Be šių trijų klasikinių simptomų koronavirusu užsikrėtusiems žmonėms pasireiškė eilė kitų pašalinių poveikių: galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, užgulta nosis bei nuovargis. Tačiau yra dar vienas ligos požymis, kuriam nebuvo skiriama daug dėmesio – tai įvairūs odos bėrimai.
Nors odos bėrimai nėra tokie dažni, mums labai svarbu žinoti, kokį poveikį odai daro COVID-19 ir tai leistų kuo anksčiau nustatyti galimą užsikrėtimą.
Neseniai atliktame tyrime nustatyta, kad 17% COVID-19 pacientų, kuriems pasireiškė daugiau nei vienas simptomas, pirmasis atsiradęs ligos požymis buvo odos bėrimas, o net 21% pacientų tai buvo vienintelis ligos simptomas. Infekuotiems koronavirusu gali pasireikšti keturių tipų odos bėrimai. Apibūdinsime juos ir paaiškinsime galimas jų atsiradimo priežastis, rašo dailystar.co.uk
Į nušalimą panašūs odos pažeidimai
Šio tipo odos pažeidimai atsiranda ant kojos pirštų ir padų ir kartais vadinami paprasčiau – COVID kojų pirštais. Po vienos ar dviejų savaičių pažeistoje vietoje dar labiau pakinta odos spalva, tačiau tinimas sumažėja ir galiausiai viskas praeina be gydymo. Raudonos patinusios pūslės dažniau atsiranda paaugliams ir jaunuoliams, kurie nejaučia jokių COVID-19 simptomų arba jie labai nežymūs. Tai labiausiai paplitusi odos problema, siejama su virusu.
Labai svarbu pabrėžti, kad nėra jokių konkrečių įrodymų, kuriais šiuos odos pažeidimus galėtume tiesiogiai susieti tik su COVID-19 užkratu, nes jie gali atsirasti dėl eilės kitų ligų. Nors pandemijos metu stipriai išaugęs tokių odos pažeidimų skaičius gali būti siejamas su COVID-19, tiesioginio patvirtinimo dar nėra.
Tyrimo metu buvo analizuoti 26 pacientai, kuriems buvo įtariami su COVID siejami odos pokyčiai ir nustatyta, kad 73% turėjo į nušalimą panašius odos pažeidimus. Įdomu tai, jog nei vienam iš jų nepasireiškė kvėpavimo sutrikimai, o jų COVID testas buvo neigiamas odos pažeidimų atsiradimo metu.
Viena teorija teigia, jog odos pokyčius sukelia pažeisti kraujo kūneliai, kai kūno imuninė sistema sureaguoja į virusinę infekciją, arba daugybiniai mini kraujo krešuliai kojų pirštuose.
Makulopapulinis bėrimas
Tokio bėrimo vietoje gali atsirasti pakitusios spalvos odos pakilimas. Ispanijoje buvo tirti 375 pacientai, turintys su COVID siejamų odos pakitimų ir 47% pasireiškė šio tipo bėrimas. Bėrimas yra siejamas su sunkesniais COVID-19 simptomais, pasireiškusiais daugiausia vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms. Bėrimai atsirasdavo 20–30 dienų po užsikrėtimo infekcija ir trukdavo 7–18 dienų.
Kaip ir nušalimą primenančių odos pažeidimų atveju, makulopapulinį bėrimą sukelia kūno imuninė sistema, kovodama su infekcija. Kai kuriais atvejais, 7–10 dienomis po infekcijos prasideda hiper-uždegiminė fazė, kuri savo ruožtu gali pažeisti audinius, o blogiausiu atveju stipriai apsunkinti ligos eigą ar netgi tapti mirties priežastimi.
Dilgėlinė
Dilgėlinė – tai niežtintys pakilę sudirgusios odos ploteliai. COVID-19 atvejais dilgėlinė atsiranda anksčiau arba kartu su tipiškais simptomais, todėl ją lengviau diagnozuoti kaip koronaviruso požymį. Dilgėlinė dažniausiai pasireiškia vidutinio amžiaus pacientams ir siejama su sunkesne ligos forma. Ji atsiranda po infekcijų, kurios sukelia ląstelių irimą, o tai paskatina histamino išskyrimą per imuninę sistemą.
Vezikuliariniai pažeidimai
Vezikuliariniai pažeidimai, vizualiai primenantys vėjaraupius, yra skaidraus skysčio pripildyti maišeliai, susidarantys po oda. Sergant koronavirusu, vezikuliariniai pažeidimai yra rečiausiai iš minėtų odos pažeidimų pasitaikantis bėrimas. Minėtame Ispanijos tyrime tik 9% COVID-19 pacientų turėjo šį simptomą. Vezikuliariniai pažeidimai atsiranda 14 dienų po infekcijos, kai susergama vidutinio sunkumo ligos forma. Juos sukelia ilgai besitęsiantis uždegimas, kai antikūniai puola odą, pažeidžia jos sluoksnius ir susidaro vandeningi maišeliai.