• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parkinsono liga – tai lėtinė progresuojanti neurologinė liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų srities, dalyvaujančios judesių kontrolėje, ląstelės, todėl labiausiai sulėtėja ir pasunkėja judesiai. Ši baisi liga neaplenkė ir 67-erių tauragiškės Danutės (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais pasidalino savo istorija.

Parkinsono liga – tai lėtinė progresuojanti neurologinė liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų srities, dalyvaujančios judesių kontrolėje, ląstelės, todėl labiausiai sulėtėja ir pasunkėja judesiai. Ši baisi liga neaplenkė ir 67-erių tauragiškės Danutės (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais pasidalino savo istorija.

REKLAMA

Parkinsono liga moterį kankina jau beveik 9 metus, o ji su skausmu prisimena tą dieną, kai išgirdo šią diagnozę, su kuria turės gyventi visą savo likusį gyvenimą.

Ligos diagnozavimas

Jokių ankstyvųjų simptomų Danutė nejautė. Pirmieji simptomai buvo vis sujudėjusi ranka, o paskui kartais sujudėdavo ir koja. Vėliau stipriai pasikeitė ir eisena, o rankas bei kojas kratydavo dar stipriau.

Apsilankiusi pas vieną gydytoją, moteris išgirdo – kad viskas yra gerai, tačiau patarė išsitirti dėl stuburo. Taigi, Danutė apsilankė pas dar vieną gydytoją, kuris vos jai įžengus pro duris pamatė ir pasakė, jog jai yra Parkinsonas ir nusiuntė į klinikas, kur jai atliko visus reikiamus tyrimus ir nustatė antros stadijos Parkinsono ligą.

REKLAMA
REKLAMA

Bėgant metams mirė Danutės mama, o moteriai sveikata dar labiau pašlijo, Parkinsonas šiuo metu jau trečios stadijos, o nevartojant vaistų moteris labai blogai jaučiasi.

REKLAMA

„Kasdien man reikia vartoti labai daug vaistų, o jei jų nevartoju, viską darau žymiai lėčiau, man blokuoja kojas, negaliu lipti laiptais, o vaistai simptomus tikrai palengvina“, – pripažįsta pašnekovė.

Priežastis neaiški

Dėl ko Danutei atsirado ši liga – nėra aišku, nes priežasčių yra daugybė. Vieni sako, kad ji galėjo būti paveldėta, tačiau moteris teigia, jog giminėje niekas Parkinsono liga nesirgo. Taip pat ja susirgti galima nuo streso ar galvos traumų, tačiau ir šios priežastys atkrenta, mat moteris didelio streso ar galvos traumų turėjusi nėra.

REKLAMA
REKLAMA

„Net blogiausiam priešui nelinkėčiau šios ligos. Kiekvieną dieną kenčiu ir vis galvoju, kodėl man taip turėjo nutikti. Šiuo metu man yra sunku kalbėti, pinasi žodžiai, kartais kalbu per greitai, todėl manęs nesupranta.

Turiu pirmą neįgalumo grupę, man reikia nuolatinės priežiūros, pati negaliu net pasigaminti maisto. Jei nėra kur atsiremti – negaliu ir pastovėti“, – nusivylimo neslepia moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši liga nėra pagydoma

Kol kas Parkinsono liga nėra išgydoma, tačiau šiuolaikinis gydymas vaistais, chirurginiais metodais ir reabilitacijos priemonėmis leidžia kontroliuoti simptomus ir užkirsti kelią ligos komplikacijoms.

Anksčiau Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Parkinsono ligos, distonijų ir kitų judėjimo sutrikimų koordinacinio centro vadovė neurologė dr. Rūta Kaladytė-Lokominienė teigė, jog gerėjant ligos valdymo technikoms, pacientai išlaiko geresnę gyvenimo kokybę:

REKLAMA

„Šiandien Parkinsono liga iš esmės nesutrumpina išgyvenamumo. Tai yra ypač svarbu žinoti, nes kiekvienos lėtinės ligos diagnozė yra iššūkis tiek pacientui, tiek ir gydytojui.

Diagnozavusi Parkinsono ligą pacientui pasakau, kad tai yra viena geriausiai gydomų lėtinių neurologinių ligų, tačiau bus reikalingas glaudus bendradarbiavimas, nes ne mažiau nei 50 proc. sėkmės priklauso nuo paciento įsitraukimo į gydymą.“

REKLAMA

Rankų drebėjimas – jau vėlesnis požymis

Ligos priežasčių sąraše – genetinis polinkis ir aplinkos veiksniai: didėjantis pramonės skleidžiamų toksinų kiekis, sunkesnis jų pasišalinimas ne tik iš aplinkos, bet ir iš mūsų organizmo, atsirandantys nauji atmosferą teršiantys veiksniai, kurie veikia mūsų genetiką, medžiagų apykaitą, mikrobiomą (gausybės įvairių mikroorganizmų, gyvenančių žmogaus viduje, genomą).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors Parkinsono liga yra visos nervų sistemos liga, anksčiausi pakitimai atsiranda tose vietose, kur žmogaus organizmas glaudžiausiai kontaktuoja su aplinka – virškinimo traktas, oda, nosies gleivinė ir tinklainė.

