentai, kiek giliau aptikti dar dviejų žmonių palaikai. Visi jie buvo sumesti kniūpsti, jau dabar archeologai pastebėjo buvusius sužalojimus kaukolėse.
Aptikti partizanų palaikai
Merkinėje dirbantys archeologai iš pradžių reekshumavo kelių partizanų palaikus Kryžių kalnelyje, rastus NKVD pastato kieme ir perlaidotus 2001 metais. Jie perduoti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto antropologams atlikti antropologinius tyrimus, nustatyti biologinį profilį – lytį ir amžių, galbūt mirties priežastis.
Už Kryžių kalnelio naujai aptikti kol kas bent vieno galimai Lietuvos partizano palaikai.
Merkinės miestelio ir aplinkinių vietovių gyventojams, kurių artimieji dingo karo ir pokario metais, iki šiol nežinantiems, kur užkasti jų palaikai, sužibo viltis – galbūt archeologai surado būtent jų giminaitį.
Kad vieta galimai buvo žinoma, sufleruoja tai, jog virš tos vietos buvo pasodinta gėlė, rastas nuo žvakės metalinis dangtelis.
Merkinės apylinkėse veikė Dainavos apygardos Merkinės partizanų batalionas, kuriam vadovavo Adolfas Ramanauskas-Vanagas, čia vyko įnirtingos kovos už Lietuvos laisvę, miestelis yra vienas iš stambiausių pasipriešinimo prieš sovietus centrų.
Merkinėje vykdomų Dainavos apygardos partizanų palaikų paieškų užsakovai – Varėnos rajono savivaldybė ir Merkinės krašto muziejus.
Išsamiau – laidoje „Laisvės keliu“.
Autorius: Daina Baranauskaitė, Edvinas Dainauskas
Mano
Prosenelis
Kovėsi
Prieš
Lansbergi