Nacionalinis visuomenės sveikatos centras įspėja, kad viena iš pagrindinių ir ypač kenksmingų minimų sudėtinių dalių yra boraksas.
Buityje paplitusiu bendriniu pavadinimu ,,boraksas“ paprastai vadinamos kelios cheminės medžiagos: dinatrio tetraborato dekahidratas, bevandenis dinatrio tetraboratas, dinatrio tetraborato pentahidratas, bevandenis dinatrio oktaboratas, dinatrio oktaborato tetrahidratas ir dar kelios boro rūgšties natrio druskos.
Sudėtyje – nuodai
Europos Sąjungos reglamentas, nustatantis cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo reikalavimus, visas šias medžiagas, o taip pat ir boro rūgštį, priskiria 1B kategorijos toksiškai reprodukciją veikiančioms medžiagoms. Pagal minėtą reglamentą, šių medžiagų etiketėse turi būti įspėjamasis ženklas ir tekstas.
Tykanti grėsmė – nevaisingumas ir vaisiaus apsigimimai
Tačiau, jei įspėjamieji ženklai dar neatbaidė nuo noro pasigaminti tokį žaislą, galbūt informacija apie tai, kaip veikia šios medžiagos, padės geriau apsispręsti. Nustatyti priežastinį ryšį tarp vaikystės žaislų ir problemų susilaukti vaikų suaugus bei tikimybės, jog vaikas gims su sunkiais sveikatos sutrikimais, yra sudėtinga.
Tačiau šių medžiagų toksiškumas reprodukcijai yra įrodytas laboratoriniais tyrimais naudojant eksperimentinius gyvūnus (paprastai peles ir žiurkes).
Šių bandymų duomenys parodė, jog boro rūgšties natrio druskos ypač kenkia vyriškos lyties gyvūnams. Berniukų reprodukcinei sistemai šios medžiagos gali pakenkti ne tik vaikystėje, bet dar esant gimdoje, kai nėščia moteris gauna šių nuodų.
Neskirstant pagal lytį, dėl šių medžiagų neigiamo poveikio įsčiose vaikams gali pasireikšti įgimtos stuburo slankstelių, akių, kraujotakos ar centrinės nervų sistemos anomalijos.
Veiklą su nuodingosiomis medžiagomis reglamentuoja įstatymai
Lietuvos Respublikos nuodingųjų medžiagų priežiūros įstatymas 1B kategorijos toksiškai reprodukciją veikiančias medžiagas (taigi ir boraksą) priskiria nuodingosioms medžiagoms.
Įstatymas taip pat nustato, kad nuodingąsias medžiagas gali naudoti tik tie asmenys, kurie atitinka įstatyme nurodytą kompetenciją ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimus, turi įstatyme nurodytą leidimą ir veiklą vykdo patalpose, atitinkančiose Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintus reikalavimus. Už šio įstatymo pažeidimus taikoma baudžiamoji atsakomybė.
Už neteisėtą borakso naudojimą gresia teistumas
Todėl prieš perkant ir naudojant boraksą reikėtų savęs paklausti: ar tikrai turiu reikiamų medicinos ir chemijos žinių bei praktinės nuodingųjų medžiagų naudojimo patirties? Ar mano namai tikrai atitinka minėtus patalpų reikalavimus? Ar žinau, kas tai yra saugos duomenų lapas ir kurioje jo dalyje rašoma apie asmens apsaugos priemones, kurias privaloma naudoti dirbant su nuodingąja medžiaga? Ir, galų gale, kokią įtaką mano tolesniam gyvenimui padarytų teistumas?
Natūralios ir ekologiškos medžiagos irgi gali būti nuodingos
Tikėtina, kad atsainus visuomenės požiūris į boro rūgšties bei boro rūgšties natrio druskų keliamą pavojų sveikatai įsitvirtino dėl nekritiško teiginių apie šias medžiagas vertinimo.
Žiniasklaidoje galima aptikti tokių epitetų šiai medžiagai: ,,natūrali“, ,,gamtinės kilmės“, ,,ekologiška“ ,,tradicinė, ilgai ir plačiai naudojama“. Ir šie teiginiai visiškai teisingi kalbant apie boraksą. Bet jie lygiai taip pat būtų teisingi, jei kalbėtume apie asbestą.
Yra žinoma, jog asbestas yra kancerogeninė (vėžį sukelianti) medžiaga, o kategorija 1A parodo, kad jo kancerogeniškumas įrodytas ne bandymais su gyvūnais, o išanalizavus tūkstančių žmonių mirčių nuo asbesto sukelto vėžio atvejus.
Tą patį galima būtų pasakyti ir apie kitą, irgi visiškai ,,natūralų“ gamtinį mineralą erionitą, nuo kurio sukelto vėžio mirė šimtai žmonių.
Taigi, net natūralios ir ekologiškos medžiagos gali būti nuodingos, todėl Nacionalinis visuomenės sveikatos centras rekomenduoja internetinėje erdvėje paieškoti alternatyvių receptų, kaip pasigaminti šlykštukus be šių šlykščių medžiagų.