TV3 laidos „Sveikatos DNR“ metu, laidos vedėja Erika Fuks klausė pas virusologą, profesorių Saulių Čaplinską, ar reikėtų valyti oro kondicionierius tam, kad įvairūs užkratai neplistų namuose.
Pokalbio metu paaiškėjo, kad reikėtų valyti ne tik oro kondicionierius, bet ir įvairias vandens sistemas, nes, pasak profesoriaus, per nevalytas vandens sistemas galima užsikrėsti legionelioze.
Įspėjo apie užkratą
Profesorius pasakojo, kad namuose pavojus slypi ne tik oro kondicionieriuose, bet ir vandens sistemose.
Jis tikino, kad ilgą laiką nesinaudojant vandeniu, o vėliau jį atsukus naudojant buitinėms reikmėms, kyla užsikrėtimo legionelioze rizika: „Ypač jeigu kurį laiką vandens sistemos yra nenaudojamos, pavyzdžiui, vasaros metu, kai žmonės išvyksta ilgų atostogų“.
Pasak jo, dėl tokių atostogų ilgesniam laikui yra atjungiamas šildymas, dėl ko vanduo name necirkuliuoja. Tuomet grįžus namo raginama atlikti vieną veiksmą savo vandens sistemoms.
S. Čaplinskas teigė, jog šis veiksmas gali padėti išvengti užsikrėtimo legionelioze, o užtrunka visai neilgai:
„Primygtinai rekomenduojama ir prašoma palikti karštą vandenį nubėgti bent jau 3-5 minutes tam, kad būtų eliminuota legioneliozės rizika“, – sako jis.
3 pagrindinės prevencijos taisyklės
Anksčiau apie legioneliozę ir prevenciją nuo jos naujienų portalui tv3.lt yra pasakojęs NVSC vadovas Vaidotas Gruodys. Jis pasidalijo esminėmis trimis taisyklėmis, kurių reikia laikytis, norint neužsikrėsti šia liga.
„Darome tam tikras prevencinės priemones, bendraujame su Energetikos ministerija dėl šilumos punktų priežiūros ir monitoringo. Taip pat su Vyriausybės kanceliarijos pagalba buvo sukurta svetainė „Legionas prieš legioneliozę“, taikomos ir kitos priemonės, profilaktika siekiant užkardyti užsikrėtimą šia liga“, – kalbėjo V. Gruodys.
Jis pridūrė, kad vis tik didele dalimi prevencinės priemonės priklauso nuo pačių žmonių sąmoningumo. Kad vandens sistemose neatsirastų legionelių, pirmiausia būtina palaikyti tinkamą vandens temperatūrą: karštas vanduo visada turi būti pakankamai karštas (čiaupuose ne mažiau kaip 50 °C), o šaltas – visada pakankamai šaltas (ne daugiau kaip 20 °C).
Šios taisyklės turėtų laikytis ir nuosavų ar daugiabučių namų gyventojai, kurie vandenį šildosi patys. Tad jei pastebima, kad karštas vanduo atrodo ne toks karštas, ar kitoks, nei anksčiau bėgdavo iš čiaupo, NVSC specialistai ragina apie tai pranešti bendrojo naudojimo objektų administratoriui (šilumos punkto prižiūrėtojui), o gyvenantiems nuosavame name – patiems padidinti temperatūrą vandens šildytuve.
Kita taisyklė, kurios svarbu laikytis – karštas vanduo tiekimo sistemose neturi užsistovėti. Jei vanduo buvo nenaudojamas ilgesnį laiką, pavyzdžiui, ilgiau nei dvi savaites buvote išvykę atostogauti ar komandiruotėje, tuomet, prieš pradedant vartoti, reikėtų leisti vandeniui nubėgti 5 minutes.
Trečia ne mažiau svarbi taisyklė – prižiūrėti ir valyti dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.