• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos tarnyba įspėja, kad periferinė arterijų liga (PAL) yra dažnas sveikatos sutrikimas, dėl kurio riebalai kaupiasi arterijose ir blokuoja kraujotaką.

Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos tarnyba įspėja, kad periferinė arterijų liga (PAL) yra dažnas sveikatos sutrikimas, dėl kurio riebalai kaupiasi arterijose ir blokuoja kraujotaką.

REKLAMA

Tarnybos tinklapyje rašoma, kad paprastai šią ligą sukelia riebalų sankaupos, sudaryto iš cholesterolio bei kitų medžiagų. Tačiau kai kuriais atvejais PAL gali pasireikšti ant kojų pirštų, rašoma express.co.uk.

Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba įspėja: „PAL simptomai paprastai atsiranda pamažu, laikui bėgant. Jei simptomai pasireiškia staiga ar staiga pablogėja, tai gali reikšti, kad problema rimta ir kad reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus“.

Kokie yra periferinės arterijų ligos simptomai?

„Healthline“ rašo, kad ankstyvieji PAL simptomai yra raumenų spazmai, skausmai, išsekimas, kojų maudimas sportuojant ar judant, vadinamas protarpiniu šlubumu, bei bendras diskomfortas kojose ir pėdose. Tinklapyje rašoma, kad PAL progresuojant, simptomai gali pasireikšti dažniau, ir net tada, kai ilsitės.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau simptomai pasireiškia dėl kraujotakos sutrikimų – vieną dalyką galima pastebėti kojų pirštuose. Tai gali būti peršėjimo jausmas kojų pirštuose, stori nagai ar pamėlę kojų pirštai.

REKLAMA

„Healthline“ įspėja, kad kiti šios ligos požymiai yra suplonėjusi, pabalusi ar blizgi kojų bei pėdų oda bei audinių mirtis dėl nepakankamos kraujotakos, vadinama gangrena.

Taip pat ant kojų ir pėdų gali atsirasti žaizdelių, kurios nesugyja arba gyja labai lėtai, kojų skausmas gali pasidaryti pastovus, net ir ilsintis, ant kojų pradeda augti mažiau plaukelių, o taip pat apatinės kojų dalys ir pėdos yra vis šaltesnės, palyginus su viršutine kojų dalimi.

REKLAMA
REKLAMA

„PAL sergantys žmonės dažniau patiria infarktą, insultą, dažniau tenka amputuoti galūnes“, – įspėjama šiame tinklapyje apie sveikatą.

Aukštas cholesterolis dažnai nesukelia jokių simptomų

Nepaisant to, aukštas cholesterolis dažnai nesukelia jokių simptomų, todėl ligos diagnozuojamos tik atlikus kraujo tyrimą. Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba teigia, kad daugiau nei du iš penkių žmonių Anglijoje turi aukštą cholesterolį, o tai kelia pavoju susirgti širdies ligomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu 6,5 milijono suaugusiųjų Anglijoje dabar vartoja lipidų kiekį mažinančius vaistus, pavyzdžiui, statinus. Statinai yra dažniausiai nuo aukšto cholesterolio vartojami vaistai, informuoja sveikatos apsaugos specialistai. Jie mažina organizme gaminamo cholesterolio kiekį.

Sveiką cholesterolio kiekį organizme galite palaikyti keisdami savo mitybos įpročius, daugiau judėdami ir mesdami rūkyti.

REKLAMA

Kanados Širdies ir insulto asociacija pataria: „Pagrindinė taisyklė yra vengti apdoroto maisto ir pusfabrikačių, net jei juose nedaug riebalų. Neriebus ir dietinis maistas dažnai turi labai daug kalorijų, druskų ir pridėtinio cukraus“.

Reguliariai tikrintis cholesterolį

Taip pat patariama valgyti daugiau vegetariško maisto – pupelių, lęšių, tofu ir riešutų – bei priprasti prisikrauti pilną lėkštę vaisių ir daržovių. Yra dvi pagrindinės riebalų kategorijos – sotieji ir nesotieji.

REKLAMA

Cholesterolio kiekis kraujyje didėja tuomet, kai valgoma per daug sočiųjų riebalų. Medikai teigia, kad dauguma žmonių jų iš tiesų valgo per daug. Jei jums nuo 40 iki 74 metų amžiaus, cholesterolio lygis jums turėtų būti tikrinamas visų įprastinių sveikatos patikrų metu.

Medikai taip pat rekomenduoja visiems suaugusiesiems, nepriklausomai nuo amžiaus, reguliariai tikrintis cholesterolį, net jei jokių simptomų jie nejaučia. Tyrimą reikėtų pakartoti kas penkerius metus arba greičiau, jei pirmojo rezultatai nebuvo geri.

Cholesterolio tyrimo metu išmatuojamas bendras cholesterolis, LDL cholesterolis, HDL cholesterolis ir bendras viso cholesterolio ir HDL cholesterolio santykis. Bendras cholesterolis turėtų būti 5mmol/L ar mažiau, jei esate sveiki, arba 4mmol/L ar mažiau tiems, kurie priklauso rizikos grupėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų