Skrandžio refliuksas mediciniškai vadinamas gastroezofaginiu refliuksu (GER).
Skrandžio refliukso liga
Gydytoja atskleidė, kad liga gali sukelti itin nemalonius simptomus, kurie ne tik gadina gyvenimo kokybę, bet gali sukelti ir komplikacijų.
„Gastroezofaginės refliuksinės ligos (GERL) terminas taikomas visiems asmenims, kuriems skrandžio turinio refliuksas sukelia varginančius, su GER susijusius simptomus. Jie blogina gyvenimo kokybę ir gali sukelti komplikacijų.
GER galima vadinti GERL, kai endoskopinio tyrimo metu yra nustatomas erozinis ezofagitas. Tada atsiranda simptomų, turinčių įtakos gyvenimo kokybei, ir kai refliuksai sukelia ilgalaikes komplikacijas: peptines struktūras-susiaurėjimus, opas, kraujavimus, Barreto stemplę ar net stemplės vėžį“, – pokalbio metu paaiškino gydytoja.
Liga itin dažna
Anot gastroenterologės D. Vižinytės, GERL yra kur kas dažniau nustatoma vyrams. Visgi, moterys ligos taip pat neišvengia, ji dažnai pasireiškia nėštumo metu.
„GERL vyrams nustatoma 2-3 kartus dažniau nei moterims. Nežiūrint to, GERL yra dažnas reiškinys nėščioms moterims, 48–79 proc. nėščiųjų jaučia rėmens graužimą.
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra dažnas virškinimo sutrikimas, kuriuo serga apie 40 proc. suaugusių. Taip pat šia liga serga ne tik suaugusieji, bet ir vaikai“, – atskleidė gydytoja.
Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad ši liga būdinga išsivysčiusioms šalims, o ja dažniausiai serga būtent vienos rasės atstovai:
„Sergamumas GERL pasaulyje kasmet didėja. Liga dažniau sergama gerai išsivysčiusiose Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos šalyse. Taip pat dažniau ja serga baltaodžiai, o ne azijiečiai ar juodaodžiai.“
Ligą išduodantys simptomai
Kalbėdama apie skrandžio refliukso simptomus D. Vižinytė juos suskirstė į keturias grupes. Jomis gydytoja atskleidė, kurie simptomai dažniausi, o kada nedelsiant reikėtų kreiptis į gydytojus.
„Dažniausi pasitaiko tokie GERL simptomai, kaip rėmens graužimas ir atsirūgimas rūgščiu turiniu. Rėmenį dažniausiai graužia pirmą valandą pavalgius, gulint ar dirbant pasilenkus, o atsirūgstama rūgščiu turiniu tuomet, kai jaučiamas rūgštus ar kartus skonis gerklėje“, – paaiškino gydytoja.
Pasak gastroenterologės, taip pat pasitaiko ir kitokių simptomų, tokių kaip disfagija (apsunkintas rijimas), odinofagija (skausmingas rijimas), gumulo gerklėje jausmas, užkimimas, krenkštimas, lėtinis kosulys, laringitas, astma, dantų erozija, blogas burnos kvapas, liežuvio apnašos, krūtinės skausmas ar diskomfortas epigastriume.
Taip pat gydytoja išskyrė įtariamas GERL asociacijas: faringitą, sinusitą, idiopatinę plaučių fibrozę, pasikartojantį vidurinės ausies uždegimą (otitą).
D. Vižinytė pridėjo, kad yra ir simptomų, kuriuos patyrus reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją. „Tai kraujavimas iš virškinamojo trakto, toks kaip vėmimas krauju ar su kraujo priemaišomis, tuštinimasis juodu turiniu, dar žinomas kaip melena.
Taip pat reiktų kreiptis į gydytoją, jeigu vemiama, patiriama disfagija ar odinofagija, kinta svoris, stokojama geležies ar juntamas maisto užstrigimas“, – pridėjo gastroenterologė.
Galima sau padėti
Norint numalšinti GERL simptomus svarbu žinoti, kad tam yra nemedikamentinių priemonių. Joms nepadėjus, rekomenduojama kreiptis į gydytojus.
„Nemedikamentinėms priemonėms priklausytų gyvenimo būdo ir mitybos pokyčių keitimas. Galėtų padėti svorio mažinimas, rūkymo ir alkoholio atsisakymas, veržiančių drabužių nevilkėjimas. Taip pat siūlau pakelti lovos galvūgalį miegant ar naudoti didesnę pagalvę.
Kalbant apie maistą, tai jį reiktų valgyti nedideliais kiekiais, nepersivalgant. Taip pat svarbu sportuoti nepavalgius, o paskutinį kartą dienoje pavalgyti likus 3 valandoms iki miego.
Dar reiktų atkreipti dėmesį į GERL simptomus sunkinantį maistą. Vengti riebaus, aštraus, saldaus, sunkiai virškinamo maisto, kofeino, citrusinių vaisių ir sulčių, rūgščių uogų, gazuotų gėrimų. Reiktų ypač vengti potencialiai kenksmingų vaistų, ypač NVNU“, – apie nemedikamentines refliukso gydymo priemones kalbėjo gydytoja.
Jeigu simptomams nemedikamentinės priemonės nepadeda, o simptomai vis aštrėja, tuomet D. Vižinytė rekomenduoja kreiptis į medikus.