Apie tai, kaip atrodo gydytojo kardiologo kasdienybė, kokie ritualai prieš darbą ir darbo metu yra svarbūs papasakojo gydytojas kardiologas Arnas Karužas.
Medikas pasidalijo savo asmenine patirtimi ir tikino, kad pacientų kardiologams niekada netrūksta. Pasak jo, sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje ir pasaulyje, deja, nemažėja.
„Pacientų srautas visuomet išlieka gana didelis. Dabar yra šiek tiek įvykusių pokyčių ir atsirado daugiau pacientus konsultuojančių kardiologų, tad eilės yra sumažėjusios. Visgi, krūvio mes turime užtektinai“, – pasakojo A. Karužas.
Tipinė diena darbe
Paprašytas papasakoti apie tai, kaip atrodo jo įprasta diena darbe, gydytojas kardiologas atskleidė, kad kiekviena diena – dinamiška.
Jis pasakojo, kad veiklų, kuriomis užsiima, spektras yra labai platus. Visų pirma, jis užsiima susitikimais su pacientais.
„Didžiąją mano dienos dalį sudaro pacientų konsultavimas jiems rūpimais klausimais“, – apie pirmąją veiklą kalbėjo A. Karužas.
Taip pat specialistas užsiima ir diagnostinių tyrimų atlikimu. Pasak jo, tai antroji veikla, kuri labai stipriai imponuoja jo darbe.
„Aš dirbu Kauno klinikų Kardiologijos klinikos konsultacijų diagnostikos skyriuje, tad atlieku ir diagnostinius tyrimus“, – paaiškino jis.
Pasak jo, šie tyrimai – tai įvairūs širdies ultragarso ištyrimai, pritaikomi kiekvienam pacientui pagal jo poreikius.
Dar vienas aspektas, kuris, anot A. Karužo, prideda dinamikos, – buvimas gydytojų rezidentų ir studentų apsuptyje.
„Įvairovės čia tikrai netrūksta“, – apibendrino gydytojas kardiologas.
Kasdieniai ritualai
Mediko darbas gali būti labai įtemptas, tad neretai girdima, jog medikai turi tam tikrų ritualų savo darbe. Tai patvirtino ir A. Karužas, kuris pokalbio metu papasakojo apie savuosius.
Visų pirma, gydytojas kardiologas išryškino rytinės kavos svarbą. Jis pasakojo, kad nuo šio puodelio gardaus gėrimo prasideda kiekvienas jo rytas.
„Rytinės kavos gėrimas yra tas mano ritualas, be kurio negaliu pradėti konsultuoti pacientų, o kartu su kava privalau ir užvalgyti lengvus pusryčius“, – pasakojo pašnekovas.
Taip pat medikas kalbėjo, kad kiekvieną rytą atėjęs į darbą užsiima ir dar viena veikla. Tai – dienos darbų peržiūra.
Pasak jo, ši veikla padeda susidėlioti mintis ir dienos planų strategiją galvoje. Tuomet galima lengviau paskirstyti laiką.
„Prieš kiekvienos dienos pradėjimą aš visada mėgstu atsidaryti savo kalendorių ir pasižiūrėti kur, kiek ir kam galiu skirti laiko, kas gali užsitęsti, kam reikia skirti daugiau dėmesio, o kada galbūt galima laiką suspausti tam, kad būtų greitesnė ir efektyvesnė diena“, – antruoju ritualu dalijosi A. Karužas.
Sudėtingas paciento atvejis
Nors kartais ir pavyksta pradėti dieną taip, kaip suplanuota, visgi A. Karužas pasakojo, kad gydytojo kardiologo darbas yra kupinas iššūkių.
Pasak jo, vos prieš mėnesį laiko jis turėjo sudėtingą paciento atvejį, kuris sukėlė nemažai nerimo ir privertė gerai apsvarstyti, ar pavyko tinkamai pasirūpinti pacientu.
„Kaip ir daugeliui gydytojų, daugiausiai streso sukelia tie atvejai, kai pradedi galvoti, ar padarei viską, ką galėjai.
Praeitą mėnesį turėjau tokį atvejį, kuris buvo sudėtingas, nes pacientas vienu metu sirgo keletu skirtingų ligų, kurios buvo gana pažengusios stadijos ir klinikinius sprendimus priimti buvo sudėtinga.
Tad teko žiūrėti, kiek maksimaliai galiu imtis sprendimų ir priemonių, kad jam pagelbėčiau, atsižvelgiant į mane labai apribojančias gretutines ligas“, – apie atvejį pasakojo A. Karužas.
Šis įvykis gydytoją kardiologą privertė susimąstyti ir išgyventi ne vieną streso kupiną akimirką. Visgi, pasak jo, pacientui buvo suteikta visa įmanoma pagalba.
„Man pačiam buvo didelis stresas ir diskomfortas būti tokiam suvaržytam, nes labai mažai galėjau prisidėti prie paciento gerovės, tačiau manau, kad šiai dienai, žiūrint retrospektyviai, tikrai buvo padaryta viskas, kas įmanoma“, – pasidžiaugė pašnekovas.
