• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar kada nors susimąstėte, ar kūdikių gimimas priklauso nuo sezono? Pasirodo, tai nėra tik mitas – iš tiesų egzistuoja laikotarpis, kai pasaulį išvysta daugiau naujagimių nei įprasta.

Ar kada nors susimąstėte, ar kūdikių gimimas priklauso nuo sezono? Pasirodo, tai nėra tik mitas – iš tiesų egzistuoja laikotarpis, kai pasaulį išvysta daugiau naujagimių nei įprasta.

REKLAMA

Šis fenomenas pastebimas visame pasaulyje, tačiau priežastys, kodėl tam tikri metų laikai tampa kūdikių gimimo piku, slypi ne tik biologiniuose, bet ir kultūriniuose bei socialiniuose veiksniuose.

Kuriais mėnesiais dažniausiai pastojama?

„Paprastai daugiau kūdikių gimsta liepos, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais“, – sako Vašingtono universiteto Šiaurės vakarų medicinos centro akušerijos skyriaus vedėja Mary Lou Kopas.

Pasak jos, reikia skaičiuoti devynis mėnesius atgal ir pamatysime, kad dažniausiai pastojama nuo lapkričio iki sausio mėnesio.

REKLAMA
REKLAMA

Įrodymai taip pat nėra vien tik juokai. JAV Nacionalinio sveikatos statistikos centro duomenimis, šiaurinėse šalyse daugiau kūdikių gimsta birželio ir liepos mėnesiais, o pietinėse pikas pasiekiamas šiek tiek vėliau – spalio ir lapkričio mėnesiais. Tai reiškia, kad pagrindinis pastojimo laikas yra rudenį ir žiemą, rašo rightasrain.uwmedicine.org.

REKLAMA

Kodėl daugiau kūdikių gimsta rudenį ir žiemą?

Ar šiais mėnesiais padidėjęs gimstamumas susijęs su šaltesniu oru ir ilgesnėmis naktimis? O gal tai kažkas, susiję su biologija, ko tiesiog negalime paaiškinti?

Akimirkai užmerkite akis ir įsivaizduokite Bembį. Jūsų vaizduotėje tas mažas baltauodegis elniukas tikriausiai šmirinėja laukinėmis gėlėmis apsipylusioje pievoje – ir tam yra priežastis.

REKLAMA
REKLAMA

Gyvūnų karalystėje daugelis naujagimių pasirodo pavasarį, kai vėl atsiranda daug maisto šaltinių ir tikimybė išgyventi yra daug didesnė. Tam tikros gyvūnų rūšys išsivystė taip, kad patelės rujoja tik tam tikrais metų laikais.

M. L. Kopas sako, kad tas pats gali būti ir su žmonėmis, tačiau nėra pakankamai tvirtų įrodymų, kad būtų galima teigti vienaip ar kitaip.

Ji spėja, kad tam įtakos gali turėti socialiniai aspektai, pavyzdžiui, daugiau laiko praleidžiame lovoje, kai šalta ir tamsu, o biologiniai veiksniai, panašūs į tai, kas vyksta gyvūnų pasaulyje, taip pat gali turėti įtakos pastojimo tendencijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Akivaizdu, kad moterims menstruacijos būna kartą per mėnesį, ir mes žinome, kad moterys pastoja visais metų laikais, tačiau gali būti biologinis veiksnys, dėl kurio tam tikru metu esame vaisingesnės“, – aiškina ji.

Ji pridūrė, kad su žmonėmis yra taip, kad nors ir esame žinduoliai, išsivystėme iki tokio lygio, kad galime kontroliuoti savo aplinką, o sociologiniai veiksniai mums yra daug svarbesni.

REKLAMA

Didžiausias gimstamumas Lietuvoje – rugpjūtį

Gydytojas urologas Titas Simaška anksčiau „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ kalbėjo, kad yra objektyvių veiksnių, kodėl būtent rudenį lytinių santykių turima dažniausiai. Kita vertus, medikas juokauja, kad priežasčių lytiškai suartėti galima rasti visais metų laikais.

„Oficialios statistikos, kaip dažnai kuriuo metų laiku poros turi lytinių santykių, nėra, tą galime turėti iš įvairių apklausų, programėlių, kur, pavyzdžiui, suvedami pastojimai ar menstruaciniai ciklai. Bet visa tai labai subjektyvu, objektyviai tą pamatuoti sudėtinga“, – sakė T. Simaška. 

REKLAMA

Pasak jo, iš esmės yra stebima, kada yra didžiausias vaikų gimstamumas.

„Daugiausiai vaikų gimsta rugpjūtį, aišku, tai keičiasi priklausomai nuo valstybės – šiek tiek skiriasi šalys, kurios yra žemiau pusiaujo ir aukščiau.

Bet manoma, sezoniškumas ir turi įtakos ir pagal pastojimų dažnį jų daugiausiai įvyksta gruodį. Tada vėl galime žiūrėti, ar pastojimai yra susiję su lytinių santykių dažniais, nes pastojimas yra gyvenimo sprendimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Juk moteriai reikės vaiką išnešioti, taigi ne pastojimui reikia geriausios sveikatos, o išnešiojimui. Kodėl avelės gimsta pavasarį, nes kai avis bus nėščia, reikės, kad būtų daug žolės, tai lygiai taip pat su žmonėmis, tik mūsų gestacinis laikotarpis yra ilgas. Todėl turime turėti gerą mitybą nėštumo metu ir gimdyti palankiu oru“, – aiškino T. Simaška.

Jis nurodė, kad Lietuvoje didžiausias gimstamumas irgi yra rugpjūtį.

„Kai pagalvoju, aš pats gimęs liepos viduryje, mano dukra pagal Zodiaką Liūtė, brolis Liūtas, tai mes esame statistiniai lietuviai“, – juokėsi specialistas.

REKLAMA

Vis tik vertinant apklausas, kaip papasakojo gydytojas, dažniausiai vyrų ir moterų seksualinės mintys aktyviausios vasarą, nes yra mažiau rūbų, šilčiau.

„Bet taip žiūrint tai gali pritempti prie visko – pavasarį bunda gamta, dėl to visi nori turėti lytinius santykius, vasarą šilta, daug maisto, visi atsipalaidavę, mažai rūbų, rudenį yra niūru, norisi apsikabinti ir būti kartu – tad visur gali pritempti.

Vis tik didžiausias lytinių santykių dažnis yra rudenį, bet ne iš karto visos poros pastoja per pirmą mėnesį“, – pastebėjo T. Simaška. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų