Gydytojams atsidėkoti šypsena raginančius Teritorinės ligonių kasos (TLK) lipdukus iškabinusios kai kurios Panevėžio privačios odontologijos klinikos šalia jų pacientams priminė, kiekgi valstybė iš tiesų sumokanti už dantų gydymą. Nors informacija teisinga, tačiau Panevėžio teritorinė ligonių kasa ją įvertino kaip klaidinančią. TLK užkliuvo, kad odontologai nepridūrė pinigus gaunantys ne už besigydantį, o už kiekvieną prie klinikos prirašytą žmogų, netgi jei šiam gyvenime nėra suskaudę danties.
Odontologai atsikerta gelbėjantys ir tuos pacientus, kuriems į stomatologo kėdę tenka sėstis kone kasdien, nors ir už jų gydymą Ligonių kasa per mėnesį sumokanti mažiau nei 4 Lt.
Paskelbė įkainius
Kokią informaciją pacientams pateikia Panevėžio gydymo įstaigos, TLK tikrinti ėmėsi sulaukusi privačioje odontologijos klinikoje apsilankiusio paciento pranešimo. Dantų taisyti į Stoties g. esančią „R.V.L.“ kliniką atėjęs akylas panevėžietis nufotografavo gydytojo kabineto duris su priklijuotais dviem lapeliais. Viename jų Valstybinė ligonių kasa ragino gydytojams atsidėkoti šypsena, nes už privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų gydymą sumoka ligonių kasos. Kitame pati „R.V.L.“ informavo iš ligonių kasos per mėnesį vieno suaugusiojo dantims gydyti gaunanti 2,91 Lt, vaiko – 3,75 Lt.
Odontologų paskelbtus įkainius panevėžietis įvertino kaip medikų užuominą, esą juokingai mažai mokanti ligonių kasa dar ragina pacientus už gydymą atsidėkoti tik šypsenomis. Patikrinusi ir kitų gydymo įstaigų skelbimų lentas, TLK aptiko, kad šalia jos antikorupcinių žinučių įkainius viešino ne vienintelė „R.V.L“.
Laisvės a. veikianti bendrovė „Panevėžio odontologai“ paskelbė metinius įkainius: už vaikui iki 17-os metų teikiamas odontologo paslaugas iš ligonių kasos per metus gaunanti 43,41 Lt, suaugusiajam – 34,95 Lt.
Kiek valstybėje įvertintas dantų gydymas, pacientus informuoja ir Alyvų g. veikianti Smėlynės šeimos ambulatorija, ir netgi valstybinės gydymo įstaigos – miesto poliklinika Nemuno g. bei Panevėžio odontologijos poliklinika Respublikos g.
Moka ir už sveikuosius
Odontologijos klinikos perspėtos dėl klaidinančios informacijos. Panevėžio TLK direktoriaus Jono Narbuto teigimu, jos nutylėjo pinigus gaunančios ne tik už atėjusius gydytis dantų pacientus, bet ir už kiekvieną prie jų prisirašiusį gyventoją, tai yra ir tuos, kurie gyvenime nėra pravėrę odontologo kabineto durų. Paprastai pirminės odontologijos paslaugų prireikia tik daliai gydymo įstaigoje prirašytų gyventojų.
„Už privalomąjį automobilio draudimą moka visi, bet juk ne visi į eismo įvykius patenka. Sveikatos draudimas irgi paremtas tuo, kad gydymo įstaigoms mokama už visus jose prisirašiusius gyventojus, nors gydytis ateina tik dalis jų“, – „Sekundei“ teigė J. Narbutas.
Gydo kitų sąskaita
TLK nuomone, gerokai mažiau pacientų nei yra prisirašiusiųjų sulaukiančios klinikos neturėtų skųstis. Tačiau jei dantų skausmas į odontologijos kliniką atgena vos kas penktą joje prisirašiusį suaugusįjį, jam sveikųjų sąskaita už gydymo paslaugas ligonių kasa padengia mažiau nei 15 Lt per mėnesį.
Odontologo pagalbos pernai prireikė maždaug kas penktam „R.V.L.“ ir Smėlynės šeimos ambulatorijos klientui. Panevėžio teritorinės ligonių kasos duomenimis, „R.V.L.“ odontologijos klinikoje prisirašę 5997 panevėžiečiai, bet iš jų taisyti dantų atėjo 1157. Šiai klinikai praėjusiais metais ligonių kasa pervedė 390 tūkst. Lt.