„Vieni ankstyviausių požymių – uoslės ir skonio silpnėjimas ar net išnykimas, vidurių užkietėjimas, sulėtėjusi viso virškinamojo trakto motorika, pilvo pūtimas, skrandžio pilnumo jausmas ir pan“, – ligos pirmuosius simptomus vardijo dr. R. Kaladytė-Lokominienė.

REKLAMA

Pasak jos, tokie pacientų nusiskundimai gali signalizuoti apie ankstyvą ligą, o tai skatina  atkreipti dėmesį ir tokius pacientus specifiškai ištirti dėl Parkinsono ligos.  

Rankų drebėjimas, sulėtėjimas, rašysenos susmulkėjimas, pasikeitęs balsas – vėlesni ligos požymiai, kurie galėtų skatinti visuomenės budrumą atkreipti į juos dėmesį ir kreiptis konsultacijos į specialistus.

REKLAMA

„Dažniausiai rankos dreba ne dėl Parkinsono ligos. Net apie 5 proc. visos mūsų regiono populiacijos turi savaiminio drebėjimo geną. Tai reiškia, kad virš 65 metų žmonėms, kai kam ir anksčiau, dreba rankos laikant daiktus, stiprėja susijaudinus, kartais gali drebėti ir galva.

Patiriant tokius simptomus reikėtų pasikonsultuoti, nes rankų drebėjimas taip pat yra ir vienas iš Parkinsono ligos simptomų. Tačiau šios ligos atveju rankos dreba tada, kai jos atpalaiduotos – paėmus daiktus drebėjimas sumažėja ar net išnyksta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žymiai specifiškesnis požymis yra sulėtėjimas, raumenų sustingimo ir nejudrumo pojūtis. Tačiau, jei šitas mitas skatina pasitikrinti, tegu jis gyvuoja“, – sakė dr. R. Kaladytė-Lokominienė.

Ankstyva diagnostika

Pajutusiems minėtus simptomus – judesių sulėtėjimo ir raumenų sustingimo bei nelankstumo jausmą, pablogėjusią koordinaciją, drebėjimą, užkietėjančius vidurius, silpnesnę uoslę ar skonį, liūdną nuotaiką, blogą miegą, nuovargį – patariama kreiptis konsultacijos, pirmiausia – į šeimos gydytoją.

REKLAMA

Pacientui bus atlikti tyrimai, kurie patvirtins arba paneigs kitus galimus sutrikimus, atsiradusius po persirgtos virusinės ligos, dėl skydliaukės funkcijos sutrikimų, mažakraujystės, depresijos. Po tyrimų šeimos gydytojas nuspręs, ar pacientui reikalinga neurologo konsultacija.

„Parkinsono liga sergančių pacientų laboratoriniuose tyrimuose pakitimų nėra arba jie nesusiję su patiriamais simptomais.

Tais atvejais reikalingas vaizdinis galvos smegenų ištyrimas, kad būtų atmesti kiti galvos smegenų pažeidimai, atsiradę po persirgtų kraujotakos sutrikimų, trauminių ir kitų pažeidimų, – aiškino dr. R. Kaladytė-Lokominienė. – Po vaizdinių galvos smegenų tyrimų, kuriuose ankstyvos ligos atveju pokyčių nestebima, gali būti atliktas specifinis radionuklidinis ištyrimas, kuris itin tiksliai – 98–99 proc., atvejų – gali patvirtinti ar paneigti Parkinsono ligos diagnozę.

REKLAMA

Vardindami tyrimus turėtume pasakyti ir apie genetinio ištyrimo galimybę – jei vienam iš pirmos eilės giminaičių buvo nustatyta ši liga, diagnostikai gali padėti ir genetinis tyrimas.“

Gydymo schemoje – socialinio aktyvumo svarba

Pacientai dėl įtariamos Parkinsono ligos ar kitų judėjimo sutrikimų konsultuojami VUL Santaros klinikų Parkinsono ligos ir kitų judėjimo sutrikimų konsultacijų kabinete.

REKLAMA
REKLAMA

R. Kaladytė-Lokominienė: „Šiuos pacientus gydome bendradarbiaudami su kolegomis – neurochirurgijos, radiologijos specialistais, mūsų ligoninėje vyksta specialistų ir pacientų mokymas, kuris ypač svarbus dėl pacientų įsitraukimo į gydymą.

Pacientas laikomas centrine komandos dalimi, o jį supa gydytojų komanda – neurologas, šeimos gydytojas, reabilitacijos specialistas, jei reikia – psichiatras, neurochirurgas, socialinis darbuotojas, slaugos ir kiti specialistai.“  

Pasak gydytojos neurologės, gyvenimo būdo pakeitimai gali prisidėti prie to, kad net ir genetiškai nulemta liga pasireikš vėliau, o paciento gyvenimo kokybė bus geresnė.

„Ypač svarbi fizinė ir socialinė veikla – fizinis aktyvumas skatina nervų sistemos plastiškumą, organizmo rezervų įsijungimą, gerina vaistų poveikį.

Gyvybingas dalyvavimas įvairiose meninėse ir sportinėse veiklose, pažinimo funkcijų treniravimas, socialinė įtrauktis labai svarbi, nes skatina pasitempti ir negailėti savęs, tai tarsi stimulas nepasiduoti“, – patarė dr. R. Kaladytė-Lokominienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų