• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinė sporto turizmo federacija 2012 metų Vilniaus universiteto žygeivių klubo (VUŽK) "rankliuftų žygiui" centriniame Pamyre skyrė trečią vietą tarptautinėse varžybose. Tokio lygio laimėjimo nei Lietuvos alpinistai, nei keliautojai nepriklausomos Lietuvos laikais dar nebuvo iškovoję!

REKLAMA
REKLAMA

 

2012 metų liepos 23-rugpjūčio 16 dienomis Donato Zigmanto vadovaujama VUŽK klubo komanda praėjo 6-os (aukščiausios) kategorijos kalnų žygį centriniame Pamyre (Tadžikistane), kurį vaizdžiai pavadino "Rankliuftų žygiu".

REKLAMA

Lapkričio mėnesį šis žygis buvo pripažintas stipriausias Lietuvoje ir Pabaltijyje.

2013 metų kovo 5 dieną Maskvoje baigusi posėdžiauti Tarptautinės sportinio turizmo federacijos teisėjų kolegija nusprendė, kad VUŽK komanda (Donatas Zigmantas (grupės vadas), Juras Jorudas (vado pavaduotojas), Irmantas Kašalynas, Laurynas Marcinkus) tarptautinėje arenoje yra verta bronzos medalių.

REKLAMA
REKLAMA

Neakivaizdinėse varžybose rungėsi 2012 metais sportinius žygius praėjusios ir komisijai ataskaitas pateikusios komandos. Keliautojai buvo vertinami keturiose skirtingose klasėse: pėsčiųjų, vandens, slidžių ir kalnų.

Kalnų žygių klasei ataskaitas pateikė 31 komanda iš 5 skirtingų šalių: Rusijos (23 ataskaitos), Ukrainos (5), Moldovos (1), Kazachijos (1) ir Lietuvos (1).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net šeši žygiai pretendavo į aukščiausią sudėtingumo kategoriją (šeštą), bet teisėjų kolegija ne visus šešis pripažino atitinkančius šios kategorijos reikalavimus.

VUŽK komandos žygio maršrute yra visos šeštajai kategorijai reikalingos sudėtingiausios perėjos, bet, kaip užsiminė teisėjų kolegijos narys David Lechtman, bendras įveiktų kliūčių skaičius yra mažokas ir VUŽK komanda būtų gavusi daugiau vertinimo balų jei būtų praėjusi dar bent porą paprastesnių ir techninių sunkumų nesudarančių perėjų.

REKLAMA

Tarptautinė sportinio turizmo federacija vienija šešias valstybes (Rusiją, Ukrainą, Baltarusiją, Kazachiją, Moldovą ir Lietuvą) ir rengia šių šalių keliautojų varžybas.

Autonominiai sportiniai žygiai - kelionės laukiniuose kraštuose, kai komandos nariai keliauja ir visą daugiadienės kelionės mantą transportuoja vien tik savo raumenų pagalba Tarybų sąjungos laikais buvo vystomi, skatinami, ir populiarinami visoje buvusioje sąjungoje.

REKLAMA

Komunistinei valstybei sužlugus, tokių žygių entuziastai įsteigė tarptautinę sportinio turizmo asociaciją, kuri ir toliau vienija tokių kelionių mėgėjus. Didžiausi pasaulyje tokio pobūdžio žygių entuziastai pasaulyje išliko rusai.

VUŽK "Rankliuftų žygio" dalyvius šiose tarptautinėse varžybose aplenkė tik dvi Maskvos aviacijos instituto (МАИ) turistų klubo komandos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visą prizininkų pakylą užėmė po Tadžikistano Pamyro kalnus keliavusios grupės. Pirmąją vietą iškovojo A. Lebedevo vadovaujama МАИ komanda, kuri žygiavo per šiaurinį Pamyrą ir nauju maršrutu užkopė į Lenino 7150 m viršūnę.

Antrąją vietą užėmė to pačio klubo, bet S. Romanenkovo vadovaujama komanda keliavusi po rytinėje Pamyro kalnų dalyje esantį Mukzolo kalnagūbrį.