Smėlynės šeimos ambulatorija iš ligonių kasos pernai gavo 102,5 tūkst. Lt. Iš joje prisirašiusių 2854 gyventojų į stomatologo kėdę sėdo 531-as.
Labiausiai taupyti tenka Respublikos g. esančiai Panevėžio odontologijos poliklinikai. Joje pernai dantis taisėsi net 54 proc. prisirašiusiųjų. Jei jie visi būtų suaugusieji, vienam per mėnesį neišeitų nė 6 Lt, poliklinikai sumokamų už odontologų paslaugas.
Gydymo įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo papildomai mokama už vaikų nuo 6 iki 14-os metų krūminių dantų silantavimą, dantų protezavimo, antrinio lygio odontologijos paslaugas. Kai paslaugos teikiamos vaikams, gydymo įstaigoje negali būti prašoma susimokėti ir už odontologines medžiagas, vienkartines priemones. Suaugusiesiems už visa tai tenka mokėti patiems.
Įvertino kaip korupcijos toleranciją
J. Narbutas sutinka, kad odontologijos klinikų pateikta informacija apie įkainius išties nėra melaginga, tačiau, anot jo, žmonėms peršama nuomonė, esą gydytojai uždirba itin mažai, todėl už jų paslaugas reikia primokėti.
„Kodėl paskelbė mėnesio, metų įkainius, o ne valandos ar minutės, praleistos stomatologo kėdėje? Tuomet atrodytų, kad ligonių kasa iš viso nieko nemoka. Sutarėme, kad nekorektiškos informacijos gydymo įstaigose nebeliks“, – teigia J. Narbutas.
Valstybinės ligonių kasos išleistus antikorupcinio pobūdžio lipdukus „Atsidėkokite gydytojui šypsena“ Panevėžio TLK dalijo tik jų pageidavusioms gydymo įstaigoms. Faktą, kad šie lipdukai kai kur pateikiami kartu su informacija apie Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus įkainius už teikiamas paslaugas, Panevėžio TLK įvertino kaip tikrąjį šių įstaigų požiūrį į korupciją.
Be to, pasak J. Narbuto, sutartis su TLK odontologijos paslaugų teikėjai pasirašo laisva valia, todėl jei mano, kad valstybė už jų paslaugas moka per menkai, gali jų tiesiog nesudaryti ir teikti tik mokamas paslaugas.
Sistemos įkaitai
Į ligonių kasos akiratį pakliuvusių odontologijos klinikų vadovai aiškina pacientams pateikę ne įslaptintą, o viešą informaciją, kiek gi valstybėje iš tiesų įvertintos odontologijos paslaugos.
„Visi yra gydęsi dantis ir žino, kiek tai kainuoja. Ką odontologas gali padaryti žmogui už ligonių kasos per mėnesį skiriamus 4 litus?“ – sako Smėlynės šeimos ambulatorijos vadovė Birutė Paškevičienė.
Jos nuomone, traktuoti, kad ne visi prisirašiusieji pasinaudoja paslauga, yra tiesiog nekompetentinga, nes nesigydančiųjų sąskaita tenka padengti dažnai besilankančių pacientų gydymą.
Kad pacientai dažnai nė neįsivaizduoja, kiek medicinos įstaigai sumokama už jų gydymą, patvirtina „Panevėžio odontologų“ vadovas Dainius Kisielius.
„Odontologijos klinikoje prisirašęs žmogus gali į ją neiti, gali ateiti kartą, bet gali kasdien lankytis, vis tiek už jį bus sumokėta nei daugiau, nei mažiau – iki keturių litų per mėnesį, nors vien apžiūra, gydymo plano sudarymas atsieina apie 30 Lt“, – skaičiuoja D. Kisielius.
Klinikos vadovas apgailestauja, kad apmokėjimo už gydymo paslaugas problema krenta gydymo įstaigoms ir ligonių kasai, kuri taip pat nėra įstatymų leidėja, o tik įrankis, skirstantis sveikatos sistemai tenkančias lėšas.
Pasak D. Kisieliaus, lyginant su Europos Sąjungos valstybių rodikliais, jos itin mažos. Lietuvoje sveikatos apsaugos sistemai skiriama apie 4 proc. bendrojo vidaus produkto, kitose ES valstybėse – nuo 10 proc.
„Ir gydymo įstaigos, ir ligonių kasa tampa situacijos įkaitėmis, kai valstybėje nėra politinės valios keisti mokėjimo už medicinos paslaugas sistemą“, – mano D. Kisielius.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