Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakojo „Camelia“ vaistinių tinklo vaistininkė Evelina Zykienė, podagra išsivysto, kai organizme padidėja šlapimo rūgšties kiekis.
To padarinys – sąnariuose susidarantys smailūs kristalai. O kad asmuo serga podagra, nuspėti leidžia vietos, kuriose minėti kristalai kaupiasi.
„Jie dažniausiai nusėda tam tikrose vietose, populiariausia vieta ir pagal ką dažniau galima atskirti – vieta ant didžiojo kojos piršto. Bet, žinoma, gali būti ir kitose vietose: ant kelių, pėdų, riešų, alkūnių sąnarių“, – vardijo vaistininkė.
Podagros simptomai
Susidarę kristalai prilimpa prie sąnarių, toje vietoje išsivysto uždegimas. Ilgainiui, jei būklė negydoma ir blogėja, uždegimas tik didėja, o tai sukelia stiprų skausmą ir gali išprovokuoti podagros priepuolius.
E. Zykienės teigimu, atsiradus uždegimui, pasireiškia kiti podagrai būdingi simptomai – sąnarys būna patinęs, padidėja jautrumas prisilietimui ar kitiems veiksniams.
„Dar ligą galime pažinti iš to, kad podagros priepuoliai dažnai įvyksta arba labai anksti ryte, arba naktį.
Dažnai sąnarius gali skaudėti dėl įvairių priežasčių, bet iš naktinio ar rytinio skausmo, patinimo, paraudimo, diskomforto, jautrumo galime atpažinti podagrą“, – pažymėjo pašnekovė.
Podagros išsivystymą gali lemti skirtingi veiksniai. Dalies jų negalime kontroliuoti, pavyzdžiui, paveldimumo, amžiaus ar lyties. Vaistininkė pastebi, kad podagra dažniau serga vyrai, o moterys su šia problema dažniau susiduria po menopauzės.
Yra ir kitų veiksnių, pavyzdžiui, išprovokuoti ligą ar skausmo priepuolius gali antsvoris – šiems žmonėms kyla didesnė rizika, taip pat sergantiems tam tikromis lėtinėmis ligomis ir vartojantiems jų kontrolei skirtus vaistus.
Produktai, didinantys podagros riziką
Vis tik nuo seno podagra vadinama „karalių liga“ ir šis pavadinimas kilo ne atsitiktinai – taip ji vadinta dėl karaliams būdingo gyvenimo būdo.
Jų stalai būdavo gausiai nukrauti riebesniais valgiais, netrūkdavo ir alkoholio, kas paprastiems gyventojams, neturintiems privilegijų, nebuvo taip lengvai prieinama.
Būtent tai, kas atsiduria lėkštėje ir keliauja į burną, labiausiai didina riziką ir susirgti podagra, ir pasireikšti skausmo priepuoliams:
„Labiausiai riziką didina raudona riebesnė mėsa: kiauliena, jautiena, aviena, taip pat subproduktai: kepenys, inkstai, širdis, liežuvis, smegenis, taip pat iš riebių produktų – riebi žuvis, jūros gėrybės.“
Nenaudingas ir cukrus, saldūs, gazuoti gėrimai, taip pat ir rafinuoti angliavandeniai, tiksliau balų miltų produktai, pavyzdžiui, šviesi duona bei riebūs pieno produktai.
„Alkoholis taip pat labai didina riziką, ypač alus. Dėl visų šių produktų ir gėrimų faktiškai padidėja ir rizika išsivystyti podagrai, ir pasireikšti priepuoliui“, – pridūrė vaistininkė.
Ką daryti ištikus podagros skausmo priepuoliui?
Sergantiesiems tai provokuoja skausmo priepuolius, kurie, pašnekovės teigimu, gali trukti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Ko imtis pasireiškus stipriam, užsitęsusiam skausmui?
Laikinai skausmą padės numalšinti skaudamos vietos šaldymas, sako E. Zykienė, ir pabrėžia, kokių klaidų nekartoti:
„Jokiu būdu sąnario nešildyti, nes kai yra uždegimas, patinimas, karštis blogina situaciją. Jeigu skaudą kojos nykštį, dažniausiai pasitaikančią vietą, tada reikėtų atlaisvinti batus, geriausia – iš viso riboti judėjimą, galima dėti įtvarą, jeigu jis nespaudžia.“
O skausmui užsitęsus svarbu nedelsti ir kreiptis į gydytoją – atlikus tyrimus ir aptikus per didelį šlapimo rūgšties kiekį organizme, kad būtų išvengta priepuolių, gydytojų gali būti skiriami vaistai, slopinantys šlapimo rūgšties susidarymą.
„Jeigu žmogus nesusidūręs su tokia situacija, ji pasitaikė pirmą kartą ir nežino, ko imtis, ką galima rekomenduoti be recepto – nebent nesteroidinius vaistus nuo uždegimo.
O kas žino apie ligą, susiduria su problema, dažniausiai ir geria vaistus, ir turi stipresnių, gydytojo išrašytų su receptu“, – kalbėjo E. Zykienė ir pridūrė, kad jeigu priepuoliai dažnai kartojasi, gydytojai gali skirti ir hormoninius preparatus, priklausomai nuo konkretaus atvejo.
Tad ko imtis, kad sumažintume riziką išsivystyti podagrai ar susidurti su skausmo priepuoliu? Visų pirma svarbiausia mityba – ji turi būti lengva, subalansuota, joje turėtų būti kuo mažiau minėtų produktų, alkoholio. Tinka ir daržovės, o štai vaisius patariama vartoti su atsarga:
„Gryna fruktozė taip pat neprideda naudos, todėl ne visi vaisiai tinka. Citrusiniai tinka, obuoliai tinka, kriaušės, uogos – rūgštesni vaisiai.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!