„Atostogaudami paprastai norime pasilepinti, tad dažnai pamirštame sveiką mitybą, kartais – ir saiką. O juk taisyklės, kaip saugoti sveikatą poilsiaujant, yra gana paprastos. Užtenka prisiminti, kad pernelyg ilgai būti saulėkaitoje nėra gerai, taip pat šiltuoju metų laiku būtina gerti pakankamai vandens, nes jo stygius būna gana dažna širdies veiklos sutrikimų priežastis”, – pastebi Klaipėdoje veikiančios „Gintarinės vaistinės” išplėstinės praktikos vaistininkė Rasa Jonelienė.
Gelbsti elementari higiena
Anot vaistininkės, išvengti su virškinimo traktu ar net apsinuodijimu susijusių problemų nėra sudėtinga – tereikia laikytis paprasčiausių higienos taisyklių.
„Toli gražu ne visi prisimena, kad reikia nuolat plauti rankas. Taip pat – ir daržoves ar vaisius, net jei jie užauginti pačių poilsiautojų. Teiginys „mūsų darže bakterijos negyvena” tikrai yra klaidingas. Jų yra visur, o esant pakankamai drėgmės ir šilumos bakterijos tiesiog klesti. Jei poilsiaudami patys ruošiate maistą, verta atminti, kad net ir šaldytuve negalima laikyti mėsos ar žuvies šalia kitų maisto produktų. Tai padeda išvengti apsinuodijimo atvejų, kurių vasarą, deja, pagausėja”, – aiškina R. Jonelienė.
Pokyčius stebi jau nuo gegužės
Vaistininkė pastebi, kad jau gegužę, kai į pajūrį plūsteli didesni poilsiautojų srautai, gerokai pasikeičia kai kurių vaistų paklausa. Pavyzdžiui, šįmet Klaipėdoje ir Palangoje, palyginti su šaltuoju metų laiku, maždaug trečdaliu išaugo aspirino ir paracetamolio pardavimai, kaip ir virškinimą gerinančių ar širdies darbą reguliuojančių preparatų.
Pasak vaistininkės, šiltojo sezono specifika – intensyvi žmonių veikla lauke, todėl būtent oro sąlygos lemia tam tikrų medikamentų didesnį poreikį ir padidėjusią paklausą.
„Jau gegužės pabaigoje stojus karščiams pagausėjo tiek perkaitimo, tiek peršalimo atvejų. Pastarųjų kaltininkai – dirbtinai sukuriami skersvėjai bei kondicionieriai. Tad nieko stebėtino, kad žmonės griebiasi jiems įprastų priemonių kovoti su tokiais negalavimais. Paracetamolis apskritai yra pirmo pasirinkimo nereceptinis skausmą bei temperatūrą mažinanatis vaistas, nes jis saugiausias. Aspirinas taip pat turi priešuždegiminių ir trombocitų agregaciją slopinančių, kitaip tariant, kraują skystinančių savybių”, – pranešime spaudai pokyčius komentuoja vaistininkė.
Vasaros mėnesiais pajūrio vaistinėse kur kas dažniau įsigyjama ir apsaugos priemonių nuo saulės, tepalų nuo nudegimų, šaldančių tepalų nuo traumų, preparatų nuo vabzdžių įkandimų.
Kaip sukomplektuoti atostogų vaistinėlę?
Kad poilsio metu sunegalavus netektų karštligiškai ieškoti artimiausios vaistinės, vaistininkė pataria iš anksto įsigyti reikalingų preparatų ar medikamentų.
Tokios „atostogų vaistinėlės” turinys, žinoma, priklauso ir nuo to, kokiomis lėtinėmis ar kitokiomis ligomis žmogus serga. Tačiau kai kurių dalykų gali prireikti ir visiškai sveikiems.
„Poilsiaujant visuomet patartina turėti įvairių dydžių pleistrų ar tvarsčių, kurie praverčia net ir menkai susižeidus. Taip pat reikalingas daugiafunkcis dezinfekuojantis skystis bei vaistiniai preparatai, kurie skubiai malšina skausmą ir temperatūrą. Rekomenduojama turėti ir antihistamininių tablečių – vaistų nuo alergijos, po įkandimo raminančių bei nuo nudegimo saulėje padedančių tepalų. Pravers žarnynui skirti preparatai – virškinimo fermentai, aktyvintoji anglis ar žarnyno absorbentas, vaistai nuo viduriavimo ar padidėjusio skrandžio rūgštingumo, elektrolitų tirpalų milteliai“, – vardija „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Dažnam gali praversti ir tradiciniai augaliniai preparatai, pavyzdžiui, vidurių ar širdies darbą gerinantys lašai, kaip ir jūros vandens purškalai nosiai. Vasarą reikėtų turėti apsauginių kremų nuo saulės, šaldančių tepalų nuo skausmo ar bent vienkartinį šaldantį kompresą.
„Kad džiaugsmai pajūryje bei kitose atostogų vietose neapkarstų, patartina nepiktnaudžiauti saule, nuolat naudoti apsauginius kremus, gerti pakankamai vandens, sveikai ir saikingai mėgautis maistu bei laikytis higienos taisyklių. Tuomet, jei tik neištiks nemalonių staigmenų, bus galima mėgautis vasaros malonumais“, – reziumuoja vaistininkė.
Klaipėdoje veikia ir vienintelė pajūryje visą parą veikianti vaistinė, priklausanti „Gintarinės vaistinės“ tinklui, ji įsikūrusi PC „Dragūnai“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!