Smagus pasibuvimas prie jūros šeimai baigėsi nelaime. Vaikas rinko gintarus, vieną jų radęs įsidėjo į marškinių kišenę, kai staiga šis užsiliepsnojo. Paaiškėjo, kad tai buvo ne gintaras, o baltasis fosforas.
Baltasis fosforas užsiliepsnojo kišenėje
Vyras įspėjimu, prie kurio prisegė ir kraupiai atrodančią apdegusių marškinių nuotrauką, pasidalino socialiniuose tinkluose ir įspėja atidžiai rinkti gintarus, nes juos itin paprasta sumaišyti su baltuoju fosforu.
„Šiandien ligoninėje pamačiau savo vaiko perrišamas žaizdas ir supratau, kad turiu perspėti ir kitus.
Būkite atsargūs rinkdami gintariukus Baltijos pajūryje!!! Mano sūnus įsidėjo gabaliuką į marškinių kišenę, o ten, pasirodo, buvo baltasis fosforas. Sušilęs jis užsiliepsnoja ir dega apie 1000°C temperatūra, beveik neįmanoma užgesinti“, – dalinosi vyras.
Šis nelaimingas atsitikimas nepraėjo be pasekmių – vaikas patyrė nemenkus nudegimus, buvo paguldytas į ligoninę, o šiandien, praėjus net dviem savaitėms, situacija vis dar sunki.
„Per keletą sekundžių apdegė krūtinė, rankos. Rezultate savaitė ligoninėje, perrišimai su narkoze, dar šiandien praėjus 2 sav. kraujuoja žaizdos.
Saugokite vaikučius pajūryje, patikrinkite, ką jie randa, neleiskite dėtis į kišenes, nes fosforo neįmanoma atskirti nuo gintaro“, – įspėja jis.
Viena pavojingiausių medžiagų Baltijos jūroje
Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos (AAD) paaiškina, kad nuodingos medžiagos Baltijos jūros dugne nusėdo dar po II-ojo pasaulinio karo ir iki šių dienų yra išmetamos į krantą. Viena pavojingiausių – baltasis fosforas.
„Baltasis fosforas yra pavojingas, kadangi dėl sąlyčio su oru jis pradeda rūkti, savaime užsidega ir gali įkaisti net iki 1000°C. Todėl reikėtų vengti jį liesti, nes taip galima stipriai nusideginti“, – rašoma AAD svetainėje.
Taip pat paaiškinama, kad nusideginus, žaizda pasidengia rudos spalvos plutele ir gyja labai lėtai, gijimo procesas užtrunka net iki 2-3 mėnesių.
„O fosforui patekus į organizmo vidų galima smarkiai apsinuodyti: jaučiamas galvos skausmas, svaigimas, pykinimas, vėmimas, skausmas kepenyse“, – įspėja Aplinkos apsaugos departamentas.
Vizualiai nesiskiria nuo gintaro
Vizualiai baltasis fosforas itin panašus į įprastą gintarą, todėl atpažinti pavojingą medžiagą sudėtinga. Renkant gintarus, būkite atsargūs ir saugokite save:
„Tad nusprendę rinkti gintarus, laikykitės visų įmanomų atsargumo priemonių: mūvėkite pirštines, nedėkite surinktų akmenukų į kišenes ir leiskite surinktiems gintarams gerai išdžiūti atviroje erdvėje.
Jei radinys staiga pradėtų kaisti ar net degti – reaguokite greitai. Cheminės medžiagos pažeistą vietą kuo skubiau gausiai vėsinkite vandeniu ir kreipkitės į medikus.
O jei įtariate, jog aptikote būtent į baltąjį fosforą panašią medžiagą, nemeskite radinio bet kur į šalį, o apie jį praneškite Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybai telefonu (8 5) 273 2995“, – kaip elgtis primena AAD.