Daktaras pabrėžia, kad kosmetologija yra tik būdas pagražinti išorę, tačiau tikrosios jaunystės ir geros savijautos pagrindas slypi viduje. Vienas didžiausių mūsų išvaizdos ir bendros savijautos priešų – stresas, todėl kovą su juo reikėtų laikyti prioritetu.
„Aš nekalbu apie vienkartines situacijas, kai stipriai susijaudiname. Kalbu apie nuolatinį, kūną dirginantį stresą, kurį dažnai patiriame net to nesuvokdami. Pavyzdžiui, gyvenant itin triukšmingoje aplinkoje, laikui bėgant prie jos priprantame, tačiau mūsų organizmas nuolatos patiria dirginimą. Taip pat egzistuoja ir šviesos triukšmas – jį patiriame, kai einame miegoti su telefonu rankoje, įjungtu televizoriumi ar planšete. O kur dar tarpusavio santykiai, nuolatinis nerimas dėl kasdienių problemų? Visi šie veiksniai pamažu susideda į ne itin gražų paveikslą, kuris tiesiogiai veikia mūsų sveikatą ir išvaizdą“, – vardina A. Unikauskas.
Jaunystės eliksyras, padedantis užtikrinti gerą savijautą ir puikią veido odą
Kai kūnas nuolat būna susijaudinimo būsenoje, į kraują išsiskiria gerai žinomi hormonai – adrenalinas ir kortizolis. Šie hormonai sukelia kraujagyslių susiaurėjimą, o tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl veidas pradeda „sent“.
„Kai kraujagyslės susiaurėja, suprastėja svarbių medžiagų ir deguonies tiekimas audiniams. Dėl deguonies trūkumo veido spalva gali tapti melsva, o odos ląstelės pradeda žūti. Tai sukelia uždegimą, kuris naikina odoje esantį kolageną ir elastiną – pagrindines medžiagas, atsakingas už odos elastingumą ir stangrumą. Negana to, sunaikintas kolagenas pradeda kauptis odoje, nes dėl susiaurėjusių kraujagyslių jo pašalinimas tampa sudėtingas. Be sveiko kolageno oda praranda elastingumą, tampa suglebusi ir sensta dar greičiau“, – aiškina laidos vedėjas.
Vis tik, kas yra tas jaunystės eliksyras, padedantis užtikrinti ir gerą savijautą ir puikią veido odą? Gydytojas teigia, kad gyvybės eliksyras slypi kiekviename iš mūsų – tai mūsų arterinis kraujas. Normaliomis sąlygomis jis aprūpina kūną viskuo, ko jam reikia. Tačiau tam, kad šis procesas vyktų sklandžiai, organizmas turi būti pajėgus tinkamai funkcionuoti. Kai kraujagyslės susiaurėja, kraujotaka sulėtėja, todėl organizmas nesugeba efektyviai tiekti audiniams būtinų medžiagų, o tai neigiamai veikia mūsų sveikatą ir išvaizdą.
Kaip mūsų veido odos sveikatai gali pagelbėti kosmetinės priemonės?
Nors visa, kas svarbu mūsų gerai veido odos būklei palaikyti, slypi viduje, išorė taip pat reikalauja tinkamos priežiūros. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė dalijasi patarimais, į kokias medžiagas vertėtų atkreipti dėmesį renkantis veido priežiūros priemones, kurių rinkoje šiandien galima rasti tikrai gausybę.
„Pirmoji medžiaga, į kurią reikėtų atkreipti dėmesį, yra hialurono rūgštis. Ji pritraukia vandenį, todėl padeda odai išlaikyti elastingumą ir drėgmę. Taip pat labai svarbus yra retinolis – tai ne tik antioksidantas, bet ir priemonė, padedanti lyginti smulkias raukšleles. Artėjant žiemai, ypač svarbūs tampa ir keramidai – riebalai, kurie būtini žmonėms, turintiems išsausėti linkusią odą. Sudrėkinta oda visuomet atrodo skaistesnė ir sveikesnė“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.
Ji taip pat pažymi, kad reikėtų atsargiai elgtis su kosmetikoje esančiomis rūgštimis. Vis dėlto, yra viena, kuri daro itin teigiamą poveikį mūsų veido odai. „Šiuo metu labai populiarėja rūgščių naudojimas kosmetikoje. Noriu paraginti atkreipti dėmesį į glikolio rūgštį, kuri efektyviai padeda pašalinti negyvas odos ląsteles ir suteikia odai skaistumo bei lygesnį paviršių.“
Blogas burnos kvapas – kur slypi problema?
Taip pat laidoje aptariamas kitas aktualus klausimas – blogas burnos kvapas. „Kviečiame daktarą“ laidoje žiūrovė pasiteiravo: „Jaučiu, kad turiu blogą burnos kvapą. Dantys sveiki, tačiau kvapas vis tiek nemalonus. Ką daryti?“
Į žiūrovės klausimą atsako sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytojas gastroenterologas Eimantas Mockus.
„Dažnai pacientai kreipiasi į gastroenterologą dėl blogo burnos kvapo. Gydytojas, atsižvelgęs į šį simptomą, dažnai gali įtarti, kad skrandyje gali būti bakterija Helicobacter pylori. Jei ši bakterija iš tiesų randama, pacientui skiriami antibiotikai, siekiant ją sunaikinti“, – sako E. Mockus ir priduria, kad dėl blogo burnos kvapo gali būti kalta ne tik bakterija, bet ir uždegimo procesai.
„Nesuradus Helicobacter pylori infekcijos skrandyje, blogas burnos kvapas gali būti susijęs su skrandžio uždegimu. Esant uždegimui, sunkiau virškinamas maistas, išskiriami virškinimo fermentai, o tai taip pat gali sukelti nemalonų burnos kvapą“, – teigia gydytojas atkreipdamas dėmesį, kad nereikėtų atmesti tikimybės, jog problema gali slypėti kitur.
Blogą burnos kvapą gali sukelti ir įvairios dantų problemos. Jei taip pat yra gerklės ar tonzilių skausmai, reikėtų pasikonsultuoti su ausų, gerklės ir nosies gydytoju. Gali būti, kad šiose srityse yra infekcijų ar uždegimų, kurie gydomi kitaip nei skrandžio bakterija.