• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lauke paspaudus šaltukui prasižiojate įkvėpti ir staiga dantis nugelia skausmas – tai pakankamai dažnas reiškinys. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, net 92 proc. žmonių vargina jautrių dantų problema. Dažniausiai kenčia jauni – 2540 m. žmonės, nes vyresniame amžiuje keičiasi danties struktūra ir ši problema sumažėja. Tačiau kas sukelia dantų jautrumą?

Lauke paspaudus šaltukui prasižiojate įkvėpti ir staiga dantis nugelia skausmas – tai pakankamai dažnas reiškinys. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, net 92 proc. žmonių vargina jautrių dantų problema. Dažniausiai kenčia jauni – 2540 m. žmonės, nes vyresniame amžiuje keičiasi danties struktūra ir ši problema sumažėja. Tačiau kas sukelia dantų jautrumą?

REKLAMA

Pasak BENU vaistininkės Indrės Kolomyjskės, dantų jautrumas nebūtinai yra liga, dalis žmonių iš prigimties turi jautrius dantis dėl plono emalio sluoksnio, o kiti šį nepatogumą patiria laikinai – valgant ledus, geriant karštą kavą arba atšalus orui.

Dantų jautrumą gali paskatinti įvairūs veiksniai: šaltis arba karštis, netinkamo dantų šepetėlio naudojimas, per dažnas dantų balinimas, griežimas dantimis, įskilęs dantis ar nebesandari plomba, rūgštus maistas, gazuoti gėrimai, įvairios virškinimo trakto ligos. Besilaukiančios vaikelio moterys pirmaisiais nėštumo mėnesiais taip pat gali skųstis atsiradusiu dantų jautrumu.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tai tik veiksniai ir jų gali būti daugybė, o pagrindinė dantų jautrumo priežastis yra pažeistas danties emalis arba dantenų problemos, dėl kurių atsiveria jautrusis dantų sluoksnis – dentinas.

REKLAMA

„Emalis yra viršutinis dantų sluoksnis, kurio funkcija – saugoti danties pagrindą dentiną ir mažą kraujagyslių, nervų bei limfmazgių raizginį – pulpą. Dentine yra daugybė kanalėlių su nervinėmis galūnėmis, einančių nuo pulpos iki emalio paviršiaus. Todėl, atsiradus emalio pažeidimams, kanalėliai apsinuogina ir nerviniai receptoriai pradeda jautriau reaguoti į bet kokį dirgiklį – žmogus pajunta dantų skausmą. Jautresni paprastai būna priekiniai viršutiniai ir apatiniai dantys, – pranešime spaudai sako I. Kolomyjskė.

REKLAMA
REKLAMA

Vyresnius žmones jautrių dantų problema kamuoja rečiau, nes, bėgant metams, savaime keičiasi danties struktūra. Vyresnių žmonių dantų pulpa yra mažesnė, o pats dantis susideda iš daugiau kietųjų audinių, todėl dirgikliams sunkiau pasiekti nervines galūnėles ir aktyvuoti skausmo signalą.

Kaip prižiūrėti jautrius dantis ir sumažinti nemalonius pojūčius?

Jeigu dantys dažnai veikiami labai skirtingų temperatūrų: karštas–šaltas maistas, kvėpavimas per burną lauke žiemą, atsiranda dantų įtrūkimai – mikroskopiniai emalio pažeidimai. Tačiau žalos gali pridaryti ir netaisyklingas dantų valymas, kuomet emalis pažeidžiamas per daug intensyviai šveičiant, stipriai spaudžiant kietą dantų šepetėlį. Taip pat jautrių dantų situaciją gali pabloginti dantų pasta su abrazyviomis šveičiamosiomis dalelėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nevalia daryti klaidos ir mestis į kitą kraštutinumą – vengti gerai nuvalyti dantų, nes susikaupusios apnašos gali sukelti ėduonį ir dantenų ligas.

Vaistininkė pasakoja, kad svarbu atidžiai rinktis dantų priežiūros priemones – dantų šepetėlį, tarpdančių siūlą, dantų skalavimo skystį ar balinimo priemones. Šepetėlis turi būti minkštas, šereliai pasiekti gilesnes tarpdančių vietas. Dantų skalavimo skystis jautriems dantims turi būti be alkoholio.

REKLAMA

„Dantų pastą taip pat rinkitės specialiai jautriems dantims, nes tokiose pastose ne tik nebūna dantis dirginančių ingredientų, bet jos dar ir papildytos dantų jautrumą mažinančiomis medžiagomis. Kai kuriose pastose esantys bioaktyvūs mikrokristalai padeda atkurti pažeistą dantų emalį įsiskverbdami į mažiausius emalio įtrūkimus bei užpildydami atsivėrusius kanalėlius“, – pasakoja vaistininkė.

Kokių medžiagų reikėtų dairytis, renkantis dantų pastą jautriems dantims? Fluoro – jis apsaugo nuo ėduonies ir sustiprina dantų emalį, ksilitolio – jis suardo bakterijų kolonijas ant dantų paviršiaus ir taip mažina apnašų susidarymą bei skatina dantų remineralizaciją. Taip pat kalio nitrato ar natrio monofluorfosfato – jie malšina skausmą, uždarydami dantų kanalėlius ir taip nutraukdami skausmo dirgiklio perdavimą nervams.

REKLAMA

„Greitam skausmo malšinimui piršto galiuku užtepkite tokios dantų pastos tiesiogiai ant jautraus danties ir švelniai masažuokite apie vieną minutę.  Parodontozės pažeistus dantis ir jautrias dantenas ramina dantų pasta su žagreniu, ramunėlėmis, dilgėlėmis ar čiobreliu“, – prideda vaistininkė.

Maistas taip pat yra svarbus veiksnys, galintis sukelti dantų jautrumą. I. Kolomyjskė pataria vartoti mažiau gazuotų gėrimų, po rūgštaus maisto (kava, arbata, vaisių sultys ir kt.) burną praskalauti vandeniu, taip sumažinant dantų erozijos riziką. Jeigu dantų jautrumas jaučiamas nuo saldaus maisto, reikia kreiptis į gydytoją – tai gali būti ėduonies požymis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Emalis gali suplonėti, jeigu naktimis griežiate dantimis. Tokiu atveju prieš miegą venkite kofeino turinčių produktų, laikykitės sveiko poilsio ir darbo režimo, raskite efektyvių būdų malšinti stresui. Jeigu dantų griežimas nesiliauja, pasitarę su odontologu, įsigykite specialias dantų apsaugas – kabes“, – pataria vaistininkė.

Jeigu dantų jautrumas nesiliauja, kreipkitės į odontologą. Vizito neatidėliokite, jeigu pastebėjote dantų erozijos požymių, kariesą, įvairius dantų šaknų pažeidimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų