Tyrimai rodo, kad devynios iš dešimties moterų mano, kad svarbu rūpintis savo žarnyno sveikata, bet makšties sveikatą dažnai pamiršta. Visai kaip ir žarnynas, taip pat ir makštis turi milijardu mikroorganizmų – jie vadinami makšties mikrobioma arba makšties flora ir yra reikalingi tam, kad makštis būtų sveika.
Rūpintis makšties mikrobioma gali būti sudėtinga, nes ją sutrikdyti gali įvairūs kasdieniai faktoriai, pavyzdžiui, kvapnūs vonios produktai, seksas, antibiotikai ir mėnesinės. Pandemijos sąlygoti gyvenimo būdo pokyčiai taip pat daugeliui moterų gali sukelti su tuo susijusių problemų.
Bet ko moterims reikėtų vengti, kad makštis būtų sveika? Mikrobiologijos daktarė Kate Stephens sudarė šešių punktų sąrašą, ko jokiu būdu negalima daryti.
Jokio nesaugaus sekso
Saugus seksas apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų ir nuo nepageidaujamo nėštumo. Infekcijomis galima užsikrėsti net ir tuomet, jei penis iki galo neįsiskverbia į makštį arba jei vyras neejakuliuoja. Taip yra todėl, kad bakterijų gali būti ir priešejakuliaciniame skystyje. Taip pat moterims patariama iškart po sekso nusišlapinti – tai padės nuplauti lytinio akto metu į makštį patekusias bakterijas.
Šluostykitės teisingai
Ekspertai rekomenduoja visuomet tualetiniu popieriumi šluostytis iš priekio atgal. Taip sumažės šlapimtakių infekcijos rizika ir mažiau skleisite bakterijas, kuriomis gali užsikrėsti ir kiti. Netinkamas šluostymasis taip pat gali sukelti išangės diskomfortą ir niežėjimą. Jei šluostotės iš užpakalinės dalies į priekį, rizikuojate bakterijas pernešti į šlaplę, rašo dailystar.co.uk
Nebijokite bakterijų
Dr. K. Stephens sako: „Sveikoje makštyje turi dominuoti gerosios bakterijos, vadinamos laktobacilomis – jų vaginos trakte turi būti 90% ir daugiau. Viena iš daugelio šių gerųjų bakterijų funkcijų yra gaminti pieno rūgštį, kuri sumažina pH – tai yra labai gerai, nes kenksmingi mikrobai tokiomis sąlygomis išgyventi negali. Taigi, kuo mažiau laktobacilų, tuo didesnė rizika užsikrėsti įvairiomis infekcijomis – bakterine vaginoze ar pienlige.“
Ekspertė rekomenduoja vartoti probiotikus, kurie padeda išlaikyti makšties floros pusiausvyrą.
Tačiau ji priduria: „Nors probiotikų vartojimas yra puikus būdas pagerinti makšties sveikatą ir sumažinti įvairių infekcijų riziką, nepamirškite, kad jei ant probiotikų pakelio rašoma, kad juose yra laktobacilų, tai dar nereiškia, kad jie pasieks vaginos traktą. Ieškokite tokių atmainų, kurios pagal mokslinius tyrimus geriausiai tinka intymiai sveikatai ir makštį pasiekia dar gyvos.“
Venkite moteriškų intymios higienos produktų
Dr. K. Stephens įspėja, kad vulvos – išorinių lytinių organų – prausimui kasdien reikia naudoti vandenį. Tačiau ji sako, kad įvairių kvapnių moteriškos higienos produktų reikėtų vengti, nes jie yra „visiškai nereikalingi“. Ekspertai sako, kad makšties prausimui jokių ypatingų priemonių nereikia – nereikia taip pat ir muilo, nebent gydytojas jums rekomenduoja kitaip. Taip yra todėl, kad specifinį kvapą turinčios makšties išskyros padeda jai natūraliai išsivalyti. Įvairūs kvapai gali sudirginti makštį ir sukelti uždegimą, niežėjimą ir skausmą.
Venkite aptemptų drabužių ir sintetinių apatinių
Jūsų intymioms vietoms taip pat reikia kvėpuoti, tad venkite dėvėti aptemptus drabužius ar sintetinius apatinius, o jei juos dėvite, būtinai juos keiskite kasdien. Ilgą laiką dėvimi sintetiniai apatiniai gali sukelti mielines infekcijas, šlapimtakių infekcijas ir makšties infekcijas, įspėja ekspertai. Taip nutinka todėl, kad daugelis sintetinių medžiagų sugeria prakaitą ir nepraleidžia oro.
Niekada makšties neplaukite iš vidaus
Makštis valosi pati, todėl jos vidinės dalies prausti visai nereikia. Tai gali sukelti daugybę sveikatos problemų, dėl kurių gali būti sunku pastoti, gresia infekcijos ir lytiniu keliu plintančios ligos. Tyrimai nerodo jokios prausimosi iš vidaus naudos, todėl to tikrai geriau nedaryti!