„Cancer Research UK“ teigia, kad plaučių vėžys ankstyvosiomis stadijomis ne visada sukelia kokius nors simptomus. Be to, daugelis plaučių vėžio požymių yra būdingi ir kitokiems negalavimams, rašoma express.co.uk.
Jei plaučių vėžys aptinkamas anksti, tai gali reikšti, kad ir gydyti jį bus lengviau, todėl jei pastebite kokių nors simptomų, būtinai dėl jų kuo greičiau kreipkitės į savo šeimos gydytoją.
Pats dažniausias plaučių vėžio simptomas – kosulys
Tai gali būti niekaip nepraeinantis kosulys arba jau seniai varginančio kosulio staigus pakitimas – kosulio garsas gali būti kitoks, kosint gali skaudėti. Taip pat būdingas atsikosėjimas krauju arba vis atsinaujinančios krūtinės ląstos infekcijos arba infekcijos, kurios niekaip nepraeina.
„Kosulys taip pat yra ir koronaviruso simptomas. Labai svarbu pasitarti su savo gydytoju, jei pajutote naują ar pasunkėjusį kosulį. Medikas gali jus pakonsultuoti taip pat ir telefonu ar vaizdo skambučiu bei paskirti jums reikalingus tyrimus“, – teigia vėžio pacientais besirūpinanti labdaringa organizacija.
Kiti simptomai
Dar priduriama, kad plaučių vėžys turi ir keletą kitų simptomų. Tai gali būti dusulys, jaučiamas darant dalykus, kurie anksčiau jokių problemų nekeldavo, skausmas krūtinėje ar petyje, apetito netekimas, nuolatinis nuovargio jausmas bei svorio kritimas.
Ekspertai priduria: „Jei pastebite kokį nors galimą vėžio simptomą ar kokius nors jums neįprastus pakitimus, susisiekite su savo gydytoju, nes ankstyva vėžio diagnozė gali išgelbėti jums gyvybę“.
Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba pabrėžia kai kuriuos retesnius plaučių vėžio simptomus, apie kuriuos daugelis žmonių gali nežinoti. Tai gali būti pirštų išvaizdos pakitimai – pirštai gali išsilenkti, o pirštų galiukai gali atrodyti platesni. Tai vadinama pirštų iškrypimu. Kai kurie žmonės taip pat pastebi veido ar kaklo patinimą, nuolatinį krūtinės ar peties skausmą.
Tabako cigarečių rūkymas yra vienas didžiausių pavojų
Maždaug 45 iš 100 žmonių, kuriems Didžiojoje Britanijoje diagnozuojamas plaučių vėžys, yra 75 metų amžiaus ar vyresni. Tikimybę susirgti plaučių vėžiu taip pat didina ir kai kurie kiti faktoriai. Tabako cigarečių rūkymas yra vienas didžiausių pavojų. Anot „Cancer Research“, septyni iš 10 plaučių vėžio atvejų yra sukelti rūkymo. Pasak Didžiosios Britanijos Nacionalinės sveikatos tarybos, jei per dieną surūkote daugiau nei 25 cigaretes, plaučių vėžys jums gresia 25 kartus labiau, nei nerūkančiam žmogui.
Jei patys nerūkote, dažnas laiko leidimas su rūkančiais žmonėmis taip pat gali padidinti tikimybę susirgti. Pavojus didesnis ir tais atvejais, kai šeimoje yra artimų giminaičių, kurie jau sirgo plaučių vėžiu. Plaučių vėžio riziką didina ir tam tikri chemikalai bei medžiagos, naudojami tam tikrose pramonės srityse. Plaučių vėžys taip pat dažnai atsinaujina tiems, kurie juo jau sirgo. Visgi, rizika didžiausia rūkantiems žmonėms.
Atlikus tyrimus gydytojas žinos, kuria plaučių vėžio stadija sergate – nuo to priklausys ir gydymas bei tai, ar vėžį pavyks visiškai išgydyti.