Neseniai atlikti moksliniai tyrimai atskleidė naujų faktų apie maisto produktus, padedančius kovoti su aukštu kraujospūdžiu.
Burokėlių sultys daro stebuklus
Mokslininkai nustatė, kad kasdien išgeriant po 250 ml burokėlių sulčių galima gerokai sumažinti kraujospūdį, o bandymų dalyvių kraujospūdis normalizavosi vos per keturias savaites.
Įdomu tai, kad, nustojus vartoti sultis, dalyvių kraujospūdis grįžo į pradinę būseną, rašo express.co.uk.
Laikraštis „The Times“ pranešė, kad Londono Karalienės Marijos universiteto mokslininkai nustatė, kad burokėliuose gausu neorganinių maistinių nitratų, kuriuos organizmas paverčia nitritais, o vėliau azoto oksidu – šis atpalaiduoja ir plečia kraujagysles. Todėl burokėliai yra galinga priemonė kraujospūdžiui mažinti ir širdies bei kraujagyslių sveikatai stiprinti.
Universiteto atlikto tyrimo, kurio rezultatai paskelbti žurnale „Hypertension“, metu pacientai, kuriems diagnozuota hipertenzija arba gresia rizika ja susirgti, keturias savaites kasdien vartojo po vieną šio gėrimo porciją. Pusei grupės buvo duodama burokėlių sulčių, o kitai pusei – identiškos išvaizdos ir skonio placebo.
Tyrimo pabaigoje tų, kurie gėrė burokėlių sultis, kraujospūdis sumažėjo ir grįžo į normos ribas.
Tačiau praėjus dviem savaitėms po tyrimo pabaigos, kai dalyviai nustojo gerti burokėlių sultis, jų kraujospūdis grįžo į ankstesnį lygį. Tai rodo, kad norint gauti ilgalaikės naudos, būtina nuolat vartoti nitratų.
Mokslų daktarė Linia Patels pabrėžė burokėlių svarbą mityboje. „Valgant burokėlius ar kitus nitratų turinčius maisto produktus, tokius kaip lapiniai žalumynai, pankoliai ir moliūgai, nitratų suvartojimas padidėja, – aiškino ji. – Kai kurie žmonės mieliau renkasi burokėlių traškučius, nes jie yra koncentruotas nitratų šaltinis.“
Burokėlių nauda sveikatai
Londono karališkojo koledžo genetinės epidemiologijos profesorius ir vienas tinklalapio zoe.com įkūrėjų Timas Spectoras neseniai socialiniuose tinkluose išreiškė savo įsitikinimą dėl nepaprastų burokėlių savybių kraujotakai gerinti.
Profesoriaus T. Spectoro teigimu, burokėliai yra naudingi sveikatai dėl juose esančio polifenolio, kuris padeda mažinti uždegimą, ir nitratų, kurie yra gyvybiškai svarbūs kraujotakai gerinti, nes plečia kraujagysles, todėl jie yra naudingi aukšto kraujospūdžio kontrolei ir net sportinių rezultatų gerinimui.
„Burokėliai buvo mėgstamiausias romėnų viešnamių simbolis, – aiškino jis istorinį šių daržovių patrauklumą. – Juose yra gynybinio cheminio polifenolio, vadinamo betainu, kuris yra gana unikalus ir tikrai gerai slopina uždegiminius procesus. Be to, juose yra azoto oksido – dujų, kurios svarbios mūsų kraujagyslėse vykstantiems pokyčiams.“
Sveikatos guru Michaelas Mosley, kuris, deja, mirė šių metų pradžioje, kadaise burokėlius pavadino energetinėmis daržovėmis, nurodydamas didžiulę jų naudą sveikatai.
„Burokėliuose ypač daug nitratų. Nitratus seilėse esančios bakterijos paverčia azoto oksidu, kuris, žinoma, plečia kraujagysles, todėl galūnės geriau aprūpinamos krauju, – teigė jis. – Nesvarbu, ar jūs juos mėgstate ar negalite jų pakęsti, tačiau klinikiniais tyrimais įrodyta, kad ši violetinė „jėgainė“ veiksmingai mažina kraujospūdį, taip pat gerina sportinį pajėgumą. Burokėliuose taip pat gausu uždegimą mažinančių antioksidantų, todėl jie idealiai tinka visiems, besirūpinantiems savo širdies sveikata.“
Primename, kad tai yra patariminio pobūdžio straipsnis. Dėl savo sveikatos rekomenduojama pasitarti su gydytoju arba vaistininku.