Kuo sveikatai pavojingas persivalgymas?
Persivalgymas dažniausiai yra tik neilgai trunkantis negalavimas. Vis dėlto jei jis yra gana „ekstremalus“ arba persivalgoma labai dažnai, tuomet galima sulaukti ir gana nemalonių sveikatos sutrikimų. Tokių virškinimo sutrikimų rizika ypatingai padidėja tuomet, kai kartu su riebiais, sunkiai virškinamais bei sočiais patiekalais vartojama ir alkoholio.
Persivalgymas gali komplikuotis ne tik skrandžio ar net kasos bei kepenų uždegimu, jis gali tapti ir opaligės išsivystymo priežastimi. Persivalgius ne tik jaučiamas bendras savijautos pablogėjimas ir negalavimas, bet gali kamuoti ir pykinimas, galvos svaigimas, silpnumas, sunkumas kvėpuoti, refliuksas (rūgštaus turinio iš skrandžio į gerklę kilimas) ir t.t. Taigi geriausia stengtis persivalgymo tiesiog išvengti.
Kaip išvengti persivalgymo?
Pateikiame Jums būdų, padėsiančių persivalgymo išvengti ne tik per šventes, bet ir darbo dienų vakarais ar savaitgaliais, kai persivalgymo rizika – pati didžiausia:
- Visuomet laikykitės normalaus mitybos režimo ir niekada jo neišsižadėkite - nei per šventes, nei darbo dienomis ar savaitgaliais. Nepraleiskite pusryčių ir pietų, nes jei juos praleisite, vakare nepersivalgyti bus labai sunku – neabejojame, kad būsite tiesiog „žvėriškai“ išbadėję ir net nepastebėsite, kaip vien per vakarą suvalgote didesnį maisto kiekį, nei būtumėte suvalgę per visą dieną;
- Visos dienos metu gerkite daug vandens ir išgerkite stiklinę vandens likus pusvalandžiui iki kiekvieno pagrindinio valgymo;
- Sveikai užkandžiaukite tarp pagrindinių valgių;
- Paties valgio metu negerkite, tačiau, jei tai būtina, pasitenkinkite apsiriboti keliais vandens gurkšniais. Vartojant daug skysčių valgio metu ne tik prasiskiedžia skrandžio sultys, bet ir padidėja skrandžio tūris, gali pradėti jaustis sunkumas;
- Valgykite lėtai – atsakingai kramtykite maistą, neskubėkite, mėgaukitės juo. Taip suvalgysite mažiau ir tinkamiau sukramtysite maistą – sumažės virškinimo sutrikimų tikimybė, nes geriau burnoje apdorotas maistas bus lengviau virškinamas;
- Nuo stalo pakilkite (arba sustokite) dar nepajutę visiško sotumo. Atminkite, kad sotumas atkeliauja vėliau. Jei iš karto prisivalgysite iki soties, labai tikėtina, kad netrukus pasijusite apsunkę ir rimtai persivalgę;
- Turėkite ant stalo sveikesnių pasirinkimų – pasidomėkite ne tokiomis riebiomis padažų ir užkandžių alternatyvomis. Net ir desertai gali būti „draugiški“ virškinimui ir per daug neapkrauti skrandžio;
- Neapribokite švenčių vien sėdėjimu prie stalo. Nepamirškite judėti – pasivaikščiokite, žaiskite judrius žaidimus, darykite judėjimo pertrauka ir pan.
Ką daryti jau persivalgius?
Jei jau jaučiamos persivalgymo pasekmės, pirmiausia, ką reikėtų žinoti, kad susilaikymas nuo maisto šiuo atveju yra geriausias vaistas. Taip pat reikėtų gurkšnoti daugiau vandens. Tinkamos ir žolelių arbatos, kurios gerina virškinimą, mažina pilvo pūtimą ir pilvo dieglius. Puikiai tiks mėtų ar pipirmėčių lapų, kmynų ar pankolių vaisių arbatos.
Kelias dienas po persivalgymo valgykite mažesnėmis porcijomis ir rinkitės tik lengvus patiekalus – sriubas, salotas, daržoves, liesą mėsą, žuvį. Virškinimui padėti gali kiviai – jie turi natūralių fermentų.
Nemalonius simptomus mažina lengva fizinė veikla gryname ore. Stenkitės grįžti į normalų mitybos režimą, per daug savęs negraužkite ir jokiais būdais neužsiimkite aktyvia fizine veikla, kai esate persivalgę, tačiau, priešingai, iš karto nesigulkite. Labiausiai tinka pasivaikščiojimas lauke.
Kai reikia skubios ir efektyvios pagalbos dėl kamuojančių virškinimo sutrikimų, atsiradusių, pavyzdžiui, dėl persivalgymo, gali padėti Mezym skrandyje neirios tabletės. Mezym vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Mezym dozės priklauso nuo virškinimo sutrikimų laipsnio, optimali dozė nustatoma individualiai. Jeigu kitaip nenurodyta, valgant išgeriamos 2-4 plėvele dengtos tabletės. Priklausomai nuo maisto ir virškinimo sutrikimo sunkumo, rekomenduojama dozė gali būti žymiai padidinta, vis dėlto dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, o netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!