REKLAMA

Ketvirtojoje vietoje liko į centrinį Kaukazą kopusi ukrainiečių grupė iš Kijevo.

Jūsų dėmesiui kelios įspūdingos akimirkos iš lietuvių žygio, kurias papasakojo „alpinizmo.vikis.lt" vadovas Donatas Zigmantas:

"VI-os kategorijos žygį, kurio metu mes perlipome dvi 3B ir dvi 3A perėjas. Aš norėčiau pasidalinti įspūdžiais apie vieną iš jų, o būtent, apie Rytinę Byrs (3B) perėją.

REKLAMA

Mes priėjome prie jos, likus trim dienoms (iš 23 dienų) iki žygio pabaigos. Pakilimas į perėją iš rytinės pusės žymesnių sunkumų nesudaro, tik teko kiek paklaidžioti tarp plyšių viršutinėje Šafak (vakaro žara tadžikiškai) ledyno dalyje.

Kadangi šiais metais Pamyre iškrito labai daug sniego, pora statesnių šlaitų prieš perėjos balną irgi įveikėme nesunkiai, nes neteko lipti pliku ledu, o iki 45 laipsnių statumo šlaituose įsimušėme pėdas ir dar prieš 11 valandą jau buvome ant perėjos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia greitai pavalgėme pietus ir pasiruošėme leistis žemyn. Pradžioje, nors gan statu, kokius 200 m nulipome susirišę ryšiais iki kol šlaito statumas pasiekė apie 60 laipsnių. Nuo čia prasideda apie 500 m aukščio ledinė/snieginė siena.

Kabinome virves, kurias nusiėmėme arba su išsisukančiu ledsriegiu, arba, kur daugiau sniego, paskutiniam nulipant su apatine sauga.

REKLAMA

Nuotykiai prasidėjo, kai, bandant nusitraukti, pirmąją virvę, neišsisuko ledsriegis, kas sukėlė tam tikrą emocijų pliūpsnį ir Jurui teko lipti atgal sutvarkyti situacijos. Po to viskas vyko sklandžiau, ir iki palėkštėjimo apačioje pakabinome 13 virvių.

Tiesa, paskutiniam besileidžiančiam apatinėje šlaito dalyje dar teko peršokti bergšrundą. Po to ryšiais nusileidome iki ledyno išlėkštėjimo. Taip mes per 5 valandas numetėme 700 m aukščio ir paėję iki lygesnės vietos ant ledyno, prieš prasidedant ledokričiui, sustojome nakvynei, tikėdamiesi, kad didžioji perėjos dalis jau įveikta.

REKLAMA

Įsivaizduojame save pasiilgtose vilnijančiose žaliose pievelėse, bei „girdime" įžymiojo reliktinio beržynėlio Byrs slėnio apačioje sodriai žalių lapų šlamėjimą. Visa tai mūsų turėjo laukti kitos dienos popietę.

Deja, kaip pasirodė, mūsų priešakyje dar laukė daug įdomių ir nenumatytų momentų. Kitą dieną susiruošėm gan anksti, nes iš vienos 2008 metų novosibirskiečių žygio ataskaitos žinojome, kad viršutinėje ledokričio dalyje mūsų laukia sunkus praėjimas.

REKLAMA
REKLAMA

Pradžioje išžvalgėm dešinįjį ledyno kraštą, nes nuo perėjos atrodė matėsi įmanomas praėjimas, taip išvengiant leidimosi per patį ledokritį. Deja pradžioje daug žadantis praėjimas užsibaigė suspaudimu tarp ledo bokštų ir stačios sienos. Taigi pasileidome zigzaguodami palei kairįjį kraštą, kur bent jau pradžioje praėjimas buvo.

Netrukus mes atsidūrėme ledo bokštų labirinte. Leistis tarp jų į 30- 50 m gylio ledo tarpeklius ir vėl iš jų lipti pagundos nebuvo. Vėl bokštų viršumi pasileidome į žvalgybą ieškoti įmanomo praėjimo. Nemažai paklaidžiojus ir pašokinėjus (labai „smagu" skristi virš ledinio chaoso apačioje), pavyko išpainioti labirintą iki vietos kur matėsi nusileidimas iki kairiojo ledyno borto, kuriame buvo viltis rasti normalų praėjimą.