Naudoja streso valdymo pratimą
Paklaustas apie tai, kaip elgiasi tokiose sudėtingose ir nerimo kupinose situacijose, A. Karužas pasakojo, kad griebiasi streso valdymo.
Pasak jo, visų pirma, labai svarbu visuomet išlikti profesionaliam ir sukontroliuoti kylančias emocijas. Jis pasidalijo praktikoje naudojamu pratimu, kuris jam padeda.
„Yra auksinė taisyklė – visada suskaičiuoti iki penkių ar dešimties ir tik tada mėginti priimti sprendimą. Galbūt kartais su sprendimais tai ir nepasiteisina, tačiau jų išraiška tikrai būna geresnė“, – atskleidė jis.
Taip pat medikas pasakojo, kad tokiais atvejais visuomet mėgina atkreipti dėmesį į bazinius dalykus, kurie jam svarbūs.
Jis pasakojo, kad tai – miego higiena, tinkama mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas, kuris padeda išlaikyti pusiausvyrą ir harmoniją.
„Aš pats stengiuosi išmiegoti bent 7-8 valandas, tad bandau nueiti miegoti iki 23 valandos, vėliausiai – iki vidurnakčio. Keliuosi apytikriai 7 ryte arba 7.30 ryte.
Iš esmės, kiek tai yra įmanoma, aš stengiuosi vadovautis šiais principais ir visuomet persižiūrėti, ar mano bazinis paketas yra stabilus ir prižiūrėtas“, – sakė jis.
Ne visada pavyksta atsiriboti
Paklaustas apie tai, ar visuomet pavyksta atsiriboti nuo darbo grįžus namo, A. Karužas tikino, kad ne.
Pasak jo, pasitaiko atvejų, kuomet pacientai gydytojui kardiologui paskambina ir po darbo valandų:
„Būna taip, kad pacientai kreipiasi į tave ir nedarbo metu. Tai sukelia pamąstymų apie pacientus po darbo“, – pasakojo jis.
Visgi, medikas išryškino, kad pasitaiko ir kitokių atvejų, kurių metu jis namuose mąsto apie pacientų situacijas.
Kartais tam tikros situacijos gydytoją kardiologą paliečia taip stipriai, kad jis netgi sapnuoja vienus ar kitus gydymo scenarijus.
„Pasitaiko ir taip, kad tiek būni pasinėręs į paciento atvejį, kad netgi sapnuoji naktimis. Kadangi sapnai yra labai pasąmoningas dalykas, ten galima susikurti iliuzijų, kurios nėra realistiškos.
Visgi, darbas yra svarbi gyvenimo dalis, tad kartais pasąmonė priverčia dar kartą pagalvoti apie situaciją ir apsvarstyti tuos scenarijus, kurie nebuvo apgalvoti“, – prisipažino jis.
Laisvalaikio užsiėmimai
Nors kartais nuo pacientų atvejų atsiriboti nėra lengva, tačiau A. Karužas pasidalijo ir veiklomis, kuriomis užsiima po darbo. Pasak jo, šie būdai padeda jam atsipalaiduoti.
Visų pirma, jis akcentavo bendravimą su draugais, kuris leidžia gydytojui kardiologui ištrūkti iš kasdienybės.
„Nors mano darbas yra bendrauti su pacientais, bet net ir poilsio metu aš mėgstu bendrauti su žmonėmis. Manau, kad mus supantys žmonės leidžia mums atsipalaiduoti, pailsėti, pabėgti nuo medicininio pasaulio į kitokią kasdienybę.
Tad labai mėgstu leisti laiką savo draugų rate ir mes dabar turime naują užsiėmimą. Kadangi Lietuva neseniai tapo nauja „Michelin“ restoranų sostine, tai dabar norime ir siekiame išbandyti skirtingas virtuves, skirtingas vietas, kuriose yra išskirtinis ir gardus maistas“, – šyptelėjo A. Karužas.
Taip pat po darbo pašnekovas mėgsta laiką leisti išsikraudamas fiziškai. Dėl to neretai gydytoją kardiologą galima sutikti sporto klube.
Jis pasakojo, kad nors anksčiau rinkosi žaisti lauko tenisą, visgi dabar jo sportinė veikla šiek tiek pasikeitė: „Dabar labiau esu perėjęs prie sporto salės treniruočių ir kartais plaukioju baseine.“
Be įvardintų veiklų pašnekovas mėgsta ir ramiai leisti laiką namuose. Tuomet jis įsijungia mėgstamus filmus ir pasidžiaugia ramybe.
A. Karužas pasakojo, kad labiausiai mėgsta „lengvus“ filmus, nes jie jam leidžia atsipalaiduoti. Taip pat gydytojas kardiologas įvardijo ir mėgstamiausią savo filmų žanrą.
„Be proto mėgstu mokslinės fantastikos filmus – man jie labai patinka“, – dalijosi jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!