Koks kosulys jau turėtų paskatinti pasitikrinti? Kas yra brochitas, plaučių uždegimas? O gal nepraeinantis kosulys jau išduoda ir astmą? Apie tai ir dar daugiau kalbama naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ su Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos gydytoja pulmonologe dr. Virginija Kalinauskaite-Žukauske.
Plaučių uždegimas, kitaip, pneumonija, yra viena pavojingiausių ūmių kvėpavimo takų ligų. Ši liga yra ne tik pakankamai dažna, galinti pasibaigti komplikacijomis, o kai kuriais atvejais ir mirtimi. Deja, bet plaučių uždegimas yra viena iš penkių dažniausių mirties priežasčių Lietuvoje. Paprastai plaučių uždegimas pasireiškia karščiavimu, bet jo simptomų yra ir daugiau: silpnumas, skausmas krūtinėje, galimai ir dusulys – ką naudinga apie šią ligą žinoti?
Kita kvėpavimo takų liga, kuri yra viena dažnesnių Lietuvoje – bronchitas. Paprastai jis atsiranda peršalus ir tinkamai gydant turėtų išnykti be komplikacijų. Vis tik, jei kosulys užsitęsia, po numanomu bronchitu gali slėptis ir kitos ligos.
„Pavyzdžiui, jeigu žmogus dažnai patiria bronchitą, dažnai kosi ir kreipiasi dėl pasikartojančių bronchitų, reikėtų pagalvoti, kad viena iš ligų galėtų būti ir astma. Be abejonės, yra ir daugiau ligų, bet iš tokių dažnesnių, kurios pasitaiko užsitęsus, pasikartojant bronchitams, yra astma. Tai lėtinė, uždegiminė kvėpavimo takų liga, kurią gali provokuoti virusinės infekcijos ir kiti įkvėpiamieji veiksniai“, – paaiškino V. Kalinauskaitė-Žukauskė.
Gydytoja sako, kad jei anksčiau žmogui tokia liga nebuvo diagnozuota, šaltuoju metu ji gali pasireikšti kaip bronchitas, o įsigilinus į ligos istoriją gydytojui gali kilti įtarimas, kad tai yra daugiau nei vien tik bronchitas.
Astma nėra reta liga ir yra diagnozuojama ganėtinai dažnai. Pavyzdžiui, jei plaučių uždegimu kasmet suserga apie 450 mln. gyventojų, kurių, veikiausia, dauguma pasveiksta, astma nuolat serga daugiau kaip 300 mln. žmonių.
Gydytoja sako, kad tinkamai parinkus vaistus, astmos simptomai tampa kontroliuojami ir žmogus ima jaustis gerai. Vis tik čia labai svarbu nepamiršti, kad astma – neišgydoma liga ir nustojus vartoti vaistus po kelių savaičių būklė pablogės. Tikėtina, kad ir toliau nevartojant vaistų, gali prasidėti ir plaučių pokyčiai, kurie gali būti ir negrįžtami.
Daugiau naudingų patarimų apie kvėpavimo takų ligas, simptomus, kurių nereikėtų ignoruoti ir reikalingą gydymą kviečiame sužinoti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Laidos metu kalbėjome šiomis temomis:
00:00 Temos ir pašnekovės pristatymas.
00:30 Plaučių uždegimas – viena pavojingiausių ligų: štai, ką naudinga žinoti.
04:58 Kada reiktų sunerimti, kad bronchitas kartojasi per dažnai.
06:30 Kosulį gali sukelti ir refliuksas, ypač, jei yra per mažas judrumas, viršsvoris, kiti rizikos veiksniai.
08:00 Kiek žmogus, persirgęs virusine infekcija, gali kosėti.
09:30 Su astma reikia gyventi visą gyvenimą: ji gali keisti savo simptomus.
13:30 Alerginė astma – kitokia, ką naudinga žinoti?
16:15 Plaučių uždegimu kasmet suserga apie 450 mln. gyventojų, astma nuolat serga daugiau kaip 300 mln. žmonių. Pastariesiems atsisakius vaistų liga neišnyks ir veikiausia, tik pablogės.
23:00 Kai kurie inhaliatoriai vadinami mėlynaisiais žudikais (angl. „Blue Killers“): kodėl ir kas jie
25:57 Nauji astmos gydymo būdai ir kaip jaustis geriau sergant arba sirgti lengviau?
30:40 Gydytojos patariams pacientams: kiekvienas turi norėti pažinti ir prisijaukinti ligą, o gydytoją laikyti savo draugu ir nebijoti paklausti