Pakabinam trumputę 10 m virvę ir dar nutiesiam 50 m turėklą su keletos metrų nusileidimu gale prie kairiojo ledyno borto. Viską praeiname gan operatyviai ir pusė dvylikos susirenkame ant kairiojo šlaito ir įsistebeilijame į apylygę ledyno dalį apačioje.

Tiesa, ta apylygė dalis už poros kilometrų kažkaip įtartinai užsilenkia ir tolesnės perspektyvos nesimato. Nežiūrint to mūsų galvose dar garsiau sušlama berželiai ir čiurlena skaidrūs upeliai. Tuo tarpu purvinais snieginiais šlaitais sėkmingai leidžiamės žemyn, šlaitai vėliau pereina į nuobiryną, kuris priveda prie ledinio skardžio.

REKLAMA

Tokios vietos nebuvo aprašyta prieš keturis metus rašytoje ataskaitoje. Tampa akivaizdu, kad reikės kabinti virves. Vieta apačioje išties nemaloni, purvini statūs lediniai šlaitai aplipę kartais nusiritančiais akmenimis ir siauras praėjimas per vidurį, į kurį tie akmenys ir nuslysta. Leistis į tokią kloaką labai nesinori.

Kol visi stebi, kokiu dažniu ir kokio dydžio akmenys atakuoja kloaką, man tenka be kuprinės sulakstyti atgal aukštyn patikrinti apėjimo kelio. Grįžus likę komandos nariai informuoja, kad kloakos apšaudymas nėra toks baisus, kaip atrodė pradžioje. Nusprendžiame leistis.

Tam prireikia pakabinti pora virvučių, vieną tiesiai nuo ledinio skardžio ir kitą statesnėje vietoje jau pačioje kloakoje. Viską prabėgame sėkmingai ir įsivaizduojamų berželių žalumas pradeda užliūliuoti sąmonę.

Toliau gan lygus ledynas, akivaizdžiai gigantiškų ledo griūčių pėdsakai, po kuriais vanduo išsigraužęs latakus. Čia galima rasti skylių, panašių į lavos tunelius, randamus prie ugnikalnių. Svarbiausia neužlipti ant labai plonos tunelio sienelės ir neprasmegti.

Mes greitai pasileidžiame link išsiilgtųjų berželių. Pakeliui su pakylėta nuotaika pavalgome pietus, vis tik žygį baiginėjame su stipria 3B perėja. Po to nužingsniuojame iki lygios ledyno dalies pabaigos.

REKLAMA

Čia, pagal 2008 metų aprašymą turėtų būti vienas statesnis nusileidimas, toliau nesunkus perėjimas ledynu į kitą pusę, išlipimas į dešinę moreninę kišenę pilną čiobrelių ir kitų kvepiančių žolelių ir žemyn pas berželius. Palaviravę tarp plyšių, stabtelime apsidairyti, tačiau kažkaip lengvo nubėgimo žemyn iškart nesimato ir, apskritai, tolesnį slėnį užstoja suplyšinėjusi iškilusi ledyno dalis. Nebėda, Juras, Irmantas ir Laurynas išsivaikšto į skirtingas puses ieškoti nusileidimo, o aš popieriuose tikrinuosi, ar mūsų tikrai nelaukia dar kažkoks sunkus etapas, vis tik berželiai laukia, o be to iki slėnio apačioje, iš kurio mus turėtų paimti visureigis ir vežti tiesiai į oro uostą, dar labai toli, o diena jau artėja prie pabaigos ir lieka tik dar viena žygio dienelė.

Galų gale ir aš nusprendžiu apsidairyti ir apeidamas arba peršokdamas plyšius stengiuosi pasiekti kuo aukštesnį ledyno tašką. Man beartėjant prie jo, pradeda atsiverti panorama.

Tačiau vietoje to, kad tolesnis slėnis atsivertų prieš mane, jis po truputį atsiveria giliai po manimi. Jausmas toks, kad paskutiniais laipteliais lipi į dangoraižio apžvalgos aikštelę ir pradeda matytis apačioje už poros šimtų metrų esančios detalės. Viskas labai stačiai sminga žemyn, ir akivaizdu, kad aš stoviu ant dramatiškai krentančio žemyn ledokričio viršaus.

