Kitas puikus dalykas, susijęs su svogūnais, yra ilgas jų galiojimo laikas. Laikomi vėsioje, tamsioje vietoje, jie visada būna po ranka, kai reikia. Tiesą sakant, tinkamai laikant, kai kurios svogūnų veislės gali išsilaikyti ištisus metus, rašo gardeners.com.
Kada nuimti svogūnų derlių?
Nuimti svogūnus yra paprasta. Iki vasaros vidurio, kai svogūnėliai pradeda plokštėti, prireikus galite pradėti rinkti pavienius svogūnus. Vėlyvą vasarą arba ankstyvą rudenį svogūnų lapai pradeda nykti ir tai prasideda ties svogūno „kaklu“ – vadinasi, augalas nustojo augti ir jį galima rauti. Pats laikas nuimti jų derlių.
Derliaus nuėmimas ir „viršūnėlių“ apdorojimas
Jei oras sausas ir negresia šalnos, augalus švelniai išrauname iš dirvos ir vieną ar dvi dienas paliekame darže. Jei drėgna ar gresia šalnos, nedelsdami perkelkite svogūnus po stogu – tiks ir garažo grindys ar dengta veranda. Paskleiskite svogūnus vienu sluoksniu, stengdamiesi jų nedaužyti. Idealiai tinka šilta (75–80 laipsnių F), sausa ir vėdinama vieta. Kai svogūnai vysta, jų „kaklas“ palaipsniui nudžiūsta, o oda susitraukia.
Kai stiebai bus visiškai išdžiūvę, galite žirklėmis nuo svogūno apačios nukirpti šaknis. Laiškus taip pat galima nukirpti, paliekant tik 1cm. Nulupkite svogūnus, kurie vis dar turi žalią kaklelį arba jei jie sugadinti ar pažeisti. Atneškite svogūnus į patalpas ir laikykite juos tinkliniuose maišuose, pintuose krepšiuose, lentynose ar plokščioje kartoninėje dėžėje su skylutėmis.
Kiek išsilaiko svogūnai?
Švelnesnius svogūnus reikėtų sunaudoti per kelias savaites. Aitrius svogūnus, kurie bus laikomi žiemai, reikia džiovinti dvi ar keturias savaites. Tinkamai laikomi svogūnai išlaikys savo kokybę 10–12 mėnesių. Norėdami geriausių rezultatų, svogūnus laikykite tamsioje, vėsioje vietoje (nuo 1,5-4.5C temperatūroje), pavyzdžiui, rūsyje, garaže ar pašiūrėje.