REKLAMA

Čia aš ir suprantu, kad Byrs ledynas mūsų lengvai nepaleis, ir kad berželiams ir kitiems jų žaliesiems broliams mūsų teks palaukti ilgėliau. Pradžioje randame nulipimą į taip vadinamą rankliuftą, vietą tarp ledyno ir ledyno borto. Bet juo pavyksta nueiti labai netoli - prieiname vietą, kur viskas prasmenga po kojomis.

Čia iš šono neblogai matosi pats ledokritis, kur penkiaaukščio namo dydžio ir didesni ledo bokštai pasvirę griūva vienas ant kito. Prieš ketverius metus kolegos iš Rusijos tikrai nesusidūrė su tokia situacija.

Visame ledokrityje jaučiasi labai daug įtampos, visi tie ledkalniai ir bokštai turėtų netrukus sugriūti ir kolegos dar po kelių metų (tikėsimės, kad tokių bus) pamatys visai kitokį vaizdą. Nors šviesaus dienos laiko liko labai nedaug, mes zonduojame tiesioginio leidimosi pro ledinius bokštus variantą, o taip pat ir apėjimą kairiuoju uoliniu ledyno bortu. Neaišku, kiek virvių pareikalautų leidimasis tiesiai žemyn, mes pabandymui pakabiname tik vieną.

Man ja besileidžiant pasidaro akivaizdu, kad viskas per daug pavojingai apšaudoma krentančiais nuo ledokričio bokštų akmenimis. Nusprendžiame ropštis į ledyno bortą ir bandyti pasiekti moreninę kišenę. Tam pakabinam tris virves: vieną į viršų ir dvi traversu link kišenės.

REKLAMA

Einame visur su katėmis, kurios žymiai geriau nei batai kabinasi į vietomis kietą susigulėjusį nuobiryną. Kol mes traversuojame byrančius uolinius šlaitus, visiškai sutemsta, o mes vis dar ant 45 laipsnių stataus šlaito, kur negali per daug muistytis, kad nenuslystum.

Įsižiebiame prožektorius ant šalmų ir jau be virvių vorele traversuojam šlaitu toliau į kairę tikėdamiesi palėkštėjimo, kurį galų gale prieiname. Visi labai ištroškę, ir guodžia viltis, kad kol buvo šviesu toli apačioje atrodė matėsi balkšva bala ledyno kišenėje, vadinasi, turėtų būti vandens. Patraukiam šlaitais tiesiai žemyn, dulka ir mūsų burnos visai perdžiūva.

Dėl nuovargio reikia atidžiai žiūrėti, kur statai kojas, kad jų neišsisuktum ir nenusiverstum kūlversčiais žemyn. Prožektoriai kažkaip neskuba nušviesti blizgančio vandens, bet mes judame tolyn. Galų gale kažkas pradeda baltuoti.

Deja, kas iš viršaus atrodė, kaip balkšva bala, pasirodo beesanti plokščia vieta, pilna balto dulkančio smėlio. Dar juo paeiname, kol mums prieš nosį pasibaigia ir pati ledyno kišenė. Tamsoje leistis ant ledyno nesinori, nes neaišku, kas ten laukia. Nusprendžiame stoti čia pat. Besileisdami matėme kiek blizgančius akmenis, ir, ten suvaikščioję, randame pilko drumzlino vandens. Vandens purvinumui paslėpti, verdamės kakavą. Aišku, čia nėra berželių ar net žolytės, bet yra vieta poilsiui ir šiek tiek murzino vandens atsigaivinimui. Pagaliau po 20 virvių ir labai intensyvios dienos pilnos įtampos ir įspūdžių sustojame nusnūsti..."

Šalis: Tadžikistanas

Vadas: Donatas Zigmantas

Dalyviai: Donatas Zigmantas, Juras Jorudas, Laurynas Marcinkus, Irmantas Kašalynas

Kategorija: VI  